UOKiK wydał pierwszą decyzję ws. wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego. Mamy komentarz

UOKiK wydał pierwszą decyzję dotyczącą wcześniejszej spłaty kredytu. "Po wyroku TSUE nie ma już żadnych wątpliwości, jak interpretować przepisy" - twierdzi prezes Urzędu Marek Niechciał.

UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) wydał pierwszą decyzję w sprawie wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego. Dotyczy ona spółki Aasa Polska udzielającej kredytów konsumenckich. W przypadku ich spłaty przed terminem Aasa, rozliczając się z klientami, nie zwraca proporcjonalnej części pobranej opłaty przygotowawczej. Tymczasem zgodnie z przepisami w takiej sytuacji kredytodawcy muszą obniżyć wszystkie koszty pożyczki proporcjonalnie do okresu, o który została skrócona umowa.

Zobacz wideo

Urząd nakazał spółce Aasa, aby natychmiast przestała obciążać opłatą przygotowawczą w pełnej wysokości tych klientów, którzy przed czasem spłacili kredyt. Musi to zrobić, nawet jeśli odwoła się do sądu. Ponadto Aasa ma zawiadomić o decyzji UOKiK wszystkich kredytobiorców, którzy po 16 maja 2016 r. przed terminem spłacili pożyczkę. W piśmie lub drogą elektroniczną musi ich poinformować, że mogą złożyć reklamację. Jeśli to zrobią, spółka w ciągu 30 dni zwróci im nadpłaconą część opłaty przygotowawczej.

Wcześniejsza spłata kredytu konsumenckiego. "Nie ma już żadnych wątpliwości, jak interpretować"

"Z naszej strony nie ma zgody na łamanie prawa przez banki i inne instytucje udzielające kredytów konsumenckich. Po wyroku TSUE nie ma już żadnych wątpliwości, jak interpretować przepisy. Oczekujemy, że w przypadku wcześniejszej spłaty przedsiębiorcy będą proporcjonalnie obniżać wszystkie koszty kredytu i oddawać je kredytobiorcom. Liczymy na to, że zrobią to także w stosunku do umów z przeszłości. Będziemy monitorować rynek i karać za naruszanie praw konsumentów" - powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał, cytowany w komunikacie.

Urząd postawił zarzuty ponad 20 firmom z branży finansowej, które w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu nie rozliczają się z klientami. Ponadto toczy się osiem postępowań wyjaśniających, które są na wczesnym etapie, a kolejne sprawy będą wszczynane na bieżąco. 

Czytaj też: Wcześniejsza spłata kredytu musi oznaczać zwrot części kosztów. Wyrok TSUE bardzo nie po myśli banków

Aasa odpowiada UOKiK. Powołuje specjalną grupę roboczą

Na naszą prośbę Aasa przesłała stanowisko do orzeczenia UOKiK. Publikujemy je w całości.

Od dłuższego czasu panowała istotna niejasność w interpretacji przepisów i dopiero orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 11 września 2019 r w sprawie C?383/18 pozwoliło rozwiać te wątpliwości.

Sytuacja dotyczy dużej części rynku kredytów konsumenckich, co potwierdza w komunikacie z dnia 24 września 2019 roku Prezes UOKIK wskazując na toczące się postępowania dotyczące kilkudziesięciu firm z sektora finansowego.  Oznacza to, że swoje produkty kredytowe muszą zmienić zarówno banki jak i firmy pożyczkowe.

Pragniemy podkreślić, że Aasa Polska zawsze postępowała zgodnie z obowiązującymi regulacjami, realizując programy edukacyjne skierowane do wszystkich uczestników rynku finansowego zarówno w kwestii bezpieczeństwa konsumentów jak i społecznej odpowiedzialności biznesu. Tak też będzie w tym wypadku - w Aasa Polska w tej chwili pracuje specjalnie powołana grupa robocza, która doprecyzuje procedury w firmie mające wesprzeć naszych Klientów i pomóc w realizacji przedmiotowej decyzji.

Więcej o: