TSUE zadecydował na korzyść frankowiczów. Kim są państwo Dziubakowie, którzy pozwali bank?

TSUE ogłosił dzisiaj przełomowy wyrok. Może się on okazać kluczowy dla setek tysięcy frankowiczów, natomiast orzeczenie bezpośrednio dotyczyło Kamila oraz Justyny Dziubaków.
Zobacz wideo

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejski zawyrokował dzisiaj ws. frankowiczów. Zgodnie z przewidywaniami jest on dla nich korzystny. Taka decyzja będzie orężem w walcem z bankami dla wszystkich osób, które zdecydowały się na kredyt indeksowany we frankach szwajcarskich, natomiast orzeczenie bezpośrednio dotyczyło państwa Kamila oraz Justyny Dziubaków.

TSUE zawyrokowało. Kim są zwycięzcy Dziubakowie? 

Małżeństwo Dziubaków w 2008 r. wzięło kredyt hipoteczny na 40 lat, który został przyznany w złotówkach, z tym, że był indeksowany we frankach szwajcarskich. Justyna oraz Kamila Dziubakowie wnieśli sprawę do Sądu Okręgowego w Warszawie o unieważnienie umowy z powodu nieuczciwego - według nich - założenia dotyczących indeksowania, czyli przeliczenia kwoty kredytu. Małżeństwo twierdziło, że bank może jednostronnie określać kursy walut według własnego uznania. 

Czytaj także: Wyrok TSUE ws. frankowiczów a kursy walut. Jak zareagował złoty? Co z kursem franka?

Ich walka z Raiffeisen Bank International przeniosła się do Unii Europejskiej za sprawą pytania prejudycjalnego zadanego przez sąd w Warszawie, który miał wątpliwość prawne. W maju rzecznik generalny TSUE Giovanni Pitruzzelli zaopiniował na korzyść skarżących, twierdząc, że unijne przepisy nie pozwalają na to, by krajowe sądy decydowały o nieważności umów kredytowych, wbrew interesowi kredytobiorców. Dzisiejszy wyrok TSUE był potwierdzeniem tamtej opinii i końcem wielomiesięcznej batalii.

- Wzięliśmy kredyt na 400 tys zł. Na ten dzień mamy do spłacenia 520 tys. także unieważnienie umowy i nawet ewentualne rozliczenie się z bankiem to jest do zwrotu 180 tys. zł, więc to dla nas spora różnica - skomentowała Justyna Dziubak w rozmowie z TVN24BiS

Dowiedz się więcej: Wyrok TSUE ws. kredytów frankowych. Co teraz powinni zrobić inni frankowicze?

Więcej o:
Komentarze (95)
TSUE zadecydował na korzyść frankowiczów. Kim są państwo Dziubakowie, którzy pozwali bank?
Zaloguj się
 • jozinzpolski

  Oceniono 21 razy 13

  Dziubakowie wzięli w 2008 roku kredyt na 400 tyś. W 2019 (po 11 latach spłacania !!) zostało im do spłacenia "tylko" 520 tysięcy. Jeśli to nie jest lichwa (w Polsce zakazana) to co to jest ? To wraży sąd z Brukseli musi przywrócić sprawiedliwość w kraju płynącym od 4 lat mlekiem i miodem, co wstał z kolan ???

 • rafalson100500

  Oceniono 20 razy 12

  frankowicze smiali sie ze zlotuwkowiczow ze placa nizsza rate i teraz zasmieja sie z nich po raz kolejny, prawda jest taka ze weszli frankowicze do kasyna, karta dobrze szla, potem sie odwrocila wyszli z gola dupa i chca zwrotu pieniedzy BO TAK

 • kinskyart

  Oceniono 13 razy 9

  Ja bym zadał inne pytanie: kim są państwo, którzy wymyślili i przeprowadzili plan "kredyty frankowe", ile zarobili na tym przekręcie, co dziś robią i dlaczego prokurator jeszcze nie puka do ich drzwi?

 • brylant1

  Oceniono 15 razy 7

  Ten kto skorzysta z takiej formy wyjścia z umów które świadomie podpisywał powinien mieć odebrane prawa obywatelskie jako jednostka upośledzona niezdolna do samodzielnej oceny sytuacji/umów i tym samym do zaciągania jakichkolwiek zobowiązań.

 • pol733

  Oceniono 25 razy 7

  Prawdopodobnie ludźmi, którzy nie czytają umowy przed jej podpisaniem. Ewentualnie cwaniakami, którzy biorąc kredyt we frankach uważali biorących kredyty w złotówkach za frajerów.

 • talajot

  Oceniono 34 razy 6

  Państwo Dziubakowie, to takie cwane typki, które:
  - będąc dorosłymi osobami, potrafiącymi czytać i myśleć, chcąc przycwaniaczyć wzięły kredyt we frankach a nie w złotówkach,
  - potem bank realizując zapisy umowy podpisanej przez nich (czyli warunki na które się zgodzili, no chyba, że bank coś ukrył z zapisów, ale raczej tak nie było) zaczął naliczać stosownie duże odsetki w związku ze zmianą kursu franka (każde dziecko wie, że kurs się zmienia, może spaść, ale może też wzrosnąć)
  - potem cwane Państwo stwierdzili, że dla nich to za dużo i pozwą bank
  - a na samym końcu wszyscy klienci banków zapłacą za kredyt Dziubaków i innych frankowych cwaniaków
  TO SKANDAL!!!

 • snowadam

  Oceniono 4 razy 4

  To ja mam takue pytanie: czemu Ci Państwo zaczeli się sądzić po 10 latach. Przecież umowa była nieuczciwa już w 2008 roku kiedy brali kredyt. Zatem aż tyle czasu zajęło im zrozumienie tej nieuczciwości.

 • zdziwiony1980

  Oceniono 4 razy 4

  Czy ktoś wie co z kredytami walutowymi innymi niż w CHF? np w EUR? zasady udzielania były identyczne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX