Przelewy w Boże Narodzenie i przed Nowym Rokiem. W które dni największe utrudnienia?

Okres świąteczno-noworoczny wiąże się z pewnymi trudnościami dla osób robiących przelewy. Bankowość internetowa nie będzie obsługiwana w niektóre dni, a oddziały banków są nieczynne. Informujemy, jak sytuacja prezentuje się w tym roku podczas Bożego Narodzenia oraz przed Nowym Rokiem

"Przelewy w okresie świątecznym warto zaplanować z wyprzedzeniem" - możemy przeczytać w komunikacie Krajowej Izby Rozliczeniowej. Należy uznać to za dobrą radę, gdyż wykonywanie przelewów będzie utrudnione nie tylko w Święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok, ale także 24 i 31 grudnia. 

Przelewy czasie Świąt i przed Nowym Rokiem. W które dni?

Za obsługę przelewów odpowiada system Elixir. Standardowo posiada on trzy sesje dziennie, podczas których środki wędrują pomiędzy rachunkami bankowymi. W okresie świąt Bożego Narodzenia (25.12 i 26.12) oraz w Nowy Rok (01.01.2020 r.) nie będzie on obsługiwał żadnych transakcji. Oznacza to, że przelewy zostaną zrealizowane dopiero 27 grudnia bądź 2 stycznia. To jednak nie jedyne utrudnienia.  Elixir będzie funkcjonował w ograniczonej formie również w Wigilię (24.12) oraz w Sylwestra (31.12). 

24 grudnia oraz 31 grudnia w systemie Elixir odbywają się dwie sesje rozliczeniowe. Przelewy zlecone w tych dniach po godz. 13.30 zostaną rozliczone w ramach porannej sesji pierwszego dnia roboczego

- tłumaczył Tomasz Jończyk, dyrektor Linii biznesowej rozliczenia sesyjne w KIR. 

Przypominamy, że system Euro Elixir nie będzie obsługiwał transakcji jedynie w czasie dni wolnych od pracy.

Zobacz wideo

Na ratunek Express Elixir. Transfery BLIK nie w każdym banku

Osoby, które są zmuszone do wykonania przelewu w problematycznym okresie, mogą to zrobić za pomocą opcji Express Elixir. Jest ona dostępna przez 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu. To na niej opiera się również system płatności BLIK. Co istotne, kilka banków poinformowało o tym, że nie będzie możliwości skorzystania z tej opcji. Chodzi m.in. o: Bank BPS, Bank Pocztowy, Citi Handlowy, Getin Noble Bank oraz SGB Bank. Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych instytucji, natomiast w większości przypadków chodzi o niedostępność funkcji w dniach 25.12, 26.12 oraz 01.01. 

Przypominamy również, że w Wigilię oraz Sylwestra niektóre banki będą nieczynne bądź będą pracować w skróconym okresie (najczęściej do godz. 13-14.). Jest to zależne od indywidualnych ustaleń w poszczególnych instytucjach. 

Więcej o: