Ikea wprowadza płatny urlop dla ojców. "Każdy rodzic powinien mieć równe szanse"

Od stycznia nowego roku wszyscy ojcowie pracujący w Ikea w Polsce będą mogli skorzystać z dodatkowego urlopu. Firma powołuje się na badania naukowe i jest zdania, że takie rozwiązanie będzie lepsze zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Także w znaczeniu zawodowym.

"Badania wskazują, że ciągle to 94 proc. kobiet zostaje z dzieckiem w domu, a tylko 6 proc. mężczyzn decyduje się na taką opiekę. Częstsze wykorzystanie urlopu przez matki i związane z tym absencje to jedna z przyczyn różnic w płacach kobiet i mężczyzn na świecie. W konsekwencji powoduje to mniejsze możliwości rozwoju zawodowego młodych mam lub rezygnację z awansu. Sytuacja ta jest często wyzwaniem dla rodziców i stanowi błędne koło. Istotne jest więc, aby wdrażać inicjatywy, które będą odpowiedzią na ten problem" - argumentuje swoją decyzję w komunikacie firma Ikea.

Urlop dla ojców w Ikea od 2020 r.

W Polsce mężczyznom przysługuje 2 tygodnie tytułem urlopu ojcowskiego. Z pozostałych świadczeń wychowawczych korzystają głównie kobiety. "Łącznie rodzice mają do wykorzystania 52 tygodnie na opiekę nad dzieckiem, z czego 20 tygodni to urlop macierzyński, a pozostałe 32 tygodnie to urlop rodzicielski. Ten drugi jest do podziału między rodziców" - podkreśla Ikea. W związku z chęcią wyrównania szans, na czym skorzystać ma zarówno dziecko, jak rodzic szwedzka sieć postanowiła od 2020 r. wprowadzić dodatkowy, w pełni płatny miesiąc urlopu tylko dla świeżo upieczonych ojców.

Każdy rodzic powinien mieć równe szanse spędzenia z dzieckiem najważniejszych chwil życia. Zmiana podejścia do urlopów rodzicielskich jest niezbędna, aby zapewnić jednakowe możliwości i pozytywne zmiany w społeczeństwie

- podała Ikea w komunikacie.

>>> Czy czterodniowy tydzień pracy ma sens? Posłuchaj, co mówią o tym eksperci

Zobacz wideo

Zmiana trendów rodzicielskich

Ikea zwraca uwagę, że możemy zauważyć zmianę tendencji w aspekcie rodzicielstwa wśród młodych rodziców. W pierwszy 9 miesiącach 2019 r. 150,3 tys. ojców wykorzystało należny im urlop ojcowski. To więcej o 2,4 tys. osób niż w 2018 r. Sieć jest przekonana, że dodatkowe cztery tygodnie takiego świadczenia zwiększą udział młodych ojców w wychowaniu dziecka od pierwszych dni jego życia, a matkom pozwoli na szybszy powrót do pracy po urlopie macierzyńskim.

Obowiązujący dla dzieci urodzonych w 2020 r. urlop ich ojcowie będą mogli wykorzystać od razu w całości lub w wymiarze dwa razy po dwa tygodnie. Pracownik będzie mógł pójść w dowolnym momencie na urlop, ale musi go wykorzystać nie później niż do 18. miesiąca po narodzinach dziecka.

Więcej o:
Komentarze (27)
Ikea wprowadza płatny urlop dla ojców. "Każdy rodzic powinien mieć równe szanse"
Zaloguj się
 • bloxyx

  Oceniono 17 razy 7

  No to prawami będą miały teraz używanie, ze Ikea łamie tradycyjny porządek i atakuje polskie wartości chrześcijańskie.

 • critto

  Oceniono 13 razy 3

  BRAWO dla IKEA!!! Normalna firma w nienormalnych dla Polski czasach terroru PiS, prawaków, polskich nacjonalistów i polskich neofaszystów.

 • osobaniepozadana

  Oceniono 2 razy 2

  IKEA niech się sprawiedliwie podzieli swym zyskiem z pracownikami

 • grajag

  Oceniono 3 razy 1

  Podobają mi się Szwedzi. Tam żyją normalni ludzie, oszołomstwa chyba nigdy nie było. A to dzięki temu, że kościoły nie mają nic do powiedzenia.

 • melmakianin

  Oceniono 7 razy 1

  Kurde Ikea lubiłem Cię,,, ale z tą zimową imprezą przegięliście i trudno mi o tym zapomnieć.

 • bartekgryko

  0

  znów podział wg płci ? a nie powienien być urlop rodzicielski po prostu ?

 • gonzoe

  Oceniono 13 razy -3

  "dodatkowy, w pełni płatny miesiąc urlopu tylko dla świeżo upieczonych ojców"

  To dyskryminacja ze względu na płeć.
  Albo mamy równouprawnienie, albo nie. Urlop TYLKO dla ojca, który nie może być wykorzystany przez matkę jest jawnym łamaniem równouprawnienia. Kto z niego skorzysta - ojciec czy matka - powinno być wewnętrzną sprawą małżeństwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX