NIK nie publikuje raportu o instytucji, którą kierował Marian Banaś. Teraz to on jest szefem Izby

W marcu tego roku Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport o Krajowej Administracji Skarbowej. Ma być krytyczny wobec Mariana Banasia, jej ówczesnego szefa. Dziś jednak Banaś jest już szefem NIK, a Izba raportu nie publikuje.

Najwyższa Izba Kontroli nie publikuje krytycznego raportu o Krajowej Administracji Skarbowej. Dotyczy on okresu, w którym KAS kierował Marian Banaś, dzisiejszy szef NIK.

Jak wyjaśnia "Rzeczpospolita" raport miał "personalnie uderzać w Mariana Banasia". Ostatecznie jednak, pomimo upływu miesięcy od rozpatrzenia zastrzeżeń pokontrolnych, dokument nie został upubliczniony.

Nasze źródła twierdzą, że 26 września, czyli przed głośnym posiedzeniem komisji sejmowej, na której odwołano wszystkich wiceprezesów NIK, nagle wpłynęła nowa wersja, ostateczna, informacji o kontroli w KAS. Czy wersje się różnią? Nie wiemy.

- pisze "Rzeczpospolita".

Dziennik twierdzi, że NIK zarzuca KAS błędy przy zmianach w sposobie zatrudniania części pracowników Służby Celnej.

Najwyższa Izba Kontroli zapewniła z kolei, że prace nad przygotowaniem raportu kontrolnego wciąż trwają. Procedury miały się przedłużyć na skutek odwołań niektórych instytucji, które są przedmiotem dokumentu.

Czym zajmuje się KAS?

Rząd PiS w 2017 roku połączył administrację skarbową, instytucje odpowiedzialne za kontrole skarbową oraz Służbę Celną. Powstała w ten sposób Krajowa Administracja Skarbowa. Według ustawy KAS stanowi wyspecjalizowaną administrację rządową wykonującą zadania z zakresu realizacji dochodów z tytułu podatków, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych, ochrony interesów Skarbu Państwa. Zapewniaj także obsługę zwykłych obywateli i przedsiębiorców w kwestiach podatkowych i celnych.

Na czele KAS stanął Marian Banaś. W czerwcu 2019 roku został on szefem Ministerstwa Finansów. Stanowisko zajmował jednak zaledwie kilka miesięcy - w sierpniu został szefem NIK. Nowym szefem Krajowej Administracji Skarbowej jest Piotr Walczak.

Czytaj też: Prezes NIK Marian Banaś odpowiada na reportaż Superwizjera pt. "Pancerny Marian i pokoje na godziny" 

Banaś dalej kieruje Izbą, jest jednak na bezpłatnym urlopie. Wystąpił o niego po fali krytyki jaką wywołał reportaż TVN pt. "Pancerny Marian i pokoje na godziny". W materiale pojawiły się wątpliwości dotyczące prawidłowości oświadczeń majątkowych opublikowanych przez Mariana Banasia. Od kilku miesięcy bada je CBA.

>>>O co dokładnie chodziło w aferze z "Pancernym Marianem"? Skrót całej historii w naszym wideo:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (109)
NIK nie publikuje raportu o instytucji, którą kierował Marian Banaś. Teraz to on jest szefem Izby
Zaloguj się
 • tempa-dzida2

  Oceniono 52 razy 50

  Afera goni aferę. Bezczelność goni bezczelność. Kłamstwa i manipulacje sięgają zenitu ...
  Gdyby wybory odbyły się w dwa miesiące po "urealnieniu" CEN ENERGII i wszystkimi tego konsekwencjami, jestem przekonany, że PIS wypadł by z polityki na zawsze ...

 • ochujek

  Oceniono 34 razy 32

  Ciekawe że przed wyborami wszyscy obiecują że rozliczą i ukarzą poprzedników za przekręty. Taki przypadek jeszcze się nie zdarzył. Tak samo z rozdziałem państwa i kościoła. Zapisów Konstytucji i konkordatu nikt nie przestrzega.

 • pablo_spear

  Oceniono 30 razy 28

  Mam nadzieje ze pis przegra i nastepny rzad posprzata po nich tak, ze ci zlodzieje i oszusci beda ogladac zycie w kratke!

 • glencok

  Oceniono 23 razy 23

  Oczywiście nikt nie odpowie karnie za niepublikowanie raportu. Ziobro ani nikt z ministerstwa nie odpowiada karnie za grupę trolii i za publikowanie oficjalnych dokumentów.
  W Anglii Johnson musiał opublikować czy wykonać wyrok jakiegoś sądu ( nie pamiętam dokładnie) bo groziła mu odpowiedzialność KARNA gdyby tego nie zrobią. U nas politykom za nic nic nie grozi, pis łamie prawo z konstytucją włącznie i nic. Tylko idioci głosowali na nich i daja im teraz zarabiać setki tysięcy w parlamencie europejskim w nagrodę

 • ochujek

  Oceniono 24 razy 22

  Oj tam, tyle krzyku o jeden paragon z burdelu. Klechów nikt nie kontroluje i podobno to jest prawidłowe. Pasożyty zaufania społecznego.

 • konigin

  Oceniono 18 razy 18

  I wszystko jasne. Dopoki Marian byl prezesem to pilnowal, zeby raport nie ujrzal swiatla dziennego. Kiedy Marianowi wybuchl pozar w burdelu, zazadal skasowania swoich trzech zastepcow niepewnych ideowo i na czolo wysunal posluszna sobie pania, bez certyfikatu na dostep do informacji tajnych i niejawnych, ale za to ideowo wyprobowana, psiapsie dziewicy Marty.

 • ola-blue

  Oceniono 16 razy 16

  Pisie państwo jest z paździerza. W każdej instytucji publicznej działa pisia sitwa, a jej powiązania są porażające!!! Żądamy dePiSizacji Polski!!!!

 • zd46

  Oceniono 15 razy 15

  Banaś honor i uczciwość ma tylko NA GODZINY? Wspaniały jest ten "PiS-owy karate KIT" , do wynajęcia i to nie z czarnym pasem a z czarnym charakterem.

 • kukwas45

  Oceniono 17 razy 15

  Taką Polskę nam szykują:zakłamaną bogatą dla siebie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX