Elon Musk pokazał statek, który ma zabrać ludzi m.in. na Marsa. "Za mniej niż sześć miesięcy na orbicie"

Właściciel i prezes firmy SpaceX Elon Musk zaprezentował prototyp statku kosmicznego Starship. To maszyna wielokrotnego użytku oraz pionowego startu i lądowania, która będzie mogła przewozić ludzi na Księżyc i na Marsa.

- To zabrzmi jak totalne szaleństwo, ale myślę, że za mniej niż sześć miesięcy będziemy próbowali dotrzeć na orbitę - powiedział Musk. Szef SpaceX dodał jednocześnie, że stanie się tak pod warunkiem, że tempo prac przy projekcie będzie w dalszym ciągu tak dobre, jak obecnie. 

Jak podaje serwis theverge.com, zanim statek znajdzie się na orbicie, ma najpierw wykonać lot próbny na wysokość 65 tys. stóp (prawie 20 km). 

Starship, jak pisaliśmy wcześniej, ma 50 metrów długości i 9 metrów średnicy, a jego ładowność to 150 ton - ma ok. 1000 metrów sześciennych miejsca na ładunek lub pasażerów. Statek ma zostać wyniesiony w kosmos przez największą obecnie rakietę na świecie, Super Heavy. 

Cały połączony moduł rakiety i statku kosmicznego będzie miał długość 118 metrów. To dwa razy więcej od pierwszej wersji rakiety Falcon 9 i osiem metrów więcej od rakiety Saturn V wykorzystanej przez NASA do lotów na Księżyc. 

Elon Musk prezentuje statek kosmiczny Starship/Fot. APElon Musk prezentuje statek kosmiczny Starship/Fot. AP Elon Musk prezentuje statek kosmiczny Starship/Fot. AP

>>> Falcon Heavy. Kolejny sukces rakiety Elona Muska. Zobacz nasz materiał wideo: 

Zobacz wideo

Starship Elona Muska w pierwszym locie komercyjnym już 2021 roku?

Starship w przyszłości będzie mógł zabrać ludzi na Marsa i na Księżyc, ale zanim do tego dojdzie, musi przejść szereg innych lotów testowych. Na razie statek był testowany jedynie na Ziemi, gdzie wykonywał tzw. test "skokowy" - z pomocą silników Raptor wybijał się na moment na niewielką wysokość nad płytę stanowiska startowego i opadał. 

Pod koniec lipca SpaceX pochwaliła się, że pierwsze komercyjne loty w kosmos miałyby się odbyć już w 2021 roku.

Więcej o: