MF: Deficyt budżetowy po sierpniu wyniósł 2 mld zł. Ekonomiści: Prawdziwym wyzwaniem będzie koniec roku

Deficyt w budżecie państwa na koniec sierpnia wyniósł 2 mld zł, wobec 4,8 mld zł miesiąc wcześniej - poinformowało ministerstwo finansów. Ustawowy plan na cały rok to 28,5 mld zł deficytu.

Budżet państwa. W okresie styczeń - sierpień 2019 r. dochody budżetu wyniosły 262,8 mld zł i były wyższe o 19,4 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu styczeń - sierpień 2018 r. o ok. 16,4 mld zł.

Deficyt budżetowy. Wydatki budżetu państwa wyższe przez wypłatę 13. emerytury

W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego:

- dochody z podatku VAT były wyższe o 6,6 proc. r/r (ok. 7,3 mld zł),

- dochody z podatku PIT były wyższe o 12,8 proc. r/r (ok. 4,8 mld zł),

- dochody z podatku CIT były wyższe o 18,1 proc. r/r (ok. 4,2 mld zł),

- dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były na zbliżonym poziomie,

- dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 4,3 proc. r/r.

W okresie styczeń - sierpień 2019 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło ok. 21,03 mld zł i było wyższe o ok. 2,7 mld zł (14,8 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - sierpień 2018 r.

- Jeden miesiąc jaskółki nie czyni, ale przy spowalniającej gospodarce wpływy podatkowe też powinny spowalniać. Co zresztą w szerszej perspektywie widzimy - napisali na TT ekonomiście mBanku. 

Deficyt budżetowy. Prawdziwym wyzwaniem będzie końcówka roku

Wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie styczeń - sierpień 2019 r. wyniosło 264,82 mld zł, czyli 63,6 proc. planu. W stosunku do tego samego okresu roku 2018 (242,4 mld zł) wydatki budżetu państwa były wyższe o 22,4 mld zł, czyli o 9,2 proc., głównie w ramach dotacji przekazanej dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (więcej o 11,7 mld zł) m.in. w związku z wypłatą tzw. "13 emerytury". Ponadto z tytułu rozliczenia z budżetem UE (więcej o 3,6 mld zł), oraz z tytułu subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego (więcej o 2,9 mld zł). Jednocześnie wydatki na obsługę długu Skarbu Państwa były niższe o 5,6 mld zł r/r w związku z rozkładem płatności w ciągu roku, podano także. 

- Na koniec sierpnia w budżecie było 2 mld zł deficytu. To niewiele, prawie 3 mld zł mniej niż miesiąc wcześniej a budżet obciąża już 500+ na każde dziecko. Niemniej, w wakacje rzadko deficyt rośnie. Prawdziwym wyzwaniem dla budżetu będzie listopad - grudzień, gdy wejdzie niższy PIT - napisali w swoim komentarzu ekonomiści ING.

Więcej o:
Komentarze (67)
MF: Deficyt budżetowy po sierpniu wyniósł 2 mld zł. Ekonomiści: Prawdziwym wyzwaniem będzie koniec roku
Zaloguj się
 • glencok

  Oceniono 36 razy 22

  W latach koniunktury w Europie i na świecie powinniśmy mieć zrównoważony budżet a nawet nadwyżkę a oni planują deficyt? Miernoty zaplanowały 28 miliardów, zadłużą się "tylko" 20 i ogłoszą "sukces". Do tego służba zdrowia w zapaści, inwestycje leżą i kwiczą. A kłamca jeszcze będzie opowiadał bajki że w przyszłym roku to już na pewno będzie budżet bez deficytu

 • wacek321

  Oceniono 20 razy 18

  Gdy pan Banaś zapłaci zaległe podatki wraz z należnymi karami za oszustwo podatkowe do którego już się przyznał (a uczynił to w TVP czyli nie ma mowy o manipulacji), to wynik trochę się poprawi

 • evergreen111

  Oceniono 24 razy 16

  W całej Europie HOSSA GOSPODARCZA, a kaczy przestępcy zamiast nadwyżki, mają ogromny deficyt!

 • g106

  Oceniono 19 razy 11

  PiS MUSI te wybory wygrać a wtedy jest szansa, ze przy spowalniającej gospodarce wysadzi się ich wysoko w powietrze. Przypomnę wszystkim piejcom reżimu: CAŁA EUROPA MA NADWYŻKĘ BUDŻETOWA a nasi sąsiedzi nie wiedza co z pieniędzmi zrobić. Krzywousty podnieca się za to najmniejszym deficytem, żenada dla ciemnego ludu

 • leonleonidas

  Oceniono 23 razy 11

  W przyszlym roku nie bedzie deficytu, hle hle hle hle.
  Uuuufffff, to sie usmialem.

 • wlodeek

  Oceniono 11 razy 9

  No i jeszcze trzeba opłacić ochroniarzy z Waszyngtonu. Bo Polskie Wojsko nie istnieje.

 • partia

  Oceniono 9 razy 7

  Deficyt to pryszcz. Na całym świecie rosną spekulacyjne bańki, plebs rozzuchwalony dobrobytem na kredyt głosuje na pomyleńców którzy obiecują niekończący się karnawał. Kiedy bańki pękną i plebs dostanie połowę tego co ma teraz, a co wg demagogów jak najbardziej się należy, a nawet 10 razy więcej się należy, to wtedy nie przyjdzie opamiętanie i do władzy nie wrócą ludzie mający kontakt z rzeczywistością. To by było zbyt przyjemne. U nas miejsce aczyńskiego i jego pokracznej sekty zajmą zupełni wariaci w rodzaju Brauna. Macierewicz też sie załapie, Tacy mądrale jak Scyzoryk czy Winnicki obiecają 10 razy więcej niż obiecuje stary ciota z Żoliborza. Obiecają, czego jeszcze nikt na serio, oficjalnie, w polityce nie próbował, obiecają, że pogonią Żydów którzy nas okradają. To wywoła taki przypływ entuzjazmu jakiego nikt tu nie widział. Winnicki prezydentem, Bosak premierem, Braun do spraw wewnętrznych. Jako, że Żydzi rządzą przekaziorami repolonizacja będzie błyskawiczna. Zniknie wolność słowa. Z Unią też się pożegnamy z wtorku na środę, tam też przecież rządzą Żydzi. Każdy, kto nie będzie krzyczał heil Bosak będzie Żydem i trafi do pierdla albo pad stienku. Kiedy już wszyscy Żydzi zostaną wyłapani, mając absolutną władzę, nasi Nazis będą mogli zrównoważyć budżet. Wprowadzą kartki na żywność, skończy się strajkowanie i fochy na warunki pracy i płacy (wiadomo, kto się przeciwstawia rządom patriotów to agent opłacany z zagranicy przez Ż) Entuzjazm będzie rósł wraz z każdą podwyżką cen. plebs nie wyjdzie na ulice bo to bedzie oznaczało pewną śmierć, wystarczy rozstrzelanie jednej demonstracji, Jacyś idioci-górnicy pewnie zastrajkują,sądząc, że wciąż mogą się domagać Bóg wie czego a władza, jaka by nie była, musi ich żądania spełnić. Wszyscy strajkujący zostaną zabici a telewizja pokaże zmasakrowanych policjantów i góry broni, którą Ż. dostarczyli wrogom narodu. I koniecznie walizy dolarów znalezione w domach wichrzycieli, Od raju rządzonego przez Brauna i Scyzoryka dzieli nas już tylko kilka kroków, kilka lat.

  Cieszmy się z rządów kurdupla, jego klęska to bedzie zwycięstwo Brauna.

 • desperato

  Oceniono 3 razy 1

  … zaraz … zaraz …. cytat: "Ustawowy plan na cały rok to 28,5 mld zł deficytu" … przecież NIErząd chwali się zrównoważonym budżetem!? A tu mowa o deficycie? To Oszustwo! Bańki, wszędzie, mieszkaniowa, kredytowa, RECEPTA na Kryzys u progu = INFALACJA, a Glapa chce stopy obniżać … Ech, katastrofa to kwestia czasu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX