500 plus i 300 plus - już ponad 3 miliony podań. Przypominamy, jak złożyć wniosek

Ponad 3 miliony wniosków o przyznanie funduszy z programu "Rodzina 500 Plus" i z programu "Dobry Start" złożyli do tej pory rodzice i opiekunowie - wynika z informacji udostępnionych przez ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. Wnioski drogą online można składać od 1 lipca.
Zobacz wideo

Dotychczas złożono 2,11 mln wniosków online o 500 plus.- Im szybciej ktoś złoży wniosek o 500 plus, tym szybciej otrzyma pieniądze - przypomina wiceminister Stanisław Szwed. Osoby, które wypełnią wniosek o świadczenie z programu "Rodzina 500 Plus" do końca września gwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Złożenie dokumentów późniejszym terminie, czyli na przykład w październiku czy w listopadzie sprawi, że wyrównania za poprzednie miesiące nie będzie. Świadczenie wypłacone zostanie od miesiące złożenia wniosku.

500 Plus - jak złożyć wniosek

Od 1 lipca świadczenie z programu "Rodzina 500 Plus" przysługuje na wszystkie dzieci bez względu na dochody rodziny. Wniosek dotyczący świadczenia 500 Plus można składać od 1 lipca na trzy sposoby: za pomocą strony empatia.mrpips.gov.pl, bankowości elektronicznej lub platformy PUE ZUS. Urzędnicy traktują tę drogę wystąpienia o środki jako uproszczoną. Osoby składające wniosek elektroniczny już otrzymały pierwsze wypłaty środków z programu. Samorządowi urzędnicy odpowiedzialni za obsługę rządowego programu mają formalnie trzy miesiące na wypłatę świadczenia. Można założyć, że im później złożymy wniosek, tym później pieniądze do nas trafią - za to z wyrównaniem. Wnioski drogą papierową będzie można składać od 1 sierpnia.

Jak sprawdzić status wniosku "500 Plus" przez internet?

Osoby, które złożyły wniosek przez stronę internetową Emp@tia, znajdą informacje o przyjęciu wniosku w swojej skrzynce odbiorczej na tym portalu. Osoby, które składały wniosek za pośrednictwem strony internetowej swojego banku, powinny szukać informacji o statusie wniosku "500 Plus" na stronie internetowej. W niektórych miastach, m.in. w Krakowie, status wniosku "500 Plus" można sprawdzić także wchodząc na stronę Biuletynu Informacji Publicznej. Informację o tym, czy wniosek został przyjęty, można zobaczyć po uzupełnieniu takich danych jak PESEL rodzica, który składał wniosek oraz PESEL dziecka, na które ma zostać przyznane świadczenie.

300 plus w 2019 roku. Jak złożyć wniosek?

Dobry Start to program jednorazowego wsparcia finansowego dla rodziców uczniów, którzy we wrześniu rozpoczną nowy rok szkolny. Przy wypłacanym raz w roku wsparciu na zakup wyprawki szkolnej w wysokości 300 złotych na dziecko, także nie bierze się pod uwagę dochodu rodziny. Świadczenie Dobry Start nie przysługuje "z urzędu" dlatego konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Od 1 lipca możliwe jest składanie e-wniosków za pośrednictwem portalu Emp@tia oraz bankowości elektronicznej. Od 1 sierpnia rodzice mogą składać wnioski w urzędach miasta lub gminy. Wniosek może złożyć także opiekun prawny dziecka lub osoba ucząca się (pełnoletni uczeń, który nie jest na utrzymaniu rodziców). Dotychczas złożono 1,21 mln wniosków online o 300 plus

Więcej o:
Komentarze (7)
500 plus i 300 plus - już ponad 3 miliony podań. Przypominamy, jak złożyć wniosek
Zaloguj się
  • pis_to_organizacja_zbrodnicza

    Oceniono 4 razy 0

    36 tysięcy plus w ramach premii dla reżimowej sitwy PiS bez żadnych wniosków. To Twoja roczna pensja PiS wyznawco klęczący jak pańszczyźniany tuman ze szczęścia ze rzucili zżerany przez i flachę ochłap na twój kredyt.

  • nioma

    Oceniono 4 razy -2

    Pięknie! Wsparcie dla polskich rodzin jest bardzo ważne. Nareszcie w Polsce dba się o ludzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX