Niedziele handlowe. Czy 15 września sklepy będą czynne?

Większość Polaków zapewne już zdążyła przyzwyczaić się do wprowadzonych w ubiegłym roku ograniczeń w niedzielnym handlu, dlatego też raczej jasne jest, że w niedzielę 15 września sklepy będą w większości zamknięte.

Dlatego wybierając się np. do galerii handlowej nie liczmy, że kupimy sobie np. nowe buty, biżuterię czy ubranie. Nie liczmy też, że w zlokalizowanym tam wielkim hipermarkecie zakupimy mleko, ser czy pieczywo albo w markecie budowlanym farby lub kabinę prysznicową. Wszystkie tego typu placówki będą bowiem wtedy zamknięte.

W ustawie są jednak wyjątki i np. jeśli placówka handlowa jakieś dużej sieci znajduje się na terenie dworca kolejowego, autobusowego czy lotniska, to może ona być czynna.

Czytaj więcej: Dobra wiadomość dla kupujących w niedziele. Nie będzie zaostrzenia zakazu handlu

15 września jest niedzielą handlową także dla stacji paliw, małych sklepów osiedlowych, w których sprzedaje właściciel, czy sklepików, które są jednocześnie placówkami pocztowymi. Kupować będzie też oczywiście można w sklepach internetowych.

>>> Ustawa o zakazie handlu będzie zmieniana. Minister Szwed zdradza szczegóły. Zobacz nasz materiał wideo

Zobacz wideo

Niedziele handlowe 2019 i 2020

Co do kalendarza na dalszą część roku, to warto pamiętać, że najbliższa i jedyna niedziela handlowa we wrześniu przypada 29 września. 

Oprócz 29 września, w tym roku natomiast takich niedziel będziemy mieli już tylko kilka. O to ich lista:

27 października
24 listopada
15 grudnia
22 grudnia
29 grudnia

W przyszłym roku zrobić zakupy w siódmym dniu tygodnia będzie jeszcze trudniej, bo niedziel handlowych będzie jedynie 7. Można więc będzie powiedzieć, że wprowadzone w 2018 roku ograniczenia w handlu będą już obowiązywać w pełnym wymiarze i dopiero wtedy tak naprawdę przekonamy się, jakie są skutki wprowadzenia tej regulacji.