Skierowania do sanatoriów będą ważne tylko miesiąc. Ministerstwo Zdrowia walczy z kolejkami

Ministerstwo Zdrowia chce skrócić kolejki do sanatoriów. Aby to zrobić, wprowadza nowe zasady dotyczące skierowań do uzdrowisk i terminu ich ważności. Nowe przepisy wejdą w życie już w lipcu 2019 roku.

Obecne przepisy mówią, że aby pojechać do sanatorium, należy udać się do lekarza rodzinnego, który na podstawie badań i wywiadu podejmuje decyzję o wysłaniu pacjenta na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Jeżeli zdecyduje się on na wysłanie pacjenta do sanatorium, wystawia skierowanie, które musi zostać dostarczone do wojewódzkiego oddziału NFZ. Takie skierowania są dziś ważne przez 1,5 roku. Ministerstwo Zdrowia chce skrócić ten czas do miesiąca. Oznacza to, że jeżeli skierowanie nie trafi do NFZ w ciągu 30 dni, pacjent nie pojedzie do sanatorium.

Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany dotyczące skierowań do sanatoriów 

Kolejną zmianą dotyczącą wyjazdów do sanatoriów będzie to, że to lekarz NFZ, a nie lekarz rodzinny, będzie wskazywał konkretne sanatorium, do którego skierowany zostanie pacjent. Do tej pory to pacjenci sugerowali lekarzom rodzinnym, gdzie chcą jechać, co sprawiało, że najbardziej popularne ośrodki były przeludnione. Lekarze rodzinni nie mieli także danych dotyczących liczby osób kierowanych do konkretnych sanatoriów, przez co czas oczekiwania na rehabilitację się wydłużał.

Według nowych przepisów kolejne skierowanie do sanatoriów będzie można otrzymać dopiero po 12 miesiącach od ostatniej wizyty w uzdrowisku. Uniemożliwi to pacjentom starania o powtórne przyjęcie do sanatorium tuż po powrocie z poprzedniego turnusu. Od lipca nie będzie także obowiązkowego skierowania na badanie RTG klatki piersiowej przed wyjazdem do sanatorium.

Pobyt w sanatorium. Jak długo trwa? Czy jest odpłatny?

Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym trwa 21 dni, z kolei w sanatorium uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej - 28 dni. Tego rodzaju wyjazdy są częściowo odpłatne. Pacjenci pokrywają m.in. koszty przejazdu do zakładu, w którym odbywa się leczenie oraz częściowe koszty wyżywienia i zakwaterowania.

Więcej o:
Komentarze (65)
Skierowania do sanatoriów będą ważne tylko miesiąc. Ministerstwo Zdrowia walczy z kolejkami
Zaloguj się
 • franiux

  Oceniono 40 razy 40

  Aby zlikwidować kolejki do specjalistów należy zlikwidować specjalistów co pis robi od wielu lat. Nie będzie specjalistów to nie będzie kolejek. SUKCES można odtrąbić w TVPis. Holecka powie że dzięki pisowi kolejki do lekarzy zniknęły. Oczywiście zapomni powiedzieć że lekarze też

 • joankb

  Oceniono 29 razy 29

  Czyli kolejki skrócą się przez rzadsze korzystanie.
  Pomysł jest absolutnie genialny...

 • mr_gm

  Oceniono 12 razy 12

  Są kolejki, bo dla większości "chorych" są to darmowe wczasy, a poza tym taki wyjazd, aby dał jakieś efekty prozdrowotne , to powinien trwać nie dwa tygodnie tylko ze 3 miesiące.

 • system777

  Oceniono 12 razy 10

  Podobna bzdura jak z receptami, które ważne są tylko miesiąc, skierowania do specjalistów to samo. Starsi i ciężko chorzy ludzie zamiast przychodzić raz na miesiąc, przychodzą teraz co tydzień po leki w obawie że nagle nie będą mogli zrealizować recepty, kiedy poczują się gorzej. No po prostu genialne. A "notable" z NFZu to gdzie jeżdżą na leczenie?

 • a.sdf.gh.kl

  Oceniono 11 razy 9

  Nie bądźcie naiwni forumowicze. Tacy kuracjusze którzy jeździli do sanatoriów co rok lub częściej i tak będą dalej jeździli dzięki znajomościom. Zostaną "skrzywdzeni" tacy którzy nie mają znajomości, jak zwykle. Nic się nie zmieni.

 • anna_pot

  Oceniono 9 razy 9

  W ten sam sposób można skrócić kolejki do specjalistów. Ważne przez miesiąc - kto się nie dostanie to niech się stara o skierowanie raz jeszcze.

 • zgryzliwyzenek

  Oceniono 10 razy 8

  Zamknijcie sanatoria. Kolejki znikną!

 • rrita2

  Oceniono 8 razy 8

  I tak decydował lekarz NFZ zarówno o zasadności leczenia sanatoryjnego, jego formie, jak i konkretnym miejscu i ośrodku (niezależnie od wskazań lekarza rodzinnego). Najważniejsza różnica to zakaz składania wniosku o sanatorium wcześniej niż po roku od powrotu z poprzedniego wyjazdu. W praktyce spowoduje to na początku na pewno wydłużenie okresu oczekiwania, przykładowo w Małopolsce 12 mies. karencja po powrocie z sanatorium + czas oczekiwania teraz sięgający już ok. 34-36 mies., czyli w praktyce wyjazd co cztery lata....

 • radon13

  Oceniono 9 razy 7

  A przypadkowo to nie powinno mieć związku z chorobą która się leczy ? Na reumatyzm nie wysyla się nad jeziora .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX