Tesco zwolni 2,1 tys. osób. Pracę stracą nie tylko zatrudnieni w likwidowanych sklepach

Z oficjalnego komunikatu opublikowanego przez "Solidarność" pracowników Tesco wynika, że spółka zwolni ok. 2,1 tys. osób. Przyczyną jest głównie zapowiedziana likwidacja niektórych sklepów. Ale nie tylko.
Zobacz wideo

Tesco zamierza wkrótce zwolnić 2,1 tys. pracowników - poinformował związek "Solidarność" w oficjalnym komunikacie. Decyzja sieci podyktowana jest przez dwa główne czynniki. Pierwszy to oficjalnie zapowiedziane zamknięcie kilku supermarketów (w Rzeszowie, Tychach, Gliwicach i Żarach). Drugi jest związany ze zmianą struktur oraz redukcjami w innych placówkach.

Zwolnienia dotkną zarówno osób sprawujących nadzór nad pracownikami jak i pracujących na wybranych stoiskach. Fala zwolnień dotknie też Biuro Główne sieci.

Pracownikom objętym zwolnieniami grupowymi zostanie zaproponowane, w miarę możliwości, podjęcie pracy na innym stanowisku lub w innych jednostkach firmy.

Tesco zmienia format sklepów

Rewolucja w Tesco nie jest zaskoczeniem, jeśli wziąć pod uwagę zarówno oficjalne sygnały jak i sytuację w sklepach widoczną gołym okiem. 

Tesco zamierza zmienić format. Martin Behan, dyrektor zarządzający Tesco Polska w oficjalnym komunikacie wyjaśnił, że "decyzja, by skupić się na mniejszych formatach sklepów odzwierciedla zmieniające się oczekiwania polskich klientów i trendy na rynku detalicznym". Dodał, że "zmiany te są częścią pracy na rzecz poprawy konkurencyjności biznesu w Polsce".

Czytaj też: Warszawa. Galeria Kabaty idzie w odstawkę? Media: Grunty Tesco kupił deweloper

Wyprzedaże w Tesco zwiastowały zmiany

Za zmianą formatu idzie zmniejszenie ilości asortymentu  - w ostatnich dniach sklepy Tesco zostały zalane żółtymi karteczkami z napisem "obniżka". Sieć wyzbywa się produktów, które nie znajdą się już w sprzedaży, a także robi miejsce na inne towary. 

Decyzja Tesco podyktowana jest głównie względami ekonomicznymi - rok finansowy 2018/2019 zakończył się dla polskiego oddziału brytyjskiego giganta stratą wynoszącą 55 mln zł.  

Więcej o: