Kim jest nowy prezes Pekao? Marek Lusztyn zastąpi Michała Krupińskiego

Prezes Banku Pekao Michał Krupiński złożył rezygnację z pełnionej funkcji ze skutkiem natychmiastowym. Rada nadzorcza powołała na to stanowisko dotychczasowego wiceprezesa Marka Lusztyna, który do czasu uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego będzie kierował pracami zarządu.

W piątek w informacji o rezygnacji prezesa nie podano przyczyn jej złożenia. Poźniej jednak w komunikacie banku Pekao SAMichał Krupiński swoją decyzję motywował "przede wszystkim chęcią kontynuowania kariery poza Polską". Kim jest jego następca w fotelu prezesa?

>>>> Zobacz wideo: Co to znaczy dobrze zarabiać? Pytamy Polaków [5 GAZETA.PL]

Zobacz wideo

Marek Lusztyn nowym prezesem Pekao

Pełniącym obowiązki prezesa jest obecnie Marek Lusztyn, dotychczasowy wiceprezes odpowiadającego za obszar zarządzania ryzykiem. Lusztyn wiceprezesem banku był od lipca 2017 r., zaś z grupą banku Pekao jest związany od blisko 20 lat. 

Marek Lusztyn od 20 lat związany jest z Pekao. Od lipca 2017 r. jest związany ze spółkami z grupy Pekao. Był wiceprezesem banku nadzorującym działalność Pionu Zarządzania Ryzykami. Maek Lusztyn był także członkiem rad nadzorczychw Pekao Leasing, Pekao Bank Hipoteczny, Pekao Investment Banking, czyli w spółkach zależnych od Pekao. Przed 2017 przez blisko dekadę pracował w strukturach międzynarodowych Grupy UniCredit, ówczesnej spółki-matki Banku Pekao.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU - największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - notowany w ramach indeksu WIG20, należy do grona pięciu największych spółek polskiej giełdy.

Michał Krupiński kończy karierę w Peako i zaczyna nowy etap kariery?

Michał Krupiński objął stanowisko prezesa Pekao w 2017 r., po repolonizacji tego banku (PZU i Polski Fundusz Rozwoju kupili za 10,6 mld zł 32,8 proc. akcji banku od włoskiego UniCredit. Przez kilka miesięcy Krupiński był p.o. prezesa, zgodę KNF otrzymał w listopadzie 2017 r.).

Wcześniej Krupiński przez ponad rok był prezesem PZU. W latach 2006-2007 był z kolei wiceministrem Skarbu Państwa. Swego czasu był nazywany "złotym dzieckiem PiS". 

Teraz zapowiada, że zamierza kontynuować karierę poza Polską.

Więcej o: