Skąd bierze się 500 Plus? Co szósty wyborca PiS nadal nie wie. Mit "rządowych pieniędzy" wciąż żywy

Świadomość, że program socjalny jest finansowany z podatków rośnie wśród wyborców, ale w dość wolnym tempie. Jak pokazują wyniki sondażu ogólnopolskiego panelu badawczego Ariadna, większość z nich nadal wierzy w "rządowe pieniądze". Wśród wyborców PiS to 15 proc. badanych.
Zobacz wideo

Jak podaje serwis Ciekaweliczby.pl, publikujący wyniki sondażu panelu Ariadna, 16 proc. badanych respondentów wciąż nie wie, skąd pochodzą pieniądze na program 500 Plus. Na to samo pytanie w poprzedniej edycji sondażu, przeprowadzonej dwa lata temu, wyniki były gorsze - wtedy 21 proc. respondentów deklarowało brak wiedzy na temat źródeł finansowania świadczeń.

Skąd bierze się 500 Plus? Co szósty wyborca PiS nadal nie wie

Jednocześnie z 38 proc. do 44 proc. wzrósł odsetek osób mających świadomość, że program ten jest finansowany z ich podatków. 24 proc. Polaków uważa, że głównym źródłem pieniędzy na wypłaty 500 Plus są podatki płacone przez innych ludzi, 7 proc. - że podatki płacone przez firmy oraz 7 proc. - że z pieniędzy rządowych (spadek o 5 punktów procentowych)

- podaje serwis Ciekaweliczby.pl, powołujący się na wyniki sondażu Ariadny.

Źródło finansowania 500 Plus - badanieŹródło finansowania 500 Plus - badanie Ciekaweliczby.pl / Ariadna

>>> Piotr Kuczyński: Wszystkie benefity są finansowane z naszych podatków.

Jednocześnie, na co wskazują wyniki badania, to w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości jest najwięcej osób, które deklarują brak wiedzy na temat źródła finansowania 500 Plus.

Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej odsetek takich odpowiedzi wynosi 4 proc., a wśród Lewicy 1 proc. Wyborcy partii opozycyjnych mają świadomość, że 500 Plus jest finansowane głównie z ich podatków (KO - 60 proc., Lewica - 59 proc.), podczas gdy tę wiedzę posiada jedynie 39 proc. wyborców partii rządzącej. W elektoracie PiS jest też stosunkowo najwięcej osób (15 proc.) błędnie przekonanych, że rząd ma własne pieniądze, z których wypłaca 500 Plus

- podaje serwis.

Świadomość dot. finansowania 500 Plus a wyborcyŚwiadomość dot. finansowania 500 Plus a wyborcy Ciekaweliczby.pl / Ariadna

Skrajne ubóstwo w górę, dzietność w dół

Rząd PiS w oficjalnym raporcie przesłanym do Sejmu otwarcie przyznał, że w Polsce w 2018 r. wzrosło skrajne ubóstwo. Co więcej, dokument, na który powołuje się "Rzeczpospolita" pokazuje, że spadły też wskaźniki urodzeń i dzietności. Wg rządowych ekspertów, których komentarz zawiera raport, w 2018 r. na świat przyszło 388 tys. obywateli naszego kraju - o 14 tys. mniej niż rok wcześniej. Przyrost naturalny w ciągu 12 miesięcy, licząc do końca lipca 2019 r., nadal jest ujemny i ma najniższą wartość od 2003 r.

Sytuacja demograficzno-ekonomiczna ma miejsce pomimo wprowadzenia programu 500 Plus, który miał przeciwdziałać m.in. takim zjawiskom społecznym jak skrajne ubóstwo czy spadek urodzeń.