BLIK z imponującym rekordem. W sześć miesięcy tyle transakcji, ile w całym zeszłym roku

BLIK staje się coraz popularniejszą formą płatności.

Użytkownicy BLIK-a w drugim kwartale roku dokonali 50 milinów transakcji. Tym samym aplikacja obsługująca płatności mobilne osiągnęła rekord. W ciągu sześciu miesięcy za jej pomocą przeprowadzono bowiem 90 mln operacji - tyle, ile w całym roku 2018. 

W internecie BLIK jest też regularnie wybierany przez użytkowników, częściej niż karty płatnicze. Ten trend się utrzymuje, co potwierdzają dane NBP

- wyjaśnia Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu płatności BLIK.

Polacy coraz częściej płacą mobilnie 

Porównując dane rok do roku współczynnik płatności BLIK-iem w internecie wzrósł o 168 proc. Drugim najpopularniejszym kanałem dla BLIKA pozostają wypłaty i wpłaty z bankomatów. Ich wzrost to 28 proc. w stosunku do pierwszego kwartału i 73 proc. rok do roku. Wzrosła też liczba płatności w tradycyjnych terminalach płatniczych - było ich o 79 proc. więcej niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku i aż o 363 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

>>> Sposób na bezpieczne przechowywanie pieniędzy w podróży? Ten jest wyjątkowo sprytny. Zobacz nagranie

Zobacz wideo

Czytaj też: Polacy kochają gotówkę. Mamy 215 mld złotych, ale nie chcemy ich oddać bankom

BLIK to standard płatności z którego korzystać mogą klienci Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Getin Banku, BNP Paribas, Credit Agricole, Inteligo, T-Mobile Usługi Finansowe oraz Banku Pekao S.A. Do grupy tej dołączyli też niedawno klienci banków spółdzielczych zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej (SGB). 

BLIK ma konkurencję

Warto podkreślić, że BLIK nie jest jedynym narzędziem ułatwiającym płatności. Coraz popularniejszy w Polsce jest również Revolut, który pozyskał w naszym kraju już pół miliona użytkowników. 

Umożliwia on nie tylko płatność fizyczną kartą, ale i smartfonem czy smartwatchem wykorzystującymi technologię NFC. Kartę Revolut można połączyć z wirtualnym portfelem np. Google Pay. 

Wchodzące od połowy września regulacje ułatwią powstawania innych firm konkurujących z BLIK-iem. Nasze dane dotyczące stanu konta będziemy mogli bowiem przekazywać podmiotom zewnętrznym. Banki liczą, że dzięki tej otwartości karty przestaną być głównym narzędziem płatniczym wykorzystywanym przez konsumentów. 

Więcej o: