Nagradzany superjacht sterowany iPadem na sprzedaż. Cena? Nawet 15 mln dolarów

"Adastra", która w 2013 r. otrzymała szereg nagród za wzornictwo i może być kontrolowana za pomocą iPada, trafiła do sprzedaży. Trzykadłubowiec o futurystycznym designie należy do magnata transportowego i miliardera Anto Mardena, który "ma inny jacht w domu".

Stworzony przez Johna Shuttlewortha 42,5-metrowy jacht robi wrażenie. Tylko 20 proc. superlekkiej łodzi ze szkła i węgla jest zanurzone w wodzie, co znacznie zmniejsza jej opór. W rezultacie spala około 14 proc. paliwa zużywanego przez tradycyjny jacht o podobnej specyfikacji.

Jak podał serwis CNN, zdaniem twórcy supernowoczesnego trimarana "Adastra", jest on odpowiedzią na pojawiającą się w segmencie jachtów tendencję do zmniejszania zużycia paliwa. Shuttleworth uważa, że na tym etapie raczej chodzi o etyczne i ekologiczne pobudki, bo właściciele superjachtów to bardzo zamożni ludzie, dla których kwestie finansowe nie stanowią bariery czy powodów do poszukiwania nowych rozwiązań w żeglarstwie.

Jacht przyszłości sterowany iPadem. "Adastra" na sprzedaż

"Adastra", która oferuje pięć sypialni, cztery łazienki i bar na świeżym powietrzu, może być kontrolowana za pomocą iPada z odległości do 50 m. W nocy jego spód świeci na niebiesko, podkreślając bryłę jachtu. Trimaran zdobył trzy nagrody w 2013 r. w ramach "ShowBoats Design Awards". Tego samego roku otrzymał nagrodę "World Superyacht Awards" za najbardziej innowacyjny projekt.

Uruchomiona w celu sprzedaży trimarana strona internetowa określa go jako "najfajniejszy jacht przygodowy". Wprawdzie nie podano dokładnej ceny, ale w 2013 r. jacht został wyceniony na 15 mln dolarów, która może okazać się aktualna.

Anto Marden przyznał, że on i jego żona Elaine sprzedają jacht, ponieważ odbyli już wszystkie rejsy, o których dotychczas marzyli.

Po siedmiu latach dopłynęliśmy do wszystkich miejsc, po których chcieliśmy pływać. Teraz jacht nie jest po prostu w pełni wykorzystywany. Mamy inny jacht w domu, więc czas na sprzedaż

- podsumował jeszcze aktualny właściciel "Adastry".

Więcej o:
Komentarze (26)
Nagradzany superjacht sterowany iPadem na sprzedaż. Cena? Nawet 15 mln dolarów
Zaloguj się
 • meki_majcher

  Oceniono 14 razy 10

  5 sypialni i tylko 4 łazienki?? Czyli co, jedna osoba ma rżnąć za burtę?
  Nie biorę.

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 9 razy 9

  Nie kupię, bo też już mam inny jacht w domu. I jeszcze dwa lotniskowce na balkonie i transatlantyk na pawlaczu.

 • sztucznypolak

  Oceniono 9 razy 7

  Designerski odlot.

 • magad961

  Oceniono 6 razy 4

  Na sprzedaż? Przejrzałem OLX i nie ma. Jakaś lipa.

 • antipatico

  Oceniono 6 razy 4

  No fajnie fajnie, a gdzie żagle? Jachty bez żagli są dla brzuchatych Januszów albo metroseksualnych w rurkach.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 3 razy 3

  >'superlekkiej łodzi ze szkła i węgla'.
  Wegla z kopalni? I szkla z huty czy recyklingu? Kto to tlumaczyl?

 • glomar

  Oceniono 3 razy 3

  "W rezultacie spala około 14 proc. paliwa" , "...czy powodów do poszukiwania nowych rozwiązań w żeglarstwie".
  Ciekawa teza i nowatorskie podejście do żeglarstwa.

 • misha_xl

  Oceniono 1 raz 1

  Jacht przypomina mi dom publiczny: wstyd wejść, wstyd wyjść, a w środku przyjemnie. Z zewnątrz paskuda jakich mało - ale we wnętrzu prawie bez kątów prostych zamieszkałbym z rozkoszą.

 • spyderman2

  Oceniono 3 razy 1

  jakiś pisiur może kupić
  samie pixie i dixie u glapy w nbepie mają po 60 tys pensji, kłamszydło, nijaki czy ta zalewska od demolki edukacji podobnie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX