Dziurawy zakaz handlu. Jeszcze przed świętami sieć abc chce być jak Żabka. Wprowadza usługi kurierskie

Największa sieć sklepów w Polsce wprowadza usługi kurierskie. To oznacza, że ich właściciele będą mogli skorzystać z wyjątku w ustawie o ograniczeniu handlu w niedzielę. Placówki pocztowe są wyłączone bowiem z zakazu. O uszczelnienie przepisów od miesięcy apelują zwiazkowcy z Solidarności.

Sieć abc zrzesza tysiące małych sklepów, co oznacza, że już dziś ich właściciele mogą sprzedawać w niedzielę, ale tylko w sytuacji, gdy sami staną za kasą. Taki właśnie wyjątek jest zapisany w ustawie. A co z tymi, którzy mają większe sklepy i zatrudniają więcej osób? Teraz będą mogli wprowadzić usługi kurierskie, co oznacza, że zakaz handlu także nie będzie ich obowiązywał. Dlaczego? W przepisach uchwalonych w listopadzie 2017 roku zapisano, że ograniczenie w handlu nie dotyczy placówek pocztowych, a usługa kurierska do takich się zalicza.

Pierwsze sklepy abc będą mogły uruchomić usługę jeszcze w listopadzie. Mamy nadzieję, że już niedługo właściciele sklepów i ich klienci odczują pierwsze korzyści z jej wdrożenia. Okres przedświąteczny to najważniejszy czas dla branży e-commerce, w którym sprzedaż online jest najwyższa w całym roku

– mówi Jan Domański, rzecznik prasowy Grupy Eurocash.

Zakaz handlu w niedzielę. Grupa Eurocash: niezależne sklepy są beneficjentami

Co ciekawe w komunikacie Grupy Eurocash, która zapewnia wsparcie marketingowe i organizacyjne sieci abc, można przeczytać, że małe niezależne sklepy są beneficjentem wprowadzonych zmian legislacyjnych. Dlaczego mimo to firma decyduje się na taki właśnie ruch.

Możliwe, że część osób stwierdzi, że to odpowiedź na niedziele niehandlowe, jednak sklepy abc są prowadzone przez niezależnych przedsiębiorców i w większości decydowali się oni na otwieranie swoich sklepów w niedziele. Wielokrotnie to podkreślaliśmy, że małe niezależne sklepy są beneficjentem wprowadzonych zmian legislacyjnych. W przypadku wdrożenia usług kurierskich, chodzi tutaj o zupełnie nowe korzyści dla przedsiębiorców

- mówi cytowany w komunikacie prasowym Jan Domański, rzecznik prasowy Grupy Eurocash.

Kilka miesięcy temu Jacek Owczarek, członek zarządu Grupy Eurocash pozytywnie wypowiadał się o zakazie handlu w niedzielę z perspektywy małego biznesu.

Wydaje mi się, że akurat ta regulacja  jest korzystna dla małych sklepów

- mówił podczas Kongresu Rynku FMCG 2019 cytowany przez Wiadomości Handlowe. Według danych Eurocash 63 proc. sklepów współpracujących ze spółką, o powierzchni od 40 mkw. do 100 mkw., jest otwartych w zakazane niedziele. Sieć sklepów abc jest największą siecią sklepów spożywczych w Polsce. Zrzesza ona ok. 8600 placówek na terenie całego kraju. 

Zakaz handlu w niedzielę. Solidarność apeluje o zmiany w przepisach

Od miesięcy związkowcy z "Solidarności" apelują o uszczelnienie przepisów. Zmianami w prawie miał zająć się sejm poprzedniej kadencji, ale ostatecznie projekt zmian nie został przyjęty. Na początku października związkowcy z "Solidarności" powrócili z tematem oczekiwanych zmian w zakazie handlu w niedziele. Jak zapowiedział w rozmowie z "Super Expressem" Alfred Bujara, "Solidarność" będzie domagać się "uściślenia, czym jest placówka pocztowa". Działacz podkreślił, że "takie sklepy jak Żabka wykorzystują lukę prawną, a przecież nie są placówkami pocztowymi".

Jeszcze przed wyborami minister Jadwiga Emilewicz mówiła, że rewolucji w ustawie o zakazie handlu nie będzie. Zobacz wypowiedź:

Zobacz wideo

Dziurawa ustawa o zakazie handlu w niedzielę

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę zawiera także ponad 30 wyłączeń. Wśród nich między innymi sprzedaż towarów na stacjach benzynowych, czy placówkach pocztowych. Dziury w przepisach wytyka rządzącym od wielu miesięcy m.in. Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Zakaz handlu w niedziele. Jakie sklepy mogą być czynne w niehandlowe niedziele?Zakaz handlu w niedziele. Jakie sklepy mogą być czynne w niehandlowe niedziele? FOR

Zakaz handlu w 2020 r. w niemal wszystkie niedziele

Ustawa o zakazie handlu została przegłosowana w Sejmie w listopadzie 2017 roku, w życie weszła w marcu tego roku. W 2018 roku sklepy mogły pracować w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, poza przypadkami, w których za ladą sklepową stanie właściciel. W 2019 roku zakaz handlu został rozszerzony tylko do ostatniej niedzieli w miesiącu. W przyszłym roku zakaz zostanie zaostrzony 

W 2019 r. handlowych jest łącznie 15 niedziel. To ostatnie niedziele w miesiącu, niedziela przed Wielkanocą oraz dwie kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem.

Od 2020 r. zakaz handlu będzie niemal całkowity, bo będzie standardowo obowiązywał we wszystkie niedziele. Zakupy będzie można zrobić w siedem niedziel w ciągu roku. Będą to:

  • kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia
  • niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy
  • ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Autorzy ustawy chcieli dopisania, że świadczenie usług pocztowych musi w takiej sytuacji stanowić przeważającą działalność.

Więcej o: