Ile kredytu hipotecznego możemy otrzymać przy 6 tys. zł dochodu?

Jak wynika z porównania, które przygotował bankier.pl, rodzina "dwa plus jeden" w zależności od banku może otrzymać nawet 500 tys. zł kredytu hipotecznego. Jego rata pochłonie jednak prawie 40 proc. dochodów.
Zobacz wideo

Trzyosobowa rodzina, której dochód netto wynosi 6 tys. zł, a dwójka osób dorosłych nie posiada żadnych zobowiązań finansowych i jest zatrudnionych na umowie o pracę na czas nieokreślony może otrzymać kredyt hipoteczny w wysokości od 400 do 500 tys. zł - tak wynika z porównania wykonanego przez serwis bankier.pl

Kredyty hipoteczne. Rata w wysokości 40 proc. miesięcznego dochodu

Przy założeniu zdolności kredytowej na poziomie maksymalnym oferowanym przez banki, czyli 500 tys. zł przy 20 proc. wkładu własnego rodzina "dwa plus jeden" mogłaby kupić mieszkanie o wartości ponad 625 tys. zł. Przy kredycie hipotecznym na 30 lat rata miesięczna wyniosłaby 2,3 tys. zł, co stanowi 38 proc. miesięcznych dochodów. W większości przypadków procent dochodów oddawanych bankom wynosi mniej więcej tyle samo, od 33 do 38 proc., różnicą jest natomiast maksymalna zdolność kredytowa, gdyż większość instytucji finansowych jest w stanie zaoferować kredyty w wysokości ok. 450 tys. zł. 

Warto pamiętać, że kredyty hipoteczne są często udzielane przy zmiennej stopie procentowej, co oznacza, że ich rata może w przyszłości wzrosnąć, co przy oddawaniu 1/3 dochodów może stanowić problem dla wielu rodzin. 

Rynek nieruchomości wciąż rośnie. Polacy nie nadążają z zarabianiem pieniędzy

Jak wynika z szacunków ekspertów, rynek nieruchomości wciąż rośnie w Polsce w bardzo szybkim tempie. Z danych NBP wynika, że mowa o 15-proc. wzroście za mkw w skali roku. Okazuje się więc, że coraz lepiej zarabiający Polacy muszą decydować się na kupno mieszkań w mniejszym metrażu. Wciąż, mimo zapowiedzi, na rynku nieruchomości nie doszło do bańki. 

Więcej o: