NASA: Asteroida Bennu może zniszczyć życie na Ziemi w 2135 roku. Szansa? 1:2700

Amerykańska agencja kosmiczna NASA bada ponad 19 tysięcy asteroid, które są na tyle blisko Ziemi, że mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla naszej planety. Naukowcy sądzą, że większość z nich nie jest niebezpieczna, jednak z niektórymi z nich może dojść do kolizji.
Zobacz wideo

W najbliższym otoczeniu naszej planety jest około 19 293 planetoid, które klasyfikowane są jaki planetoidy bliskie Ziemi (Near-Earth Asteroids, NEA). Niektóre z tych asteroid poruszają się na tyle blisko ziemskiej orbity, że mogą powodować niebezpieczeństwo zderzenia z naszą planetą. Jednocześnie  są łatwo osiągalne dla statków kosmicznych, dzięki czemu sondy lądowały już na trzech spośród nich.

Planetoidy bliskie ziemi dzieli się na kilka grup:

  • Grupa Atiry – ich orbity leżą w całości wewnątrz orbity ziemskiej (choć niekoniecznie w tej samej płaszczyźnie).
  • Grupa Ateny – przeważnie poruszają się wewnątrz ziemskiej orbity.
  • Grupa Apolla – poruszające się po orbitach przecinających orbitę Ziemi, Wenus lub Merkurego
  • Grupa Amora – często przecinają orbitę Marsa, nie przecinają jednak orbity Ziemi.

Z obserwacji astronomów wynika, że około 980 z planetoid bliskich Ziemi ma średnicę powyżej 1 kilometra, a około 19,5 tys. spośród nich - pomiędzy 100 a 1000 metrów.

NASA sprawdza, które asteroidy mogą uderzyć w Ziemię. Koniec ludzkości jest możliwy

Czy Ziemi grozi realne niebezpieczeństwo ze strony pobliskich asteroid? Przez pewien czas obawiano się, że w marcu 2019 roku w naszą planetę uderzy asteroida Aphopis (99942), jednak do zderzenia nie doszło. NASA wciąż bada, czy istnieje zagrożenie ze strony tej planetoidy, ale zdaje się, że minie ona Ziemię.

Dziś uważa się, że ryzyko kolizji z Aphopis jest stosunkowo niskie. Z wyliczeń naukowców wynika, że 13 kwietnia 2029 roku minie ona Ziemię w odległości ok. 38 000 km. Będzie wówczas widoczna gołym okiem z Afryki, Europy oraz Azji Zachodniej. Możliwe jednak, że coś zmieni trajektorię lotu planetoidy, a wówczas może ona uderzyć w ziemię. Specjaliści z NASA uważają jednak, że uderzenie asteroidy 99942 w Ziemię nie będzie mieć trwałych globalnych konsekwencji.

Zagrożenie dla Ziemi stanowi natomiast należąca do grupy Apolla planetoida Bennu (101955). Specjaliści z NASA podejrzewają, że gdyby uderzyła w Ziemię, życie na naszej planecie by się skończyło. Szacuje się, że sama siła uderzenia Bennu w Ziemię spowodowałaby śmierć 60 proc. ludzkości. Wywołałoby to także olbrzymie tsunami, a fala powstała w ten sposób zgładziłaby resztę żyjących istot. Prawdopodobieństwo uderzenia Bennu w naszą planetę wynosi 1:2700. Szacuje się, że może to nastąpić 25 września 2135 roku.

Więcej o: