Po prawie dwóch godzinach opóźnienia premier Mateusz Morawiecki przedstawił skład nowego rządu zaakceptowany przez komitet polityczny PiS. Najważniejszą informacją, którą dla czystej formalności należy odnotować jest fakt, że premier pozostanie na stanowisku.
Nie można jednak powiedzieć tego o wszystkich dotychczasowych ministrach. Większość z nich nie przestanie pełnić swojej funkcji, jednak w rządzie pojawi się kilka nowych twarzy. Nowe będą też niektóre resorty, kompetencje innych zmienią się.
Jacek Sasin Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Wyborcza.pl
Jedną z najważniejszych zmian jest przywrócenie resortu skarbu. Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że nie wiadomo do końca, jaka nazwa będzie widnieć na budynku zajmowanym przez nowego ministra. Wiadomo jednak, że ma być nim Jacek Sasin.
Ministerstwo nadzoru właścicielskiego - jak brzmi techniczna nazwa resortu - zajmie się nadzorem nad spółkami Skarbu Państwa. To istotna informacja, bo likwidacja ministerstwa była jedną z ważniejszych decyzji pierwszego rządu Beaty Szydło. Politycznie ta zmiana jest komentowana jako odebranie wpływów w spółkach Morawieckiemu i Ziobrze.
Jacek Sasin pełnił w przeszłości m.in. funkcję wojewody warszawskiego, pracował w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Od 2018 roku był na stanowisku sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, od czerwca 2019 był wicepremierem.
Tadeusz Kościński, kandydat na stanowiska ministra finansów Ministerstwo Przedsiębiorczości
W Ministerstwie Finansów Tadeusz Kościński znalazł się już w roku 1997. W lipcu 2019 roku - po rekonstrukcji rządu, w wyniku której Teresę Czerwińską zastąpił Marian Banaś - powołano go na stanowisko podsekretarza stanu resortu finansów.
Kościński przez trzy lata był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju, później w resorcie Przedsiębiorczości i Technologii. Będzie szóstym ministrem finansów od przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. To może zaskakiwać, gdyż wcześniej pojawiały się nieoficjalne doniesienia o jego konflikcie z premierem Morawieckim.
Michał Woś został nowym ministrem w rządzie Mateusza Morawieckiego slaskie.pl
Przedstawiciel Solidarnej Polski w rządzie otrzymał resort, który powstał po rozpadzie dotychczasowego Ministerstwa Środowiska. Premier Mateusz Morawiecki postanowił "wyjąć" z niego kwestie klimatu, a to co zostało powierzyć Michałowi Wosiowi.
Jest to jeden z najmłodszych ministrów. Ma 28 lat. Pomimo młodego wieku w latach 2017-2018 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie nadzorował prace nad nowelizacją ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Michał Kurtyka . Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl
Kompetencje dotyczące klimatu trafią do nowego resortu, którym pokieruje - zgodnie z przewidywaniami - Michał Kurtyka. W latach 2016-2018 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Energii, później sekretarzem. Od 2018 pełni takie samo stanowisku w Ministerstwie Środowiska. Kurtyka na przestrzeni lat piastował różne stanowiska w obu resortach.
Po co nowy resort od spraw klimatu? Miałby się w pisywać w New Green Deal (Europejski Zielony Ład) nowej szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Layen Nowa Komisja Europejska rozpoczęła pracę nad Europejskim Zielonym Ładem, w którym obecni mają być ministrowie gospodarek największych europejskich państw. Jak pisał we wrześniu "Puls Biznesu", w tych pracach brakuje jednak przedstawicieli polskiego rządu.
Ministerstwo Klimatu miałoby być dobrym taktycznym ruchem skierowanym na udobruchanie Brukseli. Inicjatywa ma skupić się na tym, jak zazielenić przemysł, a, jak wiadomo, Polska upiera się przy utrzymaniu polityki opartej na węglu. Przy takim scenariuszu potwierdziłyby się informacje RMF FM o tym, że swoje stanowisko w resorcie straciłby Henryk Kowalczyk, który wróciłby do pracy w parlamencie.
Marlena Maląg Źródło: Wielkopolski Urząd Wojewódzki
Od 2018 r. jest prezesem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Marlena Maląg jest nauczycielką, urzędniczką i samorządowcem. W latach 2016–2018 wicewojewoda wielkopolski.
Małgorzata Jarosińska-Jedynak Źródło: Lubelski Urząd Wojewódzki
Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o powołaniu nowego resortu. Ministrem Zarządzania Funduszami zostanie Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Od 2018 podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Przez 10 lat w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego
Warto podkreślić, że w niektórych ministerstwach dojdzie do przesunąć poszczególnych kompetencji. Zyska je np. Jadwiga Emilewicz, szefowa resortu przedsiębiorczości.
W skład nowego rządu wchodzą:
Czytaj też: Pawłowicz, Piotrowicz i Chojna-Duch kandydatami do Trybunału Konstytucyjnego. Ile zarobią?
Jedynym resortem, do którego nie zaproponowano ministra jest ministerstwo sporu.