Ikea wprowadza płatny urlop dla ojców. "Każdy rodzic powinien mieć równe szanse"

Od stycznia nowego roku wszyscy ojcowie pracujący w Ikea w Polsce będą mogli skorzystać z dodatkowego urlopu. Firma powołuje się na badania naukowe i jest zdania, że takie rozwiązanie będzie lepsze zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Także w znaczeniu zawodowym.

"Badania wskazują, że ciągle to 94 proc. kobiet zostaje z dzieckiem w domu, a tylko 6 proc. mężczyzn decyduje się na taką opiekę. Częstsze wykorzystanie urlopu przez matki i związane z tym absencje to jedna z przyczyn różnic w płacach kobiet i mężczyzn na świecie. W konsekwencji powoduje to mniejsze możliwości rozwoju zawodowego młodych mam lub rezygnację z awansu. Sytuacja ta jest często wyzwaniem dla rodziców i stanowi błędne koło. Istotne jest więc, aby wdrażać inicjatywy, które będą odpowiedzią na ten problem" - argumentuje swoją decyzję w komunikacie firma Ikea.

Urlop dla ojców w Ikea od 2020 r.

W Polsce mężczyznom przysługuje 2 tygodnie tytułem urlopu ojcowskiego. Z pozostałych świadczeń wychowawczych korzystają głównie kobiety. "Łącznie rodzice mają do wykorzystania 52 tygodnie na opiekę nad dzieckiem, z czego 20 tygodni to urlop macierzyński, a pozostałe 32 tygodnie to urlop rodzicielski. Ten drugi jest do podziału między rodziców" - podkreśla Ikea. W związku z chęcią wyrównania szans, na czym skorzystać ma zarówno dziecko, jak rodzic szwedzka sieć postanowiła od 2020 r. wprowadzić dodatkowy, w pełni płatny miesiąc urlopu tylko dla świeżo upieczonych ojców.

Każdy rodzic powinien mieć równe szanse spędzenia z dzieckiem najważniejszych chwil życia. Zmiana podejścia do urlopów rodzicielskich jest niezbędna, aby zapewnić jednakowe możliwości i pozytywne zmiany w społeczeństwie

- podała Ikea w komunikacie.

>>> Czy czterodniowy tydzień pracy ma sens? Posłuchaj, co mówią o tym eksperci

Zobacz wideo

Zmiana trendów rodzicielskich

Ikea zwraca uwagę, że możemy zauważyć zmianę tendencji w aspekcie rodzicielstwa wśród młodych rodziców. W pierwszy 9 miesiącach 2019 r. 150,3 tys. ojców wykorzystało należny im urlop ojcowski. To więcej o 2,4 tys. osób niż w 2018 r. Sieć jest przekonana, że dodatkowe cztery tygodnie takiego świadczenia zwiększą udział młodych ojców w wychowaniu dziecka od pierwszych dni jego życia, a matkom pozwoli na szybszy powrót do pracy po urlopie macierzyńskim.

Obowiązujący dla dzieci urodzonych w 2020 r. urlop ich ojcowie będą mogli wykorzystać od razu w całości lub w wymiarze dwa razy po dwa tygodnie. Pracownik będzie mógł pójść w dowolnym momencie na urlop, ale musi go wykorzystać nie później niż do 18. miesiąca po narodzinach dziecka.

Więcej o: