Zaległy urlop za 2018 rok. Czas na wykorzystanie jedynie do końca września

Pracodawca, który nie udzielił pracownikowi urlopu z puli dni wolnych za poprzedni rok, może zapłacić nawet 30 tysięcy złotych kary. Na zaległy urlop trzeba wysłać pracowników do 30 września.
Zobacz wideo

Urlop wypoczynkowy powinien zostać wykorzystany przez pracownika w tym samym roku kalendarzowym, w którym nabył on do niego prawo, jednak nie zawsze jest to możliwe. Czasami to firma nie chce "wypuścić" pracownika na odpoczynek, czasami to pracownik nie ma urlopowych planów i postanawia zachować wolne dni na później. Kodeks pracy dopuszcza możliwość przesunięcia dni wolnych na kolejny rok, ale zabrania kumulowania ich w nieskończoność.

Zaległy urlop. To pracodawca musi dopilnować, aby pracownicy poszli na urlop

Jeżeli pracownik nie wykorzysta całej puli wolnych dni przysługujących mu w 2018 roku, pracodawca musi wysłać go na urlop do końca września w 2019 roku. Jeżeli pracodawca nie umożliwi swojemu pracownikowi pójścia na zaległy urlop, może zapłacić karę w wysokości od 1 tysiąca do 30 tysięcy złotych. Takie działanie jest niezgodne z prawem i jeżeli Państwowa Inspekcja Pracy stwierdzi takie naruszenie, może nałożyć na pracodawcę grzywnę. Należy także podkreślić, że to pracodawca ma obowiązek dopilnować, by pracownicy wykorzystali zaległy urlop. 

Więcej o: