Tajemniczy samolot z USA w Polsce. Służy do dezinformacji, walki elektronicznej i zakłócania

W Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach wylądował niecodzienny amerykański samolot - EC-130H Compass Call. Służy do walki elektronicznej i zakłócania. Maszyna przybyła z USA do Polski na ćwiczenia.
Zobacz wideo

Amerykanie przerzucili do Polski wyjątkowy samolot wojskowy - Lockheed C-130 Hercules w wersji EC-130H Compass Call. To czterosilnikowa maszyna produkowana pomiędzy rokiem 1964 a 1996, której zadaniem jest walka elektroniczna, zakłócanie systemu dowodzenia i kontroli przeciwnika oraz ograniczanie koordynacji niezbędnej dla zarządzania siłą uderzeniową wroga

Jak podaje ambasada amerykańska w swoim komunikacie, samolot wraz z załogą przyleciał z USA do Polski z 55. Grupy Walki Radioelektronicznej stacjonującej w Davis-Monthan w Arizonie. Dołączy do myśliwców F-16 i załóg rozlokowanych w Krzesinach oraz do 52. Skrzydła Myśliwców z bazy Spangdahlem w Niemczech.

Jak wyjaśnia ambasada, EC-130H jest elementem systemu broni taktyczno-powietrznej. System Compass Call wykorzystuje ofensywną dezinformację i możliwości elektronicznego ataku w celu wsparcia amerykańskich i koalicyjnych sił taktycznych, lądowych oraz jednostek specjalnych.

Czytaj też: Więcej żołnierzy USA w Polsce. Duda i Trump się dogadali. Polska ma wydać 7,5 mld zł

Nieco tajemniczy samolot weźmie, wspólnie z maszynami amerykańskich i polskich sił powietrznych, udział w ćwiczeniach Aviation Rotation 19.2, mających doskonalić utrzymywanie wspólnej gotowości bojowej i zwiększanie interoperacyjności.

EC-130H jest wykorzystywany nie tylko przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, ale i lotnictwo wojskowe wielu innych krajów. Łącznie z innymi typami Herculesów tego rodzaju samoloty są na wyposażeniu lotnictwa 68 państw. 

Zobacz wideo
Więcej o: