Papierosy i alkohol będą jednak droższe. Prezydent Duda podpisał ustawę

Temat akcyzy był jednym z tych, który od tygodni nieustannie powracał. Początkowo rząd mówił o podwyżce, później się z niej wycofał. Senat zaproponował poprawki, ale ostatecznie nic nie wskórał. Sejm finalnie opowiedział się za 10-procentową podwyżką, a dziś prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym.

Podrożeją nie tylko wódka, czy papierosy. Podwyżka akcyzy obejmuje też piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, jak również tzw. wyroby nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. "Zgodnie art. 1 ustawy nowelizującej, stawki podatku akcyzowego będą wyższe o ok. 10 proc. w stosunku do dotychczas obowiązujących" - potwierdziła w komunikacie kancelaria prezydenta. Ustawa obowiązuje od 1 stycznia 2020 r.

>>> Piotr Kuczyński o transferach socjalnych rządu: Groźne jest to, że to są wydatki na lata, nikt tego nie odbierze

Zobacz wideo

Legalne używki wyraźnie podrożeją

Podwyżka akcyzy to wydatek zarówno dla producenta, jak konsumenta. Wyższa cena surowca oznacza wyższą cenę za produkt końcowy, a dla samego producenta - dodatkowe wyzwania związane z zaplanowaniem produkcji, polityki cenowej i umów z kontrahentami. I tak hektolitr czystego alkoholu etylowego nie będzie już kosztował 5704 zł a 6275, hektolitr piwa - 8,57 zł zamiast 7,79 zł, hektolitr wina - 174 zł zamiast 158 zł, d), hektolitr wyrobów pośrednich - 350 zł zamiast 318 zł. Podwyżka obejmie także napoje fermentowane (z wyłączeniem cydru i perry o mocy alkoholowej do 5 proc. obj.) - zamiast 158,00 zł/hl zapłacimy 174,00 zł.

Podobnie wygląda sytuacja nowych cen wyrobów tytoniowych. W przypadku papierosów ceny wzrosną z 206,76 zł za każde 1 tys. sztuk i 31,41 proc. maksymalnej ceny detalicznej do 228,10 zł za każde 1000 sztuk i 32,05 proc. maksymalnej ceny detalicznej. Podrożeje również tytoń do palenia - z 141,29 zł/kg i 31,41 proc. maksymalnej ceny detalicznej do 155,79 zł/kg i 32,05 proc. maksymalnej ceny detalicznej oraz cygara i cygaretki - 393,00 zł/kg na 433,00 zł/kg. Susz tytoniowy zdrożeje z 229,32 zł/kg do 252,25 zł/kg.

E-palacze także będą płacić więcej

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta ustawą dot. wysokości akcyzy, zdrożeją także tzw. wyroby nowatorskie, czyli alternatywa dla entuzjastów nikotyny i/lub tytoniu, którzy nie chcą palić tradycyjnych papierosów. O ile? Z 141,29 zł/kg i 31,41 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia na 155,79 zł /kg i 32,05 proc. Podobnie rzecz ma się z popularnymi liquidami do elektronicznych papierosów - nowy podatek akcyzowy wyniesie 0,55 zł za każdy mililitr.

Krytykowana podwyżka akcyzy

Do próby zatrzymania rządowej machiny doszło w Senacie w środę. Izba Wyższa odrzuciła wówczas rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. To jedynie spowolniło "przepchnięcie" nowej ustawy. Planowaną podwyżkę akcyzy krytykowali ekonomiści i przedstawiciele branży handlowej. W rozmowie z Next Gazeta.pl Ryszard Woronowicz ze Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego powiedział: "Jesteśmy niemile zaskoczeni, nikt tego nie konsultował. Do tej pory słyszeliśmy o podwyżce w wysokości 3 proc., a będzie ona wynosić 10 proc.". Jeszcze bardziej dobitny w swojej ocenie był Jerzy Kropiwnicki, członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP), który argumentował wprost, że podniesienie akcyzy nie tylko nie pomoże budżetowi państwa na dłuższą metę, ale spowoduje powstanie szarej strefy.