Szef Tesco odchodzi. Dave Lewis zaskoczył swoją decyzją. W sieci zwolnienia, także w Polsce

Dyrektor wykonawczy Tesco, Dave Lewis, odejdzie ze stanowiska w 2020 r. po wykonaniu planu naprawczego.
Zobacz wideo

Określany często mianem ratownika Tesco Dave Lewis zarządza spółką od 2014 r., realizując wieloletni plan naprawczy. Decyzja o jego odejściu jest o tyle szokująca, że w pierwszej połowie br. angielskie przedsiębiorstwo zanotowało 6,7 proc. wzrost przychodów - do blisko 500 milionów funtów. 

- Uważam, że kadencja dyrektora naczelnego powinna zostać w pewnym momencie zakończona, a teraz jest właściwy czas na przekazanie pałeczki, gdyż udało nam się zrealizować wszystkie postawione przed nami cele - powiedział Dave Lewis. 

Tesco. Czy popularna sieć sklepów zniknie z polskiego rynku? 

W ostatnich czasach jednym z głównych założeń angielskiej firmy była redukcja zbędnych kosztów. W sierpniu poinformowano o tym, że w Wielkiej Brytanii zostanie zwolnionych blisko 4,5 tys. pracowników w 163 sklepach. Restrukturyzacja dotknęła również polski oddział Tesco. We wrześniu głośno było o masowych zwolnieniach i likwidacjach 5 sklepów w dużych polskich miastach

Pojawiły się spekulacje o całkowitym wyjściu sieć dyskontów z naszego rynku, Na razie jest to jednak scenariusz nierealny, ale z raportu agencji Bloomberg wynika, że "Tesco PLC bierze pod uwagę zbycie działających w Polsce marketów". By utrzymać się na rynku, sieć musi zmienić strategię działania, gdyż rok finansowy 2018/2019 zakończyła ze stratą 55 mln zł. Na razie zdecydowano się na zmianę formatu niektórych sklepów, które mają być bardziej kompaktowe, upodabniając się tym samym do najpopularniejszych w Polsce Lidla i Biedronki. Zmiana obejmie 60 sklepów

Sytuacja polskiego oddziału jest o tyle istotna dla całego przedsiębiorstwa, gdyż jest on największy w Europie Śr-Wsch. Tesco PLC nadal posiada 348 sklepów w naszym kraju mimo zamknięcia nierentownych placówek. Na rynku czeskim Tesco pozostawiła 292 sklepy, 204 na Węgrzech i 150 na Słowacji.

Czytaj także: Lidl szuka 1000 pracowników. Zarobki? Od 3100 zł brutto na start, ale niektórzy mogą dostać znacznie więcej

Więcej o:
Komentarze (9)
Szef Tesco odchodzi. Dave Lewis zaskoczył swoją decyzją. W sieci zwolnienia, także w Polsce
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 4 razy 4

  Problemem Tesco jest beznadziejny marketing i za mała różnorodność towaru. Chcą to rozwiązać zmniejszając różnorodność towaru ...

 • patmat02

  Oceniono 4 razy 2

  Wystarczy porównać sklepy Tesco w Polsce i Czechach. W takiej Karvinie / 53 tys./ koło polskiej granicy Tesco ma dwa sklepy w tym jeden wielkopowierzchniowy hipermarket niczym w kilkuset tys. mieście. Można tam kupić dosłownie wszystko. W polskich warunkach sklep już dawno zostałby zamknięty.

 • eurotram

  0

  Zmiana ma objąć 60 sklepów/ Których,do cholery? Bo w którym Tesco Extra bym ostatnio nie był, to jest to samo: Gdynia,Głogów,Lubin,Opole,Puławy... jeszcze byłem w kilku innych,ale muszę aobie przypomnieć,bo sporo jeżdżę.

 • gj61

  0

  Tesco w UK zapatrzyło się w internetową sprzedaż. I to był strzał w dziesiątkę. Liczyli że, powtórzą to w innych krajach (pracowałem w TESCO UK i słyszałem TO na własne uszy!) z takim samym skutkiem. Pytanie "czy wiedzą jaka jest struktura mieszkaniowa np. w Polsce, chodzi procentowy udział domków jednorodzinnych który, w UK jest odwrotnie proporcjonalny jak w Polsce. Pytanie zostało zignorowane. Z tego co widzę takich pytań i problemów było więcej. No, cóż... arogancja ma swoją cenę.

 • pikuj

  0

  Od 2011 kierował Tesco? Wtedy i pozniej to chyba był w Unilever.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX