GDDKiA znów odstępuje od umów. "Wykonawca nie wywiązał się". Obwodnica Wałcza zamrożona

Szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad (GDDKiA) poinformował, że zdecydował o odstąpieniu od umów z firmą Energopol Szczecin. Według GDDKiA wykonawca nie wywiązał się z kontraktu. Do końca roku zostanie ogłoszony przetarg na dokończenie obwodnicy Wałcza.
Zobacz wideo

GDDKiA zdecydowała się odstąpić z winy wykonawcy od kontraktu na budowę obwodnicy Wałcza w ciągu drogi S10 i na rozbudowę węzła drogowego Szczecin Kijewo na połączeniu A6 i DK10.

Odstąpiliśmy od umów na obwodnicę Wałcza i węzeł Szczecin Kijewo. Energopol Szczecin S.A. nie wywiązywał się z zawartych kontraktów, wstrzymał roboty zasadnicze i nie płacił podwykonawcom. Uruchomiliśmy gwarancje bankowe. Jeszcze w tym roku ogłosimy przetarg na dokończenie inwestycji

- podała GDDKiA Szczecin.

Obwodnica Wałcza prawie ukończona

Jak podała Generalna Dyrekcja, wykonawca - Energopol Szczecin - nie podjął się zaległych prac w ramach inwestycji pomimo cyklicznych spotkań, w trakcie których deklarował znalezienie kolejnych podwykonawców. "Mając na względzie dobro realizowanych inwestycji i interes podatników, GDDKiA musiała podjąć decyzję o odstąpieniu od umów" - podali drogowcy. Umowy były zabezpieczone gwarancjami bankowymi o wartości ok. 50 mln zł, które zostały przejęte przez GDDKiA. Środki mają być wykorzystane na rzecz płatności wobec podwykonawców, usługodawców i dostawców, a Energopol Szczecin dodatkowo ma być obłożony karami umownymi.

Prace przy obwodnicy Wałcza miały zakończyć się do 31 maja 2019 r. Do ukończenia inwestycji pozostało jeszcze 15 proc. robót - głównie położenie mas bitumicznych o łącznej masie 100 tys. ton.

Obwodnica WałczaObwodnica Wałcza GDDKiA

Obwodnica za ponad 430 mln zł

Koszt budowy obwodnicy Wałcza to 430,5 mln zł. Kontrakt na jej wykonanie został podpisany pod koniec 2015 r. Pierwotny termin ukończenia inwestycji przypadał na maj 2018 r. Ze względu na potrzebę wprowadzenia zmian projektowych oraz kiepskie warunki pogodowe w 2017 r. termin ukończenia prac został wydłużony do maja 2019 r. Z tego względu wykonawca otrzymał dodatkowe wynagrodzenie w wysokości ok. 10 mln zł. Mimo to firmie Energopol Szczecin nie udało się sfinalizować budowy. Przypomnijmy, że pod koniec czerwca 2019 r. firma złożyła wniosek o upadłość. 

Więcej o: