Skarbówka kupuje broń, samochody i nowy sprzęt. Za okrągły miliard. Ale do odzyskania jest 17 mld

Ministerstwo Finansów rozpoczyna wielką akcję modernizacji Krajowej Administracji Skarbowej. Urzędnicy w latach 2020-2022 dostaną nowe samochody i sprzęt. Ale nie tylko, bo w przetargu wartym miliard złotych zakupiona zostanie też broń. Wszystko ma posłużyć ściągnięciu 17 mld zł zaległości.
Zobacz wideo

Ministerstwo Finansów planuje wydać miliard złotych na modernizację Krajowej Administracji Skarbowej. Jak informuje "Puls Biznesu"  w ramach programu przewidzianego na lata 2020-2022 przeprowadzone mają być liczne inwestycje, wymieniony sprzęt, a nawet zakupiona broń. Tylko na ten cel ma zostać przeznaczone 9 mln zł.

Skarbówka kupuje broń. Wielka modernizacja KAS

W pierwszej kolejności urzędnicy wymienią samochody. Kryterium oceny pojazdu będzie stopień jego wyeksploatowania. Funkcjonariusze zrobią więc przegląd aut zakupionych w latach 1993-2012.

Urzędnicy zamierzają też kupić wielkogabarytowe skanery RTG służące do prześwietlania pojazdów. Urządzenia zostaną zamontowane na przejściach granicznych.

Czytaj też: Fiskus alarmuje przed fałszywymi SMS-ami z wezwaniem do spłaty. "Wszczęta egzekucja skarbowa"

Inne inwestycje, które mają zostać zrealizowane w ramach nowego programu, to budowa centrum przetwarzania danych i modernizacja infrastruktury informatycznej.

Fiskus potrzebuje nowego sprzętu

O tym, jak duże są potrzeby Krajowej Administracji Skarbowej świadczą słowa zastępcy szefa KAS nadinspektora Piotra Walczaka. W maju, kiedy Orlen przekazywał Krajowej Administracji Skarbowej 15 nowych aut, stwierdził on, że dzięki nim KAS może skutecznie kontrolować przewozy m.in. paliw i zapobiegać oszustwom podatkowym.

Skarbówka z nową "bronią"

Aparat karno-skarbowy zamierza w latach 2020-2022 ściągnąć 17 mld zł zaległości podatkowych. Rząd daje mu ku temu cały szereg nowych narzędzi. Najnowszym jest Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Ma przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy i terroryzmowi, pozwoli szybciej "namierzyć" osoby, które stoją za daną spółką.

Innym narzędziem, z którego korzystać mogą urzędnicy jest STIR. Dzięki systemowi fiskus zablokował na podejrzanych kontach 25 mln zł. To 2,5 raza więcej niż rok temu. Wkrótce narzędzie skarbówki może być jednak potężniejsze, bo zarówno banki, jak i przedsiębiorcy będą musieli przekazywać jeszcze więcej informacji. 

Ministerstwo Finansów planuje też kolejne zaostrzanie przepisów. Chce m.in. znowelizować kodeks karny skarbowy i zapisać w nim znacznie surowsze kary za przestępstwa skarbowe. Jeśli ktoś nie zapłacił podatku albo go zaniżył, będzie musiał zapłacić znacznie wyższą niż dziś grzywnę.

Więcej o:
Komentarze (29)
Skarbówka kupuje broń, samochody i nowy sprzęt. Za okrągły miliard
Zaloguj się
 • wichura

  Oceniono 13 razy 13

  "(...) zakupiona zostanie też broń. Wszystko ma posłużyć ściągnięciu 17 mld zł zaległości"
  No! Taki argument podziała nawet na najbardziej opornego dłużnika! Po przestrzeleniu kolana jeszcze nikt się nie ociągał ze spłatą ;)

 • alpamayo07

  Oceniono 7 razy 7

  A dlaczego urząd skarbowy nie odzyskał jeszcze podatku od Jarosława Kaczyńskiego, który zdeponował w rajach podatkowych ponad 100 milionów dolarów - ukradzionych w aferze FOZZ przez braci Kaczyńskich i Adama Glapińskiego? To wielka niesprawiedliwość społeczna i ochrona politycznych przestępców.

 • maaac

  Oceniono 6 razy 6

  Broń. No to jest najważniejsze! Tak jakby w krytycznej sytuacji nie mogli pojechać z Policją.

 • dupazbita

  Oceniono 6 razy 6

  No to będą "rozwalać" na miejscu już w trakcie kontroli. A nie lepiej wydać te pieniądze na reformę przepisów podatkowych - tak żeby była jedna książeczka niewielkich rozmiarów? Tylko po co - jeszcze spadłoby zatrudnienie, małe i średnie firmy mogłyby rozwijać się w spokoju, nie trzeba by zatrudniać rzeszy księgowych, prawników doradców podatkowych itd., itd.

 • nutka7.17

  Oceniono 5 razy 5

  A co z praniem brudnych pieniędzy przez mafię kościelną?
  Skoro kk jest ponad prawem, również tym skarbowym, to za sowitą opłatą będzie świadczył "usługi finansowe" przekręciarzom, dla niepoznaki nazywających siebie biznesmenami.

 • teacher

  Oceniono 5 razy 5

  Ściąganie podatków trzeba zacząć od swoich, od Banasia, dać przykład. Zamiast wojny z obywatelami niepłacącymi, trzeba regularnie prowadzić kampanię pozytywną zachęcając ludzi do płacenia podatków przy pomocy wszelkiego rodzaju programów promocyjnych w TVP, TVN, Polsacie itd, nagród, zwolnień z podatków. Trzeba pokazywać na każdym kroku, że płacenie podatków się opłaca, że nie jest to okradanie obywatela, ale sumienne i rozsądne inwestowanie jego pieniędzy w lepsze, nowocześniejsze państwo. Wtedy ludzie sami będą pilnować się nawzajem, i nie będzie Wam potrzebny zakup broni.

 • ajk_gierki

  Oceniono 4 razy 4

  Może należy dać im do dyspozycji dobrze wyposażone i wyszkolone bojówki obrony terytorialnej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX