Strach przed recesją w USA. Członek RPP sugeruje szybką obniżkę stóp procentowych w Polsce
Członek RPP wskazuje na globalne skutki zagrożenia recesją w Stanach Zjednoczonych. Podkreślił, że z tego samego powodu banki centralne innych państw już zaczęły reagować, obniżając stopy procentowe w swoich krajach.
Uważam, że zagrożenie recesją, jakie płynie z USA jest tym czynnikiem, który powinien skłaniać do działania. Już zresztą teraz widzimy, że różne banki centralne, w tym Bank Korei Południowej a także np. Bank Australii i Bank Nowej Zelandii obniżają stopy procentowe. Widać, że coraz więcej przedstawicieli kierownictwa banków centralnych i to nie tylko z krajów dojrzałych, ale także wschodzących dostrzega zagrożenia skutkami recesji
- sugeruje Eryk Łon z RPP.
>>> Obawiasz się spowolnienia gospodarczego? Sprawdź, co globalnej gospodarce mówi ekspert.
Eryk Łon: Warto więc być przewidującym
Ekspert przyznał, że być może teraz mniej to zagrożenie odczuwamy, gdyż sytuacja gospodarcza jest generalnie dobra. Przypomniał jednak rok 2009, kiedy także pod wpływem bessy na rynkach akcji oraz w związku z krachem na rynku nieruchomości nastroje konsumentów były kiepskie. Jak podkreślił, z jego punktu widzenia czynnikiem podstawowym jest obawa o skutki ewentualnej recesji jaka miałaby miejsce w USA, skutki dla gospodarki globalnej, w tym oczywiście przede wszystkim dla Polski.
Warto więc być przewidującym i już pomyśleć o szybkiej obniżce stóp procentowych NBP o 25 pkt bazowych. Chodzi o to, aby dać także uczestnikom życia gospodarczego do zrozumienia, że NBP czuwa i jest bardzo wrażliwy na ewentualne ryzyko recesji w USA, gdyż recesja ta może pogorszyć stan gospodarki światowej a w konsekwencji także pogorszyć perspektywy wzrostu eksportu polskich towarów w innych krajach
- zaznaczył Eryk Łon.
Czy USA wpadną recesję?
W chwili obecnej wydaje się, że USA nie muszą obawiać się recesji. Dane za drugi kwartał 2019 r. wskazują na wzrost PKB o 2,1 proc. kwartał do kwartału. Występuje jednak zauważalne spowolnienie w gospodarce, którą Donald Trump wyraźnie chciałby ożywić, naciskając na Fed (amerykański bank centralny), by mocniej ciął stopy procentowe.
Czynnikami, które komplikują dokładne prognozowanie stanu tamtejszej gospodarki z pewnością są wojna handlowa USA z Chinami oraz nadal pogarszająca się sytuacja na Bliskim Wschodzie, w której największym źródłem napięć jest trudna relacja na linii Waszyngton-Teheran.
-
Kosztowne porządki w Białym Domu. Pół miliona dol. na sprzątanie. "Nie widzieliśmy czegoś takiego"
-
Rząd chwali się wsparciem dla gmin górskich. Burmistrz Karpacza: Znikoma pomoc. Na miesiąc 250 zł
-
Zmiany w bonie turystycznym. Prezydent podpisał ustawę. Co się zmienia?
-
USA. Lidl i Aldi oferują premie dla zaszczepionych pracowników. "Kto się nie dostosuje, ten wylatuje"
-
PIT 2021. Do kiedy trzeba się rozliczyć? Ile czeka się na zwrot podatku? Najważniejsze daty
- Polski Bon Turystyczny ze zmianami. Opłacimy nim także jednodniowe wycieczki bez noclegu
- Brexit. Mastercard zwiększy Brytyjczykom o co najmniej 400 proc. opłaty za transakcję kartą
- Czy rząd zwiększy 500 Plus do 600 Plus? Minister rodziny odpowiada: Polacy stali się zamożniejsi
- Odszkodowania za powikłania po szczepionce. Fundusz Kompensacyjny ma zacząć działać w maju. Kto z niego skorzysta?
- Kursy walut 26.01. Złoty wyjątkowo stabilny, funt ciągle powyżej 5,10 zł [Kurs dolara, funta, euro, franka]