Polska specjalność - jachty. Pod względem ich eksportu jesteśmy potęgą w UE

Polski eksport jachtów stanowił w ubiegłym roku ponad połowę ogólnej wartości eksportu jachtów w Unii Europejskiej. Jesteśmy unijnym liderem w tej branży, co opisuje Polski Instytut Ekonomiczny w swoim najnowszym tygodniku.
Zobacz wideo

Eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego przy okazji początku lata, postanowili przyjrzeć się temu, jak wypoczynek wpływa na gospodarkę, a konkretnie na eksport.

Polska potęgą w UE w eksporcie jachtów

Okazuje się, że Polska jest unijnym liderem jeśli chodzi o eksport jachtów. Nasz udział (w eksporcie) wynosi aż 60 procent. Kolejna na liście Finlandia nie przekracza nawet 10 proc.

Polska liderem w eksporcie jachtów w UEPolska liderem w eksporcie jachtów w UE Fot. Fot. Tomasz Stanczak / Agencja Gazeta / graf. Gazeta.pl

Wartość polskiego eksportu jachtów wyniosła w ubiegłym roku niemal 400 mln euro (395,8 mln), co oznacza podwojenie od 2014 roku. W przypadku Finlandii to 60 mln euro, a trzecich w zestawieniu Włoch 36,7 mln euro. Rocznie w polskich stoczniach powstaje około 22 tys. jednostek.

Jesteśmy ekspertami przede wszystkim w produkcji małych jachtów, o długości do 9 metrów - największym producentem w Europie i drugim największym na świecie, po Stanach Zjednoczonych. Na posiadanie nawet takiej małej jednostki na własność wielu Polaków raczej nie stać. Stąd niemal cała nasza produkcja - 95 proc. - trafia na eksport. Jak wylicza Polski Instytut Ekonomiczny, przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych, Norwegii, Francji, Niemiec, Rosji i na Bliski Wschód. Często są to jachty luksusowe.

Polskie stocznie dyktują trendy

"Polska jest pionierem nowych rozwiązań w przemyśle jachtowym, dyktując trendy, które inni powielają (np. opuszczane burty). Obok doświadczenia i niejednokrotnie unikalnych kwalifikacji polskich szkutników, ważnym atutem naszych stoczni jachtowych są możliwości w zakresie technologii, designu, a także jakości wykończenia. Polskie stocznie jachtowe często realizują kontrakty pod konkretne zamówienia" - piszą eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Czytaj też: Delphia Yachts, największy polski producent jachtów, przejęty przez francuskiego potentata

W Polsce działa ponad 150 stoczni, a kilka największych zatrudnia do 1,5 tysiąca osób. Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych (POLBOAT) szacuje wartość sprzedaży tych stoczni na 1,2-1,3 mld zł.

- Polskie stocznie w tej chwili należą do najbardziej nowoczesnych, najbardziej dynamicznie rozwijających się w Europie. W ostatnich latach wiele z nich przeprowadziło bardzo spektakularne inwestycje, dzięki czemu rozbudowały znacznie swoją zdolność produkcyjną. Liczymy na to, że w następnych latach uda nam się znacznie powiększyć również wolumen produkcji polskiego przemysłu jachtowego - mówił agencji Newseria sekretarz generalny POLBOAT.

Przemysł okrętowy i jachtowy znalazł się też wśród 12 najbardziej perspektywicznych branż w tak zwanym Planie Morawieckiego z 2016 roku, czyli Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Więcej o:
Komentarze (74)
Polska specjalność - jachty. Pod względem ich eksportu jesteśmy potęgą w UE
Zaloguj się
 • wejsunek47

  Oceniono 29 razy 11

  taaaaak? to trzeba znacjonalizować..zrepolonizować i postawić na czele wybitnych nadludzi z PIS...

 • cameel.m

  Oceniono 11 razy 7

  Aha i to właśnie dlatego jacht dla propagandowego rejsu organizowanego przez PFN zbudowany w …. Portsmouth w stanie Rhode Island? Co by tu jeszcze s...lić…, ośmieszyć i wypaczyć....?

 • 600ps

  Oceniono 4 razy 4

  "Przemysł okrętowy i jachtowy znalazł się też wśród 12 najbardziej perspektywicznych branż w tak zwanym Planie Morawieckiego z 2016 roku, czyli Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju." A co ten klamca ma wspólnego z produkcja jachtów. Jak kazdy wazeliniarz pisowski zawsze sie musi pochwalic sukcesem firm które nie podlegaja panstwu.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 6 razy 4

  Pomijając czy to łódki czy jachty, ale niech będzie! W większości przypadków robimy tylko skorupy z włókna szklanego (mat) nasączanego żywicą ręcznie przez baby pędzlami . Na wykończenie jadą do europejskich stoczni jachtowych
  22 tysiące jednostek za 400 mln euro?
  Jeden niemiecki jacht motorowy Lürssen'a kosztuje tyle co cała ta nasza produkcja.
  Trochę umiaru w pompowaniu balonika naszej narodowej dumy!

 • padakarodaka

  Oceniono 14 razy 4

  No to teraz zainteresujcie się ile zarabia przeciętny pracownik stoczni jachtowej i na jakich warunkach jest zatrudniony.

 • byrcyn11

  Oceniono 13 razy 3

  Gdzie jest Mateusz ? Dlaczego jeszcze nie odtrąbił tego sukcesu "dobrej zmiany". :-)

 • fiqumiku

  Oceniono 2 razy 2

  Oby tylko Morawiecki się tym nie zainteresował, bo wtedy ta branża zaliczy spektakularny upadek

 • glon_spoleczny2

  Oceniono 12 razy 2

  Spokojnie nie ma się co tymi jachtami zamartwiać, problem już został przez rzad zauważony, cyt. (...) Przemysł okrętowy i jachtowy znalazł się też wśród 12 najbardziej perspektywicznych branż w tak zwanym Planie Morawieckiego z 2016 roku(...)
  Zostanie odpowiednio opodatkowany i się uspokoi.
  Jeśli sami sobie nie poradzimy, może Unia wprowadzi limity na budowę Jachtów :)
  Nie będzie się tu nikt nam wybijał przed szereg!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX