Rok temu Grecja była wakacyjnym hitem dla Polaków. Teraz ma poważnego konkurenta

W lipcu br. liderem popularności wśród polskich turystów była Grecja, ale po piętach deptała jej Turcja. W sierpniu jednak więcej Polaków wyjedzie już do Turcji - wynika z danych travelplanet.pl, jednego z największych touroperatorów w Polsce.

Jak wynika z danych travelplanet.pl, ile w zeszłym roku - zarówno w lipcu, jak i w sierpniu - Grecja cieszyła się zdecydowanie największą popularnością wśród polskich turystów, o tyle teraz o "tytuł królowej lata" (jak pisze biuro podróży) musi rywalizować z Turcją.

W przypadku wyjazdów w lipcu, Grecja cieszyła się nadal największą popularnością - choć już tylko ze skromną przewagą nad Turcją. Biorąc pod uwagę wyjazdy sierpniowe - a konkretnie rezerwacje poczynione do końcówki lipca - Turcja już przegania Grecję. Statystyki wskazują na "przepływ" zainteresowania turystów z Grecji na Turcję o ok. 5-6 punktów procentowych - tyle udziału w rynku ubyło pierwszego, a przybyło drugiemu kierunkowi.

.. travelplanet.pl

.. travelplanet.pl

Niestety, dane biura podróży (szczególnie za lipiec) wskazują na wzrost ceny zagranicznych wczasów w większości najpopularniejszych krajów. W poziomie wzrostu cen dominuje między innymi Grecja, co mogło wpłynąć na zainteresowanie tym kierunkiem wśród turystów. 

Udziały w rynku traci Albania. Jak się wydaje, to konsekwencja powrotu turystów do Tunezji. Przed kilkoma laty, po zamachach w Tunezji, to właśnie Albania była beneficjentem zmiany preferencji turystów. Teraz sytuacja się odwraca. Albania w sierpniu znalazła się w czołówce najbardziej drożejących kierunków, choć wakacje tam wciąż należą do tańszych. Na drugim biegunie znalazł się pnący się w górę w rankingu popularności Cypr i Chorwacja. Wakacje w tych krajach są tańsze o 100-200 zł od osoby

- czytamy w analizie touroperatora.

Za ok. 2 tys. zł (za osobę) wakacje w sierpniu można spędzić w Bułgarii, Tunezji Albanii i Chorwacji. O ile jednak w trzech pierwszych krajach mowa o przelocie w cenie oraz standardzie co najmniej 4 gwiazdek i raczej All Inclusive niż Half Board [śniadania i obiadokolacje - red.], to w wypadku Chorwacji dominują dojazdy własne i niższy standard hoteli i apartamentów

- zwraca też uwagę biuro podróży.

Turyści dopisują

W sierpniu wakacje z biurami podróży zaplanowało blisko 17 proc. więcej turystów niż w zeszłym roku. Z kolei w lipcu utrzymał się bardzo wysoki zeszłoroczny poziom wyjazdów z biurami podróży - wynika ze statystyk Travelplanet.pl.

Zobacz wideo
Więcej o: