OFE skończą żywot jeszcze przed wyborami. Do budżetu państwa trafią grube miliardy złotych

W najbliższych tygodniach rząd zajmie się projektem ustawy dotyczącej przekształcenia otwartych funduszy emerytalnych - zapowiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dokument trafił do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Zakłada się, że będzie przyjęty jeszcze w tej kadencji Sejmu.
Zobacz wideo

Zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) zakładają, że prawie 16 milionów członków OFE będzie musiało zdecydować czy zgromadzone przez nich pieniądze trafią na konta ZUS czy na Indywidualne Konta Emerytalne.  - Zależy nam na tym, by ta ustawa zaczęła działać od 1 listopada tego roku - podkreślił minister Jerzy Kwieciński. W jego opinii, zmiany wpłyną pozytywnie na budowanie oszczędności w naszym kraju.

Pieniądze z OFE trafią do IKE, a do budżetu państwa opłata 15 proc.

Środki z otwartych funduszy emerytalnych będą mogły trafić na prywatne Indywidualne Konto Emerytalne, ale wówczas zostanie pobrana opłata 15 proc. W zamian późniejsza wypłata tych środków ma już nie być opodatkowana. Premier Morawiecki tłumaczył, że chodzi o "sprawiedliwość", bo emerytury z ZUS są opodatkowane. - Chcemy, żeby te pieniądze zostały raz na zawsze zwolnione z podatku. Chcemy, żeby w momencie przejścia na emeryturę te pieniądze nie były już obłożone podatkiem dochodowym ani podatkiem od zysków kapitałowych - tłumaczył Mateusz Morawiecki, w momencie ogłaszania tego projektu.

W uzasadnieniu projektu ustawy kończącej żywot OFE w obecnym kształcie ministerstwo pisze m.in. o nieprzejrzystości systemu emerytalnego z OFE, ograniczonych zasadach dziedziczenia środków z tych rachunków oraz o tym, że OFE "nie zapewniają dywersyfikacji ryzyka oraz nie zwiększają bezpieczeństwa socjalnego ubezpieczonych".

Resort szacuje, że 80 proc. aktywów z OFE zostanie przeniesione do IKE. Od tych środków ma zostać pobrana 15-procentowa opłata przekształceniowa. Jeżeli tak się stanie, do budżetu państwa może trafić ok. 19,5 mld zł. 

"Zmiana w OFE to czysty skok PiS na kasę! Środki przekazywane na IKE są opodatkowywane na wejsciu! To jednorazowy dochód około 30 mld zł w budzecie panstwa. Jeśli juz to należy przekazać srodki na IKZE, które opodatkowywane są na wyjściu , czyli przy wypłacie! To ogromna różnica! - komentował w kwietniu na Twitterze były wiceminister finansów w rządzie PO-PSL Janusz Cichoń.

Na kontach w OFE jest 162 miliardy złotych

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, które przygotowało projekt ustawy o przekształceniu OFE, poinformowało, że w wyniku konsultacji do dokumentu wprowadzono kilka istotnych zmian. Wpisano do niego wprost, że pieniądze zgromadzone na Indywidualnych Kontach Emerytalnych będą stanowić prywatną własność oszczędzającego i nie będą mogły stanowić przedmiotu transferu do budżetu państwa.
Pojawiła się też korekta zapisu dotycząca sposobu wyliczania minimalnej emerytury.
Z danych resortu wynika, że w OFE zgromadzono prawie 162 miliardy złotych, średnie saldo na rachunku członka OFE, to mniej więcej 10 tysięcy złotych

Więcej o:
Komentarze (139)
OFE skończą żywot przed wyborami. Do budżetu państwa trafią grube miliardy złotych
Zaloguj się
 • gorwell

  Oceniono 43 razy 39

  Czy już wiecie z jakich pieniedzy zostaną zrealizowane obietnice przedwyborcze?

 • zd46

  Oceniono 39 razy 37

  Tusk był "złodziejem OFE" , bo zabrał do ZUS-u, na prywatne konta, pół zgromadzonych pieniędzy a teraz Morawiecki jest "złodziejskim dobrodziejem OFE, bo chce „wyswobodzić Polaków od troski o zgromadzone” w OFE ich prywatne pieniądze, ale na początku chce OKRAŚĆ i pobrać OD WSZYSTKICH 15% podatek, który będzie należny DOPIERO za 10, 20, 30 lat. Oczywiście BEZ GWARANCJI, że jakaś przyszła władza nie pobierze go drugi raz, w momencie wypłaty. Reszta pieniędzy ma „powędrować” na jakieś dziwne konta inwestycyjne, o których nawet diabli nic nie wiedzą. Co będzie z pieniędzmi, jak te inwestycje „pokrętnego” Morawieckiego będą nietrafione, np. Lotnisko z kosmodromem, przekop mórz i oceanów, wyniesienie na „ołtarze” braci Lecha i Jarka, budowa muzeum w Toruniu, wybory na PiS, rozdanie kościołowi ziemi za 1 złotówkę? W tym roku kościół „otrzymał” ok 2000 hektarów za symboliczne pieniądze. Może Morawiecki, coś z tego kupi taniutko od biskupa? Teraz ma 15 hektarów ziemi pokościelnej.

 • Paweł Hikari

  Oceniono 29 razy 23

  Należy pofatygować się do zusu I wypisać się z IKSE pomysľu złodzieja Morawieckiego, który chce sfinansować swój wybór naszym kosztem.

 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 26 razy 20

  Bo Polak nie ma problemu z przejadaniem oszczędności, dla niego liczy się piniondz w rynce. Więc mu go władzuchna daje, a że kasa będzie później pusta, to już nie zmartwienie ani obecnej władzy, ani suwerena, który z myślenia sam się zwolnił i liczy, że kolejny rząd go uratuje.

 • zalogujsie00

  Oceniono 25 razy 19

  To dopiero są złodzieje naszych pieniędzy... przy nich ośmiorniczki to wielkie g.... nic.

 • zd46

  Oceniono 17 razy 15

  Morawiecki, zostawcie OFE w spokoju a POCIĄGNIJCIE mocno za sznury dzwonów i dzwonków kościelnych w tym za dzwony "mnicha toruńskiego", mocno je rozkołyszcie a polska MAMONA zacznie się sypać, do budżetu, jak "z rogu obfitości". Wystarczy by nie kraść i "nie dawać do żarcia siana, gdy zielono na pastwiskach". Niech przestaną się PASTWIĆ nad Polską i Polakami!

 • jacek.boczkowski

  Oceniono 19 razy 15

  Szykuje się Armageddon na Giełdzie Papierów Wartościowych. OFE mają tylko akcje więc opłata przejściowa 15% (20 mld zł) będzie pochodziła ze sprzedaży akcji. Kolejna podaż akcji to ze sprzedaży tych przeniesionych do ZUS, chyba że ZUS będzie się bawił w zarządzanie portfelem akcyjnym. Emeryci znowu dostaną po kieszeni a wygranym będzie Skarb Państwa rządzonego przez PiS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX