Kasjer w sklepie zdołał zapamiętać dane z kart setek klientów. Został przyłapany, gdy znaleziono jego notatnik
Zatrzymany 5 września kasjer ze sklepu w Tokio wnikliwie obserwował klientów, gdy płacili za zakupy i zapamiętywał dane z kart płatniczych. Tokijska policja, która prowadzi dochodzenie w tej sprawie przyznała, że zatrudniony na część etatu kasjer ma wyjątkową, fotograficzną pamięć. Po powrocie z pracy skrzętnie notował zapamiętane dane i w dalszej kolejności wykorzystywał je do oszustw. Zdążył w ten sposób wydać ponad 270 tys. jenów (około 10 tys. zł) w sklepach internetowych nim został ujęty przez funkcjonariuszy.
Punktem zwrotnym dochodzenia była sytuacja rodem z mangi "Death Note" - z tą różnicą, że nikt nie zginął. Jak podała CNN, jeden z policjantów prowadzących śledztwo natrafił na notatnik kasjera, w którym ten skrzętnie notował wszystkie dane. Na podstawie zapisków śledczy szacują, że kasjer dzięki swojej fotograficznej pamięci mógł oszukać nawet 1,3 tys. osób. Dochodzenie trwa, Japończyk nie usłyszał nadal zarzutów, a tokijska policja wciąż zbiera materiał dowodowy.
Wirtualne przestępstwa, realne skutki
Jeśli kasjerowi zostaną postawione zarzuty, będzie to jedna z najbardziej oryginalnych kradzieży danych z kart płatniczych, choć z pewnością nie największa pod względem skradzionych pieniędzy. W 2016 r. szajka złodziei wykorzystała ok. 1,6 tys. sfałszowanych kart do wypłaty pieniędzy z 1,4 tys. bankomatów w całej Japonii. Skutek? W nieco ponad dwie godziny ukradli 13 milionów dolarów.
>>> Sprawdź nasz przegląd aplikacji mobilnych, które pomogą chronić twoje dane.
Są jednak firmy, które wręcz zachęcają hakerów, by próbowali włamać się do ich urządzeń lub systemów komputerowych. Tak jak amerykański koncern Apple, który w sierpniu zachęcał potencjalnych cyberprzestępców, by pokonali jego zabezpieczenia dla systemu iOS. Co więcej, firma z Cupertino zaoferowała zwycięskiemu hakerowi nagrodę w wysokości miliona dolarów. Jest to całkiem dobry sposób na znalezienie ewentualnych luk w systemie zanim wejdzie on do powszechnego użytku, a także potencjalnego, bardzo skutecznego współpracownika.
-
Spóźnialscy stracą prawo do 500 plus. Do kiedy trzeba złożyć wniosek o świadczenie?
-
Izrael światowym liderem szczepień przeciw COVID-19. Ale są wobec niego też oskarżenia [WYKRES DNIA]
-
PIT. Są nowe ulgi podatkowe. Co można odliczyć?
-
Brexit uderza w szkockich rybaków. Czują się oszukani przez Johnsona. "Nasi klienci się wycofują".
-
RMF FM nieoficjalnie: Służby dostały rekomendację. Będą masowe kontrole firm łamiących restrykcje
- Polski kret sondy InSight nie mógł wbić się w powierzchnię Marsa. NASA kończy tę część misji
- Przez pandemię lotniczy ruch pasażerski w rok zmalał o 60 proc. IATA: wróci do normy najwcześniej za trzy lata
- Mamy tyle aut elektrycznych co USA i Chiny kilka lat temu. Niemcy rejestrują tyle w tydzień
- Nord Stream 2 znów buduje gazociąg na niemieckich wodach
- Producenci turbin przygotowują się do spalania wodoru