Polska nazwie nowo odkrytą planetę. Rusza konkurs

Do końca lipca każdy z nas będzie mógł zgłosić swoją propozycję nazwy dla "polskiej" planety pozasłonecznej oraz jej gwiazdy. Wyniki konkursu poznamy w grudniu 2019 roku.
Zobacz wideo

Międzynarodowa Unia Astronomiczna i Polskie Towarzystwo Astronomiczne ogłosiły konkurs na nazwę dla przydzielonej naszemu krajowi planety i gwiazdy. Nazwa zostanie wyłoniona w konkursie, w którym udział może wziąć dowolna osoba, szkoła, firma, instytucja czy organizacja.

Konkurs na polską nazwę dla planety i jej gwiazdy. Zgłoszenia można wysyłać do 31 lipca

Międzynarodowa Unia Astronomiczna przydzieliła Polsce układ BD+14 4559 z planetą BD+14 4559 b. Obiekt ten odkryli astronomowie z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dodatkowo za wyborem tego układu przemawiało to, że gwiazda systemu jest widoczna na niebie w konstelacji Pegaza, co oznacza, że w Polsce ma bardzo dobrą widoczność przez większą część roku (a zwłaszcza na jesieni). Konstelację z Polski najłatwiej zlokalizować od września do grudnia między godzinami 20 a 24, odnajdując najjaśniejsze gwiazdy - Alfa Andromedę, Alfa, Beta i Gamma Pegaza. Znajduje się ona poza Droga Mleczną, w obszarze nieba skąpym w gwiazdy, dlatego dosyć łatwo ją zlokalizować. Można ją rozpoznać po kwadracie, który tworzą gwiazdy Markab, Sheat, Algenib i Sirrah. "Polska" planeta ma rozmiary i masę zbliżoną do Jowisza, a od Ziemi dzieli ją około 160 lat świetlnych.

W konkursie udział może wziąć każdy zainteresowany. Zgodnie z wymogami nazwa powinna być związana z Polską, być możliwa do wymówienia oraz powinna być związana z rzeczami, ludźmi lub miejscami o znaczeniu kulturowym, historycznym czy geograficznym. Obie nazwy, dla planety i gwiazdy, powinny mieć związek tematyczny. Propozycje nazw powinny zawierać od 4 do 16 znaków. Niezgodne z konkursem jest zgłaszanie m.in. nazw obraźliwych, komercyjnych, nazwisk osób żyjących czy nazwisk lub miejsc związanych z polityką lub religią. Formularz konkursowy, za pomocą którego można zgłaszać swoje propozycje nazw dla planety, znajduje się na stronie www.iau100.pl.

Swoje propozycje nazw można wysyłać od 6 czerwca do 31 lipca. Każda zgłoszona propozycja musi zostać krótko uzasadniona. Od sierpnia do 6 września komitet konkursu sprawdzi propozycje nazw. Po tym etapie nastąpi głosowanie internetowe, które potrwa od 6 września do 31 października. W listopadzie komitet ustali zwycięską nazwę oraz dwie rezerwowe nazwy, a w grudniu MUA określi, która z nich została ostatecznie wybrana. 

Zobacz wideo
Więcej o: