Rok temu Grecja była wakacyjnym hitem dla Polaków. Teraz ma poważnego konkurenta

W lipcu br. liderem popularności wśród polskich turystów była Grecja, ale po piętach deptała jej Turcja. W sierpniu jednak więcej Polaków wyjedzie już do Turcji - wynika z danych travelplanet.pl, jednego z największych touroperatorów w Polsce.

Jak wynika z danych travelplanet.pl, ile w zeszłym roku - zarówno w lipcu, jak i w sierpniu - Grecja cieszyła się zdecydowanie największą popularnością wśród polskich turystów, o tyle teraz o "tytuł królowej lata" (jak pisze biuro podróży) musi rywalizować z Turcją.

W przypadku wyjazdów w lipcu, Grecja cieszyła się nadal największą popularnością - choć już tylko ze skromną przewagą nad Turcją. Biorąc pod uwagę wyjazdy sierpniowe - a konkretnie rezerwacje poczynione do końcówki lipca - Turcja już przegania Grecję. Statystyki wskazują na "przepływ" zainteresowania turystów z Grecji na Turcję o ok. 5-6 punktów procentowych - tyle udziału w rynku ubyło pierwszego, a przybyło drugiemu kierunkowi.

.. travelplanet.pl

.. travelplanet.pl

Niestety, dane biura podróży (szczególnie za lipiec) wskazują na wzrost ceny zagranicznych wczasów w większości najpopularniejszych krajów. W poziomie wzrostu cen dominuje między innymi Grecja, co mogło wpłynąć na zainteresowanie tym kierunkiem wśród turystów. 

Udziały w rynku traci Albania. Jak się wydaje, to konsekwencja powrotu turystów do Tunezji. Przed kilkoma laty, po zamachach w Tunezji, to właśnie Albania była beneficjentem zmiany preferencji turystów. Teraz sytuacja się odwraca. Albania w sierpniu znalazła się w czołówce najbardziej drożejących kierunków, choć wakacje tam wciąż należą do tańszych. Na drugim biegunie znalazł się pnący się w górę w rankingu popularności Cypr i Chorwacja. Wakacje w tych krajach są tańsze o 100-200 zł od osoby

- czytamy w analizie touroperatora.

Za ok. 2 tys. zł (za osobę) wakacje w sierpniu można spędzić w Bułgarii, Tunezji Albanii i Chorwacji. O ile jednak w trzech pierwszych krajach mowa o przelocie w cenie oraz standardzie co najmniej 4 gwiazdek i raczej All Inclusive niż Half Board [śniadania i obiadokolacje - red.], to w wypadku Chorwacji dominują dojazdy własne i niższy standard hoteli i apartamentów

- zwraca też uwagę biuro podróży.

Turyści dopisują

W sierpniu wakacje z biurami podróży zaplanowało blisko 17 proc. więcej turystów niż w zeszłym roku. Z kolei w lipcu utrzymał się bardzo wysoki zeszłoroczny poziom wyjazdów z biurami podróży - wynika ze statystyk Travelplanet.pl.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (102)
Rok temu Grecja była wakacyjnym hitem dla Polaków. Teraz ma poważnego konkurenta
Zaloguj się
 • wranek

  Oceniono 44 razy 12

  Prawdopodobnie, to elektorat PiSu jedzie do Turcji.
  Tam czuja sie lepiej z ichniejszym "kaczynskim", Erdoganem.
  Grecja , to jednak stara demokracja i Europa...

 • anka401

  Oceniono 13 razy 9

  Sierpień w Turcji to dość męczący wypoczynek. Powietrze jest gorące i wilgotne, dni upalne i parne noce. Ale za to plaże... mhmmm... Jedynie Egipt i Maroko mogą się porównywać.

 • siwywaldi

  Oceniono 29 razy 7

  I wcale się nie dziwię, bo wakacje w Grecji w hotelach poniżej 4**** to nieporozumienie. Do tego obsługa robiąca łaskę, bo każdy Grek to uosobienie boga, który musi pracować za karę niczym Syzyf :-)

  A w Turcji? W porównywalnej cenie opcja all-ultra z MARKOWYMI alkoholami światowych firm, miła obsługa i kreatywność na każdym kroku. Jedyną wadą dla europejczyków, jest brak wieprzowiny w jadłospisie, ale nadrabiają to rybami, jarzynami wołowiną, baraniną i drobiem

 • carlos_512

  Oceniono 5 razy 5

  warto wiedzieć, gdzie nie jechać...

 • cynamon_10

  Oceniono 4 razy 4

  Grecja robi się coraz droższa, a standardy wyżywienia/zakwaterowania wręcz ulegają pogorszeniu, także mnie to nie dziwi.

 • kotka1910

  Oceniono 8 razy 4

  Byłam 2 razy w Grecji i zawsze miałam pecha trafić na hotel z niezbyt przyjemną obsługą,która robiła łaskę ze wszystkim .Rok temu byłam w Turcji.Pojechałam tam dość sceptycznie nastawiona i bylam naprawdę mile zaskoczona jakością obsługi czy standardem hotelu oraz jakością opcji all inclusive.

 • lobuz5

  Oceniono 3 razy 3

  Polacy mają gdzieś politykę. Nawet nie pomyślą, że wspierają Erdogana. Zastanawiam się, czy w ogóle wiedzą, że ktoś taki istnieje?

 • trevor_francis

  Oceniono 3 razy 3

  Gdy w Polsce jest goraco to najlpeij wyjechac na poludnie gdzie jest jeszcze gorecej. A zima= na Grenlandie. Albo w Himalaje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX