Elon Musk pokazał statek, który ma zabrać ludzi m.in. na Marsa. "Za mniej niż sześć miesięcy na orbicie"

Właściciel i prezes firmy SpaceX Elon Musk zaprezentował prototyp statku kosmicznego Starship. To maszyna wielokrotnego użytku oraz pionowego startu i lądowania, która będzie mogła przewozić ludzi na Księżyc i na Marsa.

- To zabrzmi jak totalne szaleństwo, ale myślę, że za mniej niż sześć miesięcy będziemy próbowali dotrzeć na orbitę - powiedział Musk. Szef SpaceX dodał jednocześnie, że stanie się tak pod warunkiem, że tempo prac przy projekcie będzie w dalszym ciągu tak dobre, jak obecnie. 

Jak podaje serwis theverge.com, zanim statek znajdzie się na orbicie, ma najpierw wykonać lot próbny na wysokość 65 tys. stóp (prawie 20 km). 

Starship, jak pisaliśmy wcześniej, ma 50 metrów długości i 9 metrów średnicy, a jego ładowność to 150 ton - ma ok. 1000 metrów sześciennych miejsca na ładunek lub pasażerów. Statek ma zostać wyniesiony w kosmos przez największą obecnie rakietę na świecie, Super Heavy. 

Cały połączony moduł rakiety i statku kosmicznego będzie miał długość 118 metrów. To dwa razy więcej od pierwszej wersji rakiety Falcon 9 i osiem metrów więcej od rakiety Saturn V wykorzystanej przez NASA do lotów na Księżyc. 

Elon Musk prezentuje statek kosmiczny Starship/Fot. APElon Musk prezentuje statek kosmiczny Starship/Fot. AP Elon Musk prezentuje statek kosmiczny Starship/Fot. AP

>>> Falcon Heavy. Kolejny sukces rakiety Elona Muska. Zobacz nasz materiał wideo

Zobacz wideo

Starship Elona Muska w pierwszym locie komercyjnym już 2021 roku?

Starship w przyszłości będzie mógł zabrać ludzi na Marsa i na Księżyc, ale zanim do tego dojdzie, musi przejść szereg innych lotów testowych. Na razie statek był testowany jedynie na Ziemi, gdzie wykonywał tzw. test "skokowy" - z pomocą silników Raptor wybijał się na moment na niewielką wysokość nad płytę stanowiska startowego i opadał. 

Pod koniec lipca SpaceX pochwaliła się, że pierwsze komercyjne loty w kosmos miałyby się odbyć już w 2021 roku.

Więcej o:
Komentarze (196)
Elon Musk pokazał prototyp statku kosmicznego Starship, który ma zabrać ludzi na Księżyc i Marsa
Zaloguj się
 • cacadux

  Oceniono 38 razy 16

  Cóż kometowac - cholerny sukces Muska. Ludzie poleca na Marsa. I to wszystko dzięki uporowi jednego faceta ... Niesamowity gość.

 • naczelnik_czerpak

  Oceniono 12 razy 6

  Gdyby Polacy pierwsi dotarli na Marsa, to zatknęliby krzyż xD

 • siekieraaxe

  Oceniono 18 razy 6

  z wygladu
  Verne 19 wiek

 • tsaba110

  Oceniono 7 razy 5

  Szaleństwo! Szacunek.

 • snowbird1

  Oceniono 11 razy 5

  Mars to zly kierunek. Tam sie nie da egzystowac. Za mala grawitacja. Jedynym alternatywnym miejscem dla rownoleglej do ziemskiej cywilizacji jest Wenus (kierunek w druga strone). Nie jej powierzchnia, (rzecz jasna) ale atmosfera; na wysokosci 60km nad gruntem temperatura wynosi 27C, cisnienei 1 atm no i grawitacja jest tylko 10% mniejsza niz ziemska czyli roznica jest niewyczuwalna. Atmosfera Wenus to glownie CO2 wiec wielkie balony wypelnione powietrzem beda sie same unosic. W tych balonach o srednicy 2-4km bedzie mozna zbudowac sredniej wielkosci miasto. Energia za darmo albo z gory albo z dolu. Pomysl jest stary, pochodzi z ZSRR, kiedy sondy radzieckie potwierdzily istnienie tej najbardziej odpowiadajacej warunkom ziemskim strefy w ukladzie slonecznym. Wizje takich latajacych miast (lietajuszczije ostrowa Wienery) przedstawil w 1976 roku tygodnik "Technika Molodiozy" (mozna wyguglowac). We wczesnych latach tego wieku NASA podeszla do sprawy naukowo i opracowala szczegolowy projekt nazwany HAVOC (mozna wyguglowac) obejmujacy lot na Wenus, wstrzelenie specjalnych sterowcow do atmosfery a potem budowe balonu-osiedla. To jest wlasciwy kierunek dla instalacji pierwszej bazy poza Ziemia i pierwszego miejsca gdzie kudzkosc moze przetrwac gdybysmy nasza mateczke (i siebie nawzajem) kiedys sami wykonczyli.

 • gebe14

  Oceniono 4 razy 4

  widać że chłopak nie chodził na religie i interesował sie nauką a nie bajkami o bozi

 • cmok_wawelski

  Oceniono 12 razy 4

  W transporcie to USA ma spore potrzeby i autobus na Maras na tej liście jest dosyć nisko. Brakuje tu BARDZO szybkich kolei. Na ten momznt, żeby z NY dostać się do LA, 200 osób musi przyjechać na któreś z lotnisk, odstaćw kolejkach, dać się prześwietlić, zapakować się w aluminiową rurę z ciasno napchanymi krzesełkami i w ~5 godzin, po spaleniu ~50 ton nafty - wylądować tam. Albo jechać 2 dni. Tymczasem potrzebne są rozwiązania pośrednie, kiedy 1000-2000 ludzi zajedzie na Zach. Wybrzeże (i v-ce versa w n.p. 10-11 godzin w komforcie) i z widokami zapierającymi dech za dużymi, panoramicznymi oknami.
  Ten wielki kraj stał się naprawdę wielki, kiedy kolej żelazna z drutami telegrafu obok, połączyła oba jego wybrzeża.
  Na dzień dzisiajesz w CAŁYM USA jest tylko jeden 60 km odcinek gdzie najszybszy pociag USA - Accella Express - przekracza 130 km/h - jak łatwo wyliczyć przez aby pół godziny. Reszta infrastuktury się sypie a przywódca mur będzie budował. Scianę z drutem kolczastym za podatkowa kasę.
  A 'wizjoner' Musk na Maras będzie leciał za cudze...
  Ten cwaniak od Amazona - Bezos - drugi taki sam mądry. Tysiące ludzi za grosze rozważą i przerzucają jego paczki z chińską zawartością a on też rakiety buduje....

 • vicenteolivio

  Oceniono 3 razy 3

  To coś wygląda jakby miało się przy starcie przewrócić na bok i razić ogniem zebranych wokół widzów... Osobiście nie wsiadłbym do tego wehikułu nawet pod groźbą odebrania obiadu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX