Pracownicze Plany Kapitałowe. O ile zmniejszy się pensja pracownika?

Pracownicze Plany Kapitałowe od 1 lipca wprowadzone zostały w największych polskich firmach. Dodatkowy sposób oszczędzania na emeryturę oznacza dla pracowników obniżkę pensji. Jak dużej obniżki wynagrodzenia należy się spodziewać?
Zobacz wideo

W największych firmach w Polsce PPK zostały wprowadzone już 1 lipca 2019 roku. Każdy pracownik został zapisany do programu automatycznie. Z takiej formy oszczędzania pieniędzy można zrezygnować po złożeniu pisemnego wniosku u pracodawcy. Wtedy pracownik zostaje wykluczony z Pracowniczego Planu Kapitałowego na cztery lata, by po tym czasie ponownie wrócić do programu.

Oszczędzanie na emeryturę w ramach PPK. Jak dużej obniżki pensji muszą spodziewać się pracownicy?

Niektórzy pracownicy decydują się na rezygnację z PPK ze względu na to, że obejmuje ona obniżkę pensji. Założeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych jest to, że zarówno pracodawca, jak i pracownik co miesiąc odkłada pewną kwotę, która zostanie zebrana na specjalnym koncie emerytalnym. Pracodawca przekazuje od 1,5 do 2,5 procent wynagrodzenia brutto. Dodatkowo na PPK każdego pracownika wpłaconych zostanie 250 złotych z budżetu państwa w ramach wpłaty powitalnej. Później, także z budżetu państwa, na konto PPK wpłaconych zostanie 240 złotych za cały rok oszczędzania.

Pracownik przekazuje na PPK minimalnie 2 procent wynagrodzenia. Tylko osoby zarabiające do 2500 złotych brutto miesięcznie mogą zmniejszyć ten wyznacznik do 0,5 procent. Jak to się przekłada na rzeczywistą pensję pracownika? Składka na PPK będzie obliczana od wynagrodzenia brutto, który jest podstawą składek emerytalno-rentowych. Na rękę każdy z pracowników otrzyma pensję o około 3,2 procent niższą.

Jak podaje money.pl osoba zarabiająca pensję minimalną 2100 brutto decydując się na dwuprocentową składkę na PPK będzie miała pensję niższą o 42 złotych miesięcznie. Dodatkowo do PPK 31,50 złotych dorzuci pracodawca. Pracownik, zarabiający 3000 złotych brutto przeznaczy na program 60 złotych z wynagrodzenia, a osoba z pensją 4000 brutto już 80 złotych. Zarabiając 5 tysięcy złotych brutto pracownik odda do PPK 100 złotych, przy 6 tysiącach - 120 złotych, a przy 7 tysiącach - 140 złotych.