Dostałeś SMS-a od komornika? Zignoruj go. Oszuści próbują przechwytywać dane

Policja ostrzega przed oszustami, którzy stosują metodę "na komornika". Oszuści poszywając się pod komornika, wysyłają SMS-y, prosząc o uregulowanie długu i grożąc rozpoczęciem postępowania.
Zobacz wideo

Jak działają oszuści, wykorzystujący metodę "na komornika"? Wysyłają SMS-y podobne do tych, które prezentujemy poniżej:

Komornik zwraca się z prośbą o dobrowolne uregulowanie długu w kwocie 1,78 zł. Jeżeli nie odnotujemy wpłaty rozpocznie się postepowanie dlugkrd.ml
Komornik powiadamia o rozpoczęciu postępowania z tytułu nieuregulowania długu w kwocie 2,37 PLN. Istnieje możliwość dobrowolnej spłaty tu dluznik-pl.tk/154431

Uwaga! Jeżeli dostaniesz SMS-a od komornika, zignoruj ją

Fałszywi "komornicy" dołączają do wiadomości link. Jeżeli odbiorca SMS-a w niego kliknie, wejdzie na fałszywą stronę banku i zostanie poproszony o podanie swoich danych. Przesłane przez taką witrynę informacje trafiają do oszustów, którzy mogą ich użyć, aby ukraść środki z konta swojej ofiary. Policja apeluje, aby ignorować takie wiadomości, nie odpowiadać na nie i nie korzystać z umieszczonych w nich linków.

Policja ostrzega: Oszuści coraz częściej stosują metodę "na BLIK-a"

Przypomnijmy, że popularną metodą wykorzystywaną przez oszustów jest także metoda "na BLIK-a". Złodzieje ją stosujący przechwytują dostęp do aplikacji Messenger lub innego komunikatora, po czym podszywając się pod znajomego ofiary, proszą o wygenerowanie i podanie kodu BLIK. Najczęściej tłumaczą, że muszą pilnie przelać komuś pieniądze lub uiścić jakąś płatność (np. za leki lub za czynsz), ale chwilowo nie mają dostępu do własnych środków.

Więcej o: