Donald Trump ogłasza sankcje na Ankarę. "Jestem w pełni przygotowany, by szybko zniszczyć gospodarkę Turcji"

Prezydent Stanów Zjednoczonych, zgodnie z zapowiedziami, ogłosił nałożenie sankcji na Turcję za jej ofensywę w północnej Syrii. Jego zdaniem działania tureckich wojsk mogą prowadzić do kryzysu humanitarnego i możliwych zbrodni wojennych. Ostrzegł też Ankarę - sojusznika z NATO - że może znacznie bardziej zaszkodzić jej gospodarce.

Donald Trump uderza gospodarczo w Turcję za jej działania wojenne w północnej Syrii. Amerykański prezydent ogłosił przywrócenie 50 proc. ceł na import stali z tego kraju (wcześniej, w maju tego roku, cła te obniżono do 25 proc.) oraz nałożenie sankcji na trzech tureckich ministrów: obrony, spraw wewnętrznych i energii.

Donald Trump nakłada sankcje na Turcję

Poza tym prezydent USA polecił Departamentowi Handlu wstrzymać negocjacje handlowe z Turcją, które miały objąć produkty o wartości 100 miliardów dolarów.

W swoim oświadczeniu Trump określa działania Turcji jako destabilizujące. Jego zdaniem wejście do Syrii "przyspiesza kryzys humanitarny i stwarza warunki dla możliwych zbrodni wojennych". Jak wyjaśnia agencja Associated Press, prezydent w ten sposób odniósł się do doniesień o egzekucjach, które wspierani przez Turcję bojownicy mają wykonywać na Kurdach na polach bitwy. Trump wezwał obie strony - Kurdów i Turcję - do negocjacji pokojowych. Do Ankary polecieć ma też wiceprezydent USA Mike Pence. 

Amerykanie mogą podjąć dalsze działania. "Jestem w pełni przygotowany, by szybko zniszczyć gospodarkę Turcji, jeśli tureccy przywódcy będą podążać tą niebezpieczną i destrukcyjną drogą" - napisał Trump w oświadczeniu. Także wspomniany Mike Pence ostrzegł, że USA będą dokładać kolejne sankcje, jeśli Turcja nie będzie dążyła do zawieszenia broni i negocjacji.

USA wycofują wojska z Syrii, Erdogan uderza w Kurdów

Turcja weszła militarnie do północnej Syrii w ubiegłym tygodniu, uderzając w syryjskich Kurdów - których Ankara postrzega jako terrorystów i wielokrotnie z nimi walczyła. Stało się to możliwe po tym, jak Donald Trump ogłosił wycofanie sił amerykańskich z Syrii. Kurdowie w tym kraju wcześniej współpracowali z Amerykanami w zwalczaniu tak zwanego Państwa Islamskiego. Teraz porozumieli się z rządem prezydenta Baszszara al Asada, wspieranego przez Moskwę - co może oznaczać mocniejsze włączenie Rosji do konfliktu.

Ruch Trumpa z wycofaniem wojsk jest przez wielu, w tym wojskowych, krytykowany. W poniedziałkowym oświadczeniu dotyczącym sankcji prezydent USA podtrzymał tę decyzję. Poinformował jednocześnie, że 1000 amerykańskich żołnierzy pozostanie na Bliskim Wschodzie, by nie dopuścić do odrodzenia się tak zwanego Państwa Islamskiego. W północnej Syrii - w garnizonie Tanf - ma pozostać niewielki oddział Amerykanów.

Krytyka wobec działania Trumpa w Syrii płynie także z Kongresu - i to zarówno od demokratów jak i republikanów. Przywódcy obu partii zapowiadają uchwalenie własnych sankcji wobec Turcji, bardziej dotkliwych od wprowadzonych przez prezydenta.

Więcej o:
Komentarze (145)
Turcja. Donald Trump ogłasza sankcje na Ankarę. "Jestem w pełni przygotowany, by szybko zniszczyć gospodarkę Turcji"
Zaloguj się
 • deusirae

  Oceniono 51 razy 35

  glupi Trup sankcjami nie przywroci zycia pomordowanym Kurdom :\ Zdrajca i psychotyk...

 • c.t.k

  Oceniono 35 razy 23

  "Cytować Donalda Trumpa to jak cytować Biblię. Można tu znaleźć wszystko." :))
  Robert Paxton

 • jarzebiaknaczczo

  Oceniono 24 razy 20

  Niezrównoważony nastolatek-starzec. Najpierw oświadczył, że Kurdowie mu wiszą, a teraz że zniszczy Turkom gospodarkę. Wszystko to brednie półgłówka.

 • zsm-5

  Oceniono 26 razy 20

  Sprytny plan Trumpka - wycofać wojska z Syrii, zezwolić Turkom na agresję i nałożyć sankcje na sojusznika z NATO. Geniusz...

 • zdzisiek_2

  Oceniono 23 razy 19

  Los Kurdów powinien być dla nas nauką jak to jest polegać na USA...
  Polska pod wodzą PIS powtarza błędy II RP wierząc w gwarancję odległych "sojuszników".

 • norman67

  Oceniono 18 razy 16

  Trump zdrajca. Nam każe kupować swoje F 35 i Patrioty za ochronę, a Kurdów wykiwał. Kiedy nas wykiwa? Na co nam F 35? Drogie zabawki przedwyborcze za bazy i poparcie dla Dudy. Potrzebujemy czołgów, dronów, robotów, F 16.

 • six_a

  Oceniono 21 razy 13

  japier. niech go ktoś wreszcie zimpiczuje. chociaż ubezwłasnowolnienie też by wystarczyło.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX