NIK nie publikuje raportu o instytucji, którą kierował Marian Banaś. Teraz to on jest szefem Izby

W marcu tego roku Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport o Krajowej Administracji Skarbowej. Ma być krytyczny wobec Mariana Banasia, jej ówczesnego szefa. Dziś jednak Banaś jest już szefem NIK, a Izba raportu nie publikuje.

Najwyższa Izba Kontroli nie publikuje krytycznego raportu o Krajowej Administracji Skarbowej. Dotyczy on okresu, w którym KAS kierował Marian Banaś, dzisiejszy szef NIK.

Jak wyjaśnia "Rzeczpospolita" raport miał "personalnie uderzać w Mariana Banasia". Ostatecznie jednak, pomimo upływu miesięcy od rozpatrzenia zastrzeżeń pokontrolnych, dokument nie został upubliczniony.

Nasze źródła twierdzą, że 26 września, czyli przed głośnym posiedzeniem komisji sejmowej, na której odwołano wszystkich wiceprezesów NIK, nagle wpłynęła nowa wersja, ostateczna, informacji o kontroli w KAS. Czy wersje się różnią? Nie wiemy.

- pisze "Rzeczpospolita".

Dziennik twierdzi, że NIK zarzuca KAS błędy przy zmianach w sposobie zatrudniania części pracowników Służby Celnej.

Najwyższa Izba Kontroli zapewniła z kolei, że prace nad przygotowaniem raportu kontrolnego wciąż trwają. Procedury miały się przedłużyć na skutek odwołań niektórych instytucji, które są przedmiotem dokumentu.

Czym zajmuje się KAS?

Rząd PiS w 2017 roku połączył administrację skarbową, instytucje odpowiedzialne za kontrole skarbową oraz Służbę Celną. Powstała w ten sposób Krajowa Administracja Skarbowa. Według ustawy KAS stanowi wyspecjalizowaną administrację rządową wykonującą zadania z zakresu realizacji dochodów z tytułu podatków, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych, ochrony interesów Skarbu Państwa. Zapewniaj także obsługę zwykłych obywateli i przedsiębiorców w kwestiach podatkowych i celnych.

Na czele KAS stanął Marian Banaś. W czerwcu 2019 roku został on szefem Ministerstwa Finansów. Stanowisko zajmował jednak zaledwie kilka miesięcy - w sierpniu został szefem NIK. Nowym szefem Krajowej Administracji Skarbowej jest Piotr Walczak.

Czytaj też: Prezes NIK Marian Banaś odpowiada na reportaż Superwizjera pt. "Pancerny Marian i pokoje na godziny" 

Banaś dalej kieruje Izbą, jest jednak na bezpłatnym urlopie. Wystąpił o niego po fali krytyki jaką wywołał reportaż TVN pt. "Pancerny Marian i pokoje na godziny". W materiale pojawiły się wątpliwości dotyczące prawidłowości oświadczeń majątkowych opublikowanych przez Mariana Banasia. Od kilku miesięcy bada je CBA.

>>>O co dokładnie chodziło w aferze z "Pancernym Marianem"? Skrót całej historii w naszym wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: