Prezes PLL LOT spodziewa się, że boeingi 737 MAX 8 wrócą do latania

Boeingi 737 MAX 8 będą mogły wrócić do latania. Tego spodziewa się prezes PLL LOT Rafał Milczarski. Amerykański urząd lotnictwa wykrył kolejne usterki i nie podaje już terminu zniesienia zakazu na latanie MAX-ami 737. Maszyny pojawiły się we flocie LOT-u pod koniec 2017 roku.

Po dwóch katastrofach maszyn należących do linii Lion Air i Ethiopian Airlines w 2018 i 2019 roku, wszystkie Boeingi 737 MAX zostały uziemione. LOT musiał wypożyczyć zastępcze samoloty. Polskie linie lotnicze nie są zresztą jedynymi, które poniosły spore straty finansowe z powodu uziemienia awaryjnych maszyn. Dla przykładu, linie TUIFly szacują swoje straty na 200 mln dol. Sam Boeing stracił na skandalu wokół uziemionych maszyn już 3 mld dolarów.

LOT zapowiada powrót 737 MAX

Prezes Rafał Milczarski podkreślił, że prace nad udoskonaleniem tych samolotów jeszcze trwają. Zaznaczył jednocześnie, że nie jest wtajemniczany w działania kilku najważniejszych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo lotów, które zajmują się tą sprawą. Prezes LOT-u nie chciał się wypowiadać na temat ewentualnego odszkodowania od Boeinga za konieczność uziemienia maszyn.

Milczarski zapowiedział, że w przyszłych latach, przy planowaniu rozbudowy floty, będą brane pod uwagę samoloty, które produkują zarówno Boeing, jak i Airbus. Francusko-brytyjskie konsorcjum jest największym konkurentem amerykańskiego producenta.

Kolejne usterki w 737 MAX

Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) poinformowała kilka dni temu, że znalazła kolejne usterki w maszynach 737 MAX. Oprócz problemów z MCAS, systemem mającym zapobiegać przeciągnięciom, piloci testujący uziemione maszyny zgłosili kolejne usterki. Nieoficjalnie mówi się o usterce skrzydła na ogonie maszyny, które pełni rolę statecznika poziomego. Podobnie jak MCAS, i ten element przekazywał do komputera pokładowego nieprawidłowe informacje dotyczące lotu, czego skutkiem było zbytnie obniżanie nosa samolotu.

W związku z kolejnymi usterkami FAA nie podaje już nowych terminów możliwego zniesienia zakazu lotów z użyciem Boeingów 737 MAX. Koncern lotniczy zapewnia, że to wina oprogramowania, a nie sprzętu. FAA zapowiedziała weryfikację usterki i utrzymała w mocy decyzję o dalszym uziemieniu maszyn.

Więcej o:
Komentarze (94)
Prezes PLL LOT spodziewa się, że boeingi 737 MAX 8 wrócą do latania
Zaloguj się
 • fruqo3

  Oceniono 28 razy 28

  Ta wypowiedz potwierdza jedynie iż ten człowiek jest najzwyklejszym w świecie debilem.
  Southwest, American Airlines, itp. uziemiają 737 MAX do końca 2019 i wprost mówią ze liczą się z tym iż samolot nie powróci do latania nawet w Q1/2020.
  Tylko zaklinający rzeczywistość debil - specjalista od darcia na FA ryja w obecności pasażerów i uczenia jak czyścić kibel i blat w kuchence wie lepiej ze samolot wróci do służby...

 • udet11

  Oceniono 27 razy 21

  kto wsiądzie do samolotu którym "kieruje" program napisany przez programistów z Indii, program otrzymujący dane tylko z jednego czujnika, program reagujący przesadnie na wychylenie dziobu nawet obecnie.

 • kommersant

  Oceniono 18 razy 16

  Nowy poziom robienie dobrze USA tym razem kosztem zagrożenia życia polskich pasażerów.

 • fafik.laciaty

  Oceniono 19 razy 15

  Kto normalny dobrowolnie wsiądzie do tej latającej trumny?

 • barakuda62

  Oceniono 14 razy 14

  E... tam- PiSowski prezes sam napisze nowy soft do systemu i Lotowskie dostaną pozwolenie na loty od samego prezesa wszystkich prezesów

 • norbertswiderek

  Oceniono 13 razy 13

  "skrzydło na ogonie maszyny, które pełni rolę statecznika poziomego" po polsku nazywa się "statecznik poziomy"

 • chelseamilanborussia

  Oceniono 12 razy 12

  Redaktorzy, Airbus nie jest konsorcjum francusko-brytyjskim, ale ogólnie europejskim.

 • yotempe

  Oceniono 12 razy 12

  Nauczył stewardesy czyścić toalety w samolotach to i inżynierów w Indiach czy w LOT AMS nauczy jak poprawić oprogramowanie. No, i podwójne święcenie przy odbiorze. Alleluja i do przodu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX