Przejęcie mBanku. PKO BP ma konkurenta. Transakcją zainteresowali się Austriacy

Austriacki bank Erste Group wyraziła zainteresowanie przejęciem mBanku, na który oko ma PKO BP. Jeśli dojdzie do transakcji, mBank nie zostanie repolonizowany. Jednak Erste Group stawia wyraźny warunek już na starcie.

Jak podała agencja Reuters, Erste Group wyraziła chęć przejęcia akcji mBanku. Austriacki bank stawia jednak warunek, że przejęcie nie dotyczyłoby portfela kredytów frankowych. Z podobnym zastrzeżeniem dochodziło już do przejęć chociażby takich banków jak Deutsche Bank Polska (przejęty przez Santander), czy BPH (przejęty przez Alior).

Polska jest ważnym i rosnącym rynkiem i w sumie jest to bardzo interesująca okazja

- podsumował Bernhard Spalt, wiceszef Erste Group.

Austriacki bank ma środki, by ubiec wciąż niezdecydowany PKO BP i przejąć mBank. Erste Group opublikował właśnie raport za pierwsze dziewięć miesięcy 2019 r., w którym pochwalił się wynikiem netto na poziomie 1,22 mld euro.

mBank na sprzedaż, spełnia oczekiwania PKO BP

Pod koniec września właściciel mBanku - niemiecki Commerzbank - poinformował o wystawieniu 69 proc. jego akcji na sprzedaż. Wzrok ekspertów szybko padł na kontrolowany przez Skarb Państwa PKO BP, który mógłby repolonizować mBank. Ten z kolei potwierdził, że jest wstępnie zainteresowany, a mBank spełnia jego oczekiwania, choć nie zapadła nadal żadna decyzja.

mBank jest bankiem dużym, spełnia nasze wcześniejsze oczekiwania dotyczące rozmiarów finansowych, czyli aktywów powyżej 100 mld zł . Naturalnie, będziemy się temu przyglądali. Przyglądanie nie oznacza od razu chęci konsumpcji

- zaznaczył prezes PKO BP, Zbigniew Jagiełło.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Łączne aktywa banku wyniosły 328,99 mld zł na koniec II kw. 2019 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.

Więcej o: