Niedziele handlowe wrzesień 2019. Czy 22 września sklepy będą zamknięte? Odpowiadamy

Niedziele handlowe. Ograniczenia w handlu w niedzielę i niektóre święta obowiązują w Polsce od marca 2018 roku. Od tego czasu pamiętać musimy, w którą niedzielę można zrobić większe zakupy w sklepach typu Ikea, Biedronka, Lidl czy OBI. Czy niedziela 22 września jest niedzielą handlową?

Z przepisów, które weszły w życie w ubiegłym roku wynika, że niedziela 22 września nie jest niedzielą handlową. W związku z tym wymienione wyżej sklepy będą zamknięte. Chyba, że są one zlokalizowane na terenie dworców kolejowych, autobusowych czy też lotnisk. 

Jeśli jednak zabraknie nam pieczywa, jajek, masła czy nawet piwa, to ratunkiem mogą być małe sklepy osiedlowe, w których obsługę prowadzi sam ich właściciel albo też placówki handlowe np. sieci Żabka. Są one bowiem też często jednocześnie placówkami pocztowymi, które mogą być otwarte nawet w niedziele niehandlowe. Niewielkie zakupy zrobimy także na stacjach benzynowych, przy których najczęściej również sprzedawane są podstawowe produkty. 

W sumie w ustawie o ograniczeniach handlu w niedzielę zapisano 32 wyjątki. Oprócz wyżej wymienionych warto dodać, że 22 września czynne powinny być np. kawiarnie, apteki czy placówki handlowe, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami. Kupować można również w internecie oraz w sklepach w strefach wolnocłowych. 

Czytaj więcej: Dobra wiadomość dla kupujących w niedziele. Nie będzie zaostrzenia zakazu handlu

>>> Jadwiga Emilewicz: „Rewolucji w zakazie handlu nie będzie”. Zobacz materiał wideo:

Zobacz wideo

Niedziele handlowe 2019 i 2020

Zła wiadomość jest taka, że niedziele handlowe w liczbie takiej jak w tym roku (sklepy są czynne w każdą ostatnią niedzielę miesiąca) już się nie powtórzą. W przyszły roku bowiem zakaz handlu będzie jeszcze bardziej restrykcyjny - handlować będzie można tylko w siedem niedziel w cały 2020 roku. 

Tak więc już za parę miesięcy będzie trudniej, ale póki co do końca 2019 roku palcówki handlowe wielkich sieci mogą być czynne jeszcze w następujące niedziele: 29 września, 27 października, 24 listopada, 15 grudnia, 22 grudnia i 29 grudnia. 

Więcej o: