Dostałeś SMS-a od komornika? Zignoruj go. Oszuści próbują przechwytywać dane

Policja ostrzega przed oszustami, którzy stosują metodę "na komornika". Oszuści poszywając się pod komornika, wysyłają SMS-y, prosząc o uregulowanie długu i grożąc rozpoczęciem postępowania.
Zobacz wideo

Jak działają oszuści, wykorzystujący metodę "na komornika"? Wysyłają SMS-y podobne do tych, które prezentujemy poniżej:

Komornik zwraca się z prośbą o dobrowolne uregulowanie długu w kwocie 1,78 zł. Jeżeli nie odnotujemy wpłaty rozpocznie się postepowanie dlugkrd.ml
Komornik powiadamia o rozpoczęciu postępowania z tytułu nieuregulowania długu w kwocie 2,37 PLN. Istnieje możliwość dobrowolnej spłaty tu dluznik-pl.tk/154431

Uwaga! Jeżeli dostaniesz SMS-a od komornika, zignoruj ją

Fałszywi "komornicy" dołączają do wiadomości link. Jeżeli odbiorca SMS-a w niego kliknie, wejdzie na fałszywą stronę banku i zostanie poproszony o podanie swoich danych. Przesłane przez taką witrynę informacje trafiają do oszustów, którzy mogą ich użyć, aby ukraść środki z konta swojej ofiary. Policja apeluje, aby ignorować takie wiadomości, nie odpowiadać na nie i nie korzystać z umieszczonych w nich linków.

Policja ostrzega: Oszuści coraz częściej stosują metodę "na BLIK-a"

Przypomnijmy, że popularną metodą wykorzystywaną przez oszustów jest także metoda "na BLIK-a". Złodzieje ją stosujący przechwytują dostęp do aplikacji Messenger lub innego komunikatora, po czym podszywając się pod znajomego ofiary, proszą o wygenerowanie i podanie kodu BLIK. Najczęściej tłumaczą, że muszą pilnie przelać komuś pieniądze lub uiścić jakąś płatność (np. za leki lub za czynsz), ale chwilowo nie mają dostępu do własnych środków.

Więcej o:
Komentarze (16)
Dostałeś SMS-a od komornika? Zignoruj go. Oszuści próbują przechwytywać dane
Zaloguj się
 • metaxo

  Oceniono 11 razy 9

  Najlepsze jest oszustwo na dobrego dziadka, prezesa PIS, nazywane śmiesznie "piątką Kaczyńskiego".

 • druga_wieza

  Oceniono 1 raz 1

  Najprostsza rada: ŻYJ UCZCIWIE.
  Wówczas nie będziesz nikomu z niczym zalegał, nikogo nie skrzywdzisz, a SMS od komornika będzie dla ciebie oczywistą pomyłką, lub oszustwem.

  A teraz rada dla "ofiar" wydzwaniania: wystarczy dodać numery dzwoniących do czarnej listy i już nigdy nie usłyszycie od nich dzwonka. Można też wystąpić na drogę sądową i składać skargi, ale szkoda na to czasu i zdrowia.

 • wrobelek_elemel

  Oceniono 4 razy 0

  Czy oprócz ostrzegania Policja coś więcej robi w tej sprawie ?

 • Megalodon akwaryjny

  Oceniono 1 raz -1

  Właśnie niezły pomysł gazeta zwolnijUZ,NPK oraz tych kilku innych informatorów o handlowe i niehandlowe jeżeli i wysyłaj do ludzi SMS o identycznej treści począwszy od czwartku start- czysty interes aktualnie esemesy za darmo!!

 • Jacek D

  Oceniono 1 raz -1

  pomysłowe.. pod bank trudno się podszyć ale można pod wspólnotę, spółdzielnię lub gabinet lekarski.

 • elemir

  Oceniono 4 razy -2

  Kupiłem nowy numer na kartę w Orange. Włożylem kartę - na dzień dobry 2 sms-y od windykatora wzywające do natychmiastowego kontaktu/zapłaty długu. Potem ileś telefonów. Organizuje to spółka o nazwie EOS-KSI. Mechanizm podobno polega na tym, że operator sprzedaje ponownie nieużywane numery. Jeśli więc masz "szczęście" możesz dostać numer, który będzie systematycznie nękany jw.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX