Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. O ile wyższe będą świadczenia w przyszłym roku?

W obecnym roku waloryzacja rent i emerytur wyniosła 2,86 proc. W 2020 r. świadczeniobiorcy będą mogli liczyć na jeszcze większa podwyżkę. Sprawdzamy, ile wynosić będą nowe stawki i kiedy wejdą w życie.
Zobacz wideo

Waloryzację oblicza się, biorąc pod uwagę dwa czynniki - wskaźnik cen i usług, a także realny wzrost płac. Dane te zawsze pochodzą z minionego roku. Jej celem jest dostosowanie świadczeń do sytuacji gospodarczej, a także spowodowanie, żeby ich realna wartość utrzymywała się na podobnym poziomie na przestrzeni lat. W związku z pozytywną koniunkturą, jaką ostatnio doświadczymy, w przyszłym roku emerytury oraz renty znowu będą wyższe. 

Waloryzacja rent i emerytur w 2020 r. Świadczenia wyższe o ponad 3 proc.

Według szacunków rządu, w 2020 r. waloryzacja rent i emerytur wyniesie 3,24 proc. Dla porównania waloryzacja w obecnym roku wyniosła 2,86 proc. Nowe stawki wejdą w życie 1 marca 2020 r. i będą dotyczyć około 10 mln. Warto zaznaczyć, że wskaźnik ten może nieznacznie się zmienić, gdyż oficjalne dane, na podstawie których zostanie on obliczony, GUS opublikuje na początku przyszłego roku. 

>>> Czytaj także: PiS znalazł pieniądze na 13. emeryturę. W naszych kieszeniach. Pożyczy je fundusz niepełnosprawnych

W ubiegłym roku rząd PiS zdecydował się wprowadzić dwutorową waloryzację - kwotową i procentową. Osoby, które w z tytułu emerytur bądź rent otrzymywały maksymalnie 2450 zł brutto, automatycznie otrzymywały podwyżkę w wysokości 70 zł. Osoby znajdujący się powyżej tego poziomu otrzymywały świadczenie wyższe o kwotę wynikającą z wskaźnika waloryzacji. Wszystko wskazuje na to, że taka metoda zostanie utrzymana również w przyszłym roku. 

Emeryci i renciści mogą liczyć na liczne dodatki. PiS zapowiada 14. emeryturę

Rząd wprowadził w ostatnich latach szereg dodatków dla emerytów i rencistów. W maju 2019 r. otrzymali oni dodatkowe 13. świadczenie w wysokości 1,1 tys. zł brutto. Skorzystało z niego 9,72 mln osób. Ponadto, w 2020 dodatkowe emerytury otrzymają matki/ojcowie, które wychowały co najmniej 4 osób i z tego powodu przez sporą część życia nie mogły podjąć pracy. Podczas wyborów PiS zapowiedział, że wkrótce wprowadzi również "czternastki". 

Coraz więcej osób dostrzega wady w polskim systemie emerytalnym. Eksperci zapowiadają, że może on runąć w ciągu kilkunastu lat z powodu kryzysu demograficznego. Oznaczać to będzie głodowe emerytury dla milionów osób.

Więcej o:
Komentarze (22)
Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. O ile wyższe będą świadczenia w przyszłym roku?
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 19 razy 15

  Poszperałem trochę w Internecie i znalazłem, że gazety ROK TEMU, wyliczały waloryzację na poziomie 3,26%. Ale później wskaźniki się "pozmieniały" (he, he...) i wyszło że będzie zaledwie 2,86%.

  Więc obawiam się, że i w 2020 roku waloryzacja będzie PODOBNA, czyli NIŻSZA, bo jak się raz dało wydymać emerytów, to będzie się to próbować robić bezkarnie dalej. Tym bardziej że budżet już trzeszczy, niczym opięte majty na tłustym dupsku kolekcjonerki broszek :-)

 • relikwia.sw.napletka

  Oceniono 17 razy 11

  Tu należy pamiętać, że jakiekolwiek pieniądze z ZUSu, 13ka i 14ka, są na kredyt. Bo system od lat jest niewydolny.

 • dzaga41

  Oceniono 12 razy 10

  13 14 emerytura nie z kiszeni Kaczyńskiego ani żadnego pisiaka. To z naszych podatków. Także z moich emeryckich.

 • lusjola

  Oceniono 16 razy 10

  A ja powiem tak "uni majo uni dajo" a niedługo obudzimy się z ręką w nocniku i tak jak Grecy będziemy stać w kolejkach do banków żeby dostać złotówkę... Tylko że Grecy mają piękną pogodę , piękne domy z basenami i żyli z wynajmu pokoi turystom ...

 • manekin1

  Oceniono 8 razy 8

  Aż się zastanawiam co z taką fortuną robić na emeryturze. Jak byłem mały, to Babcia dawała mi co jakiś czas kasę. Jak będę dziadkiem, będę co jakiś czas prosił wnuczków o kasę.

 • Czarek Uniewicz

  Oceniono 3 razy 3

  Waloryzacja obliczana jest na zasadzie inflacja emerycka plus 20% wzrostu płac. Inflacja emerycka jest jest dużo wyższa niż ostatnie 2,6%, ale niech ich tam. Wzrost płac r/r w październiku wyniósł 7,7%. Każda waloryzacja poniżej 4% będzie oszustwem PiSu.

 • cojamamwymyslic2

  Oceniono 2 razy 2

  3% waloryzacji? Śmiech na sali. Jako, że pracuje na umowie zleceniu za minimalną stawkę, to w 2017 roku miałem 41% podwyżki, w 2018 roku 5% podwyżki, w 2019 roku 8% podwyżki, a w przyszłym będzie kolejne 15%.

 • eva_bramborova

  Oceniono 6 razy 2

  W tekscie brak waznej informacji ze najnizsza emerytura wyniesie 1200 PLN.

 • velobit

  Oceniono 10 razy 2

  Ceny żywności wzrosły średnio o 10%, więc "podwyżka" nie wyrówna tego najbiedniejszym. Skala ubóstwa rozszerza się. To może kontrowersyjne, ale wprowadziłbym waloryzację kwotową, jednakową dla wszystkich. Wielu ludzi ma niskie świadczenia nie ze swojej winy. W latach 1990-2010 dla osób po 50-tce nie było pracy. Nie jestem emerytem, ale mam takich sąsiadów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX