PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe. Ile wynoszą składki? Ile płaci pracownik?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to rządowy pomysł, który ma na celu pomóc Polakom w oszczędzaniu pieniędzy do emerytury. Wyjaśniamy, ile pracownicy będą płacić na program.
Zobacz wideo

Pracownicze Plany Kapitałowe funkcjonują od lipca 2019 r. Na razie pomysł PiS-u wdrażany jest w przedsiębiorstwach, w których jest zatrudnionych więcej niż 250 osób. Do końca 2021 r. w programie mają uczestniczyć wszystkie zatrudnione osoby w wieku 18-55 lat chyba, które z niego nie zrezygnują. Informujemy więc, ile pracownicy będą płacić za udział w projekcie. 

Pracownicze Plany Kapitałowe. Dodatki do emerytury pochodzą z trzech źródeł 

Na wstępie warto zaznaczyć, że wpłaty do PPK pochodzą z trzech źródeł - od pracowników, pracodawców oraz Państwa. Składki dla nich zostały ustalone na różnych poziomach, a w przypadku pracowników i pracodawców mogą być zmienne, gdyż oblicza się je podstawie obecnych zarobków (odpowiednio 2 i 1,5 proc.) Wpłaty Państwa są natomiast na stałym poziomie (Fundusz Pracy wysyła powitalną kwotę w wysokości 250 zł oraz 240 zł premii co roku). 

Dowiedz się więcej: PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe. Jak osoby przed 60. rokiem życia mogą zyskać dodatkowe 490 zł?

PPK. Pracowniku, ile zapłacisz za udział w programie?

Podstawowa wpłata pracowników na PPK wynosi 2 proc. obecnej pensji. Kwota ta jest obliczana na podstawie zarobków brutto, a nie netto. Istnieje również możliwość zwiększenia procentu wpłacanej pensji maksymalnie do 4 proc. Można to zrobić za pomocą wniosku złożonego na ręce pracodawcy. Dobrowolne zwiększenie wpłat nie ma jednak przełożenia na wysokość składek pracodawcy, który może pozostać przy podstawowym progu 1,5 proc. 

W innym położeniu znajdują się osoby zarabiające najmniej. Pracownicy, których pensja nie jest większa niż 1,2-krotność minimalnego wynagrodzenia, mogą obniżyć wpłaty na PPK do 0,5 proc. Na ten moment chodzi o zarobki w wysokości poniżej 2700 zł brutto. 

Czytaj także: PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe - jak się z nich wypisać? Do kiedy składać wniosek?

Procenty i teoretyczne zasady funkcjonowania programu to jedno, a jak w praktyce udział w programie wpłynie na zarobki pracowników? Osoba zarabiająca 5000 tys. zł będzie odprowadzać składkę w wysokości 100 zł, zapłaci także podatek podatek PIT od wpłaty dokonanej przez pracodawcę. Przy takich zarobkach miesięczne wpływy do PPK wynosić będą 195 zł, z czego ponad 50 proc. pochodzić będą od pracownika. 

PPK. Wysokość składek w przypadku różnych pensji (przy założeniu 2 proc. składki)

  • Pensja 5000 zł - 100 zł (wpłata do PPK) + podatek PIT
  • Pensja 4000 zł - 80 zł (wpłata do PPK) + podatek PIT 
  • Pensja 3000 zł - 60 zł (wpłata do PPK) + podatek PIT
  • Pensja 2200 zł - 44 zł (wpłata do PPK) + podatek PIT 
Więcej o: