500 tys. zł dla małych firm. Kto może ubiegać się o środki finansowe? Jak to zrobić?

Przedsiębiorcy prowadzący małe firmy mogą otrzymać nawet 500 tys. zł w ramach programu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Informujemy, kto może się o to ubiegać.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oferuje niskoprocentowe pożyczki dla małych przedsiębiorstw. W puli programu "Pożyczka na rozwój" znajduje się 28,5 mln, a wysokość kredytu maksymalnie może wynieść nawet 500 tys. zł.

500 tys. zł dla małych firm. Na czym polega program?

Przedsiębiorcy mogą starać się o pożyczkę w wysokości od 100 do 500 tys., która udzielona jest na okres maksymalnie 5 lat. Jej oprocentowanie ustalane jest indywidualnie w przedziale od 2,5 do 6 proc. rocznie. Aby ubiegać się o kredyt, należy funkcjonować na terenie Polski przez dłużej niż 2 lat. Ponadto, firma musi wykazać wszelkie dokumenty finansowe w ostatnich 3 latach. 

>>>Dowiedz się więcej: PiS szykuje "500 plus" dla najmniejszych firm. Ekspert: "Krok w dobrym kierunku". Jest tylko jeden kłopot

Pierwszym krokiem do otrzymania kredytu jest zgłoszenie wniosku, w którym przedsiębiorca przedstawia, na co wyda pieniądze. Może się on ubiegać o finansowanie nawet 80 proc. kosztów projektu. Pozostałe 20 proc. to wkład własny firmy. Warto pamiętać, że realizację projekty należy rozpocząć maksymalnie rok po podpisaniu umowy z PARP. Po zrealizowaniu go można od organizacji otrzymać do 40 tys. dotacji, które w pewnym stopniu pozwoli na wyrównanie wkładu własnego. 

 

"Pożyczka na rozwój". Na co można złożyć kredyt?

Zgodnie z nazwą projektu celem jest rozwijanie mniejszych przedsiębiorstw. Określone przez PARP cele pożyczek również to potwierdzają. Na stronie programu czytamy, że pieniądze można przeznaczyć na":

  • zakup, instalację i integrację nowych środków trwałych, tj. maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia,
  • zakup oprogramowania związanego z nabytymi środkami trwałymi,
  • integrację zakupionego oprogramowania z istniejącym parkiem maszynowym i systemem informatycznym".

Termin składania projektów kończy się 7 października 2021 r. Pula środków przygotowanych na PARP wynosi 28,5 mln zł.

Zobacz wideo
Więcej o: