500 plus dla pełnoletnich dzieci? Wiceminister tego nie wyklucza. "To też wymagający okres"

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie ma w planach podwyższenia świadczenia w ramach programu 500 plus. Nie wyklucza jednak rozszerzenia go na dzieci po ukończeniu 18 roku życia.
Zobacz wideo

W rozmowie z serwisem RadioZET.pl wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed przyznał, że wprawdzie resort nie ma w planach waloryzacji programu ani zwiększenia wysokości świadczeń, ale widzi możliwość rozszerzenia rządowego świadczenia na dorosłe dzieci.

Jeżeli będą możliwości budżetu państwa w następnych latach, to oczywiście będziemy szukać innych rozwiązań, może bardziej w kierunku wydłużenia okresów. Wiemy, że okres od 18 roku życia też jest wymagający dla rodzin. Są różne rozwiązania

- tłumaczył w rozmowie z serwisem RadioZET.pl Stanisław Szwed z MRPiPS.

Ustawa rozszerzająca 500 plus podpisana

Tymczasem prezydent Andrzej Duda podpisał dziś nowelizację ustawy rozszerzającą program "Rodzina 500 Plus" także na pierwsze dziecko bez względu na dochody rodziny. Od lipca program obejmie łącznie 6,8 mln dzieci.

Przyjęta nowelizacja wydłuża także - z jednego do trzech miesięcy - termin na składanie wniosków o świadczenie na nowo narodzone dziecko. Dzięki zmianie przepisów zachowana zostanie też ciągłość świadczenia drugiemu rodzicowi w przypadku śmierci pierwszego.

Jak szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w 2019 r. koszt wsparcia rodzin z dziećmi dla budżetu państwa wyniesie 9,6 mld zł. W kolejnych latach dodatkowy koszt finansowania programu bez kryterium dochodowego wyniesie ok. 20 mld zł. W sumie będzie to 41 mld zł rocznie.

Zobacz wideo
Więcej o: