Niedziele handlowe - październik 2019. Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą czynne?

Czy niedziela 20 października jest niedzielą handlową? Czy wielkie sklepy i galerie handlowe będą wtedy czynne? To, w które niedziele możemy robić w tym roku zakupy, reguluje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele oraz niektóre inne dni.

20 października nie jest niedzielą handlową, co oznacza, że supermarkety i sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte. Wszystko dlatego, że od marca 2018 r. obowiązuje w Polsce ustawa o ograniczeniach w niedzielnym handlu. Mówi ona, że w 2019 r. niedziele handlowe wypadają generalnie tylko raz w miesiącu, konkretnie jest to ostatnia niedziela każdego miesiąca.

Zamknięte palcówki handlowe (oprócz oczywiście tych małych osiedlowych typu np. Żabka) to oczywiście jest zła wiadomość dla amatorów zakupów w siódmym dniu tygodnia. Optymistyczna jest taka, że na zakupy do Biedronki, Lidla, Auchana, Ikei czy jakiegokolwiek sklepu w galerii handlowej, będziemy można udać się już za tydzień 27 października.  

Niedziele handlowe. Jakie zmiany czekają nas w 2020 roku?

Oprócz 27 października, w 2019 roku niedziele handlowe wypadną jeszcze tylko cztery razy (24 listopada
15 grudnia, 22 grudnia, 29 grudnia). Za to w przyszłym roku będzie ich znacznie mniej, bo zaledwie siedem w ciągu całego roku. W 2020 r. niedziele handlowe wypadną w ostatnią niedzielę w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia i jedną niedzielę przed Wielkanocą. 

Kalendarz niedziel handlowych na 2019 rokKalendarz niedziel handlowych na 2019 rok Fot. Gazeta.pl

Więcej o: