Przejęcie sklepów Tesco przez Kaufland wciąż niepewne. UOKiK nadal nie wydał zgody

Kaufland od kilku tygodni stara się przejąć sklepy należące do sieci Tesco, ale finalizacja wciąż nie jest pewna. UOKiK skierował do drugiego etapu trzy postępowania.
Zobacz wideo

Postępowania dotyczą trzech placówek, które umiejscowione są w Lublinie, we Wrocławiu i w Warszawie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymał wnioski w tej sprawie w sierpniu br., ale zgody na przejęcia nadal nie wydał. Na razie postępowania zostały skierowane do drugiego etapu.

Kaufland chce przejąć trzy sklepy sieci Tesco. UOKiK przeprowadzi analizę rynku 

Powodem zwłoki ze strony UOKiK jest potrzeba dogłębnej analizy rynku, gdyż transakcja dotyczy istotnych graczy na rynku. Niezbędne jest to w związku z dbałością o uniknięcie monopolu w tej branży.

"Według zgłaszającego szacunkowe, łączne udziały uczestników transakcji na poszczególnych rynkach są wysokie i wynoszą od ok. 20 proc. do ponad 30 proc. W ocenie prezesa UOKiK aby zweryfikować te informacje konieczne jest przeprowadzenie badania rynku. Ponadto nie istnieją wiarygodne publicznie dostępne dane dotyczące poszczególnych rynków, na których działają uczestnicy koncentracji - wielkość rynków, udział uczestników koncentracji i ich konkurentów. Bez tych danych UOKiK nie może ocenić tej transakcji" - czytamy w oficjalnym komunikacie Urzędu.

Przekazanie sprawy do II etatu wcale nie oznacza, że Kaufland jest coraz bliżej przejęciu sklepów należących do Tesco. Jeśli analiza rynku wykaże zbyt dużą koncentrację, UOKiK ma prawo zablokować cały proces. Dzieje się tak zgodnie z prawem antymonopolowym  

Tesco z problemami. Sieć zmienia formaty sklepów w Polsce

Tymczasem w I połowie br. Tesco zanotowało spadek sprzedaży.  W związku z tym, angielska sieć zdecydowała się zmienić formaty marketów, zmniejszyć w nich asortyment oraz pozbyć się kilkudziesięciu placówek. Proces restrukturyzacji rozpoczął się jeszcze w 2015 r., gdy sieć miała w Polsce aż 500 sklepów. Do teraz zostało zamkniętych 155 placówek.

Więcej o: