PIT. Coraz więcej podatników w drugim progu. Ich liczba przekroczyła milion

Liczba podatników, którzy rozliczają się w ramach drugiego progu, przekroczyła milion. Chodzi o osoby odprowadzające podatek od dochodów przekraczających 85,5 tys. w ciągu roku.

W 2018 roku według drugiego progu podatkowego rozliczało się 1 041 298 podatników. Tak wynika z podsumowania opublikowanego przez Ministerstwo Finansów. Milion został przekroczony po raz pierwszy, co zauważył ekonomista Rafał Mundry.

Milion podatników w drugim progu

Jeszcze rok wcześniej, czyli w 2017 roku, takich podatników było ponad 863 tys., w 2016 - 753 tys., w 2015 - 710 tys., a w 2014 - 657 tys. Rośnie ich udział w łącznej liczbie wszystkich podatników. W 2014 roku było to 2,7 proc., a według najnowszych danych, za 2018 rok - 4,06 proc.

Progi podatkowe.Progi podatkowe. Źródło: dokumenty MF - Informacje dotyczące rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za lata 2014-2018.

Kwota podatku naliczona od dochodów powyżej 85,5 tys. zł wyniosła w ubiegłym roku prawie 22,3 mld zł, to prawie 30 proc. wpływów z PIT.

Ministerstwo Finansów podaje, że w 2018 roku ogółem opodatkowujących dochody według skali podatkowej było w 2018 roku 26 097 284 podatników, z czego 5 640 730 zostało rozliczonych przez organy rentowe. Z tych ponad 26 mln 24 356 578 uzyskało przychody i wykazało dochód, a 1 292 151 nie miało przychodów, ale opodatkowało się wspólnie z małżonkiem. Łącznie 25 648 729 podatników. To tej grupy dotyczą wyliczenia z powyższej tabeli.

>>>Porażające ceny prądu. Rząd obiecuje, a Polacy i tak zapłacą dużo więcej. Nie tylko w rachunkach. Zobacz wideo: 

Zobacz wideo

Drugi próg podatkowy - ile trzeba zarabiać?

W Polsce w 2018 roku obowiązywały dwa progi podatkowe: 18 i 32 proc. -  dla kwoty dochodu powyżej 85 528 zł. Co ważne, drugi próg dotyczy tylko kwoty ponad wspomniane 85,5 tys., czyli do tego momentu odprowadzany był 18-procentowy podatek, a jedynie nadwyżka ponad 85,5 tys. obłożona 32-procentowym podatkiem. Są tacy, którzy wpadają w wyższy próg w drugiej części roku i niższa pensja zaskakuje ich na przykład w listopadzie.

Jak wyliczany jest drugi próg podatkowy? To uzyskany dochód (roczny), po odjęciu składek na ZUS i kosztów uzyskania przychodu. To około 6,5 tys. zł na rękę na umowie o pracę. Zarobki Polaków rosną, zatem w większych miastach znalezienie osób z pensją netto w okolicach 7 tys. zł nie jest bardzo trudne, choć oczywiście to nadal znacznie więcej od średniej. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2018 roku wyniosło według GUS 4585,03 zł brutto - to około 3,3 tys. zł na rękę w przypadku umowy o pracę.

I jeszcze przypomnienie - przy rozliczeniu podatkowym za 2019 rok trochę się zmieni. Od października tego roku stawka PIT dla pierwszego jest niższa i wynosi 17 proc. Wzrósł za to poziom kosztów uzyskania przychodów - co także obniża podstawę opodatkowania. To oznacza dla części Polaków nieco wyższe wynagrodzenie netto - kilkadziesiąt złotych miesięcznie - pracodawca będzie odprowadzać bowiem od ich pensji nieco niższy podatek.

Więcej o:
Komentarze (41)
PIT. Coraz więcej podatników w drugim progu. Ich liczba przekroczyła milion
Zaloguj się
 • proth

  Oceniono 18 razy 18

  a jak ma być, skoro próg jest ten sam od 10 albo więcej lat. niedługo przez inflację wszyscy z minimalną pensją będą w drugim progu.

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 12 razy 12

  W Polsce drugi próg to nie jest sprawiedliwy podatek, który płacą bogaci.
  To haracz za pracę w nadgodzinach (w czasie dodatkowym).
  Pobieranie dodatkowego podatku od pracy dodatkowej (kosztem rodziny, odpoczynku itp.) jest zwykłym złodziejstwem.
  Drugi próg to również kara za wysokie kwalifikacje, za dodatkowe uprawnienia, często zdobywane na płatnych kursach, których nie można rozliczyć jako koszty uzyskania przychodu.
  W Republice Czeskiej tez jest drugi próg. Wynosi on nie 32% a 22% od nadwyżki przekraczającej CZTERY ŚREDNIE KRAJOWE.
  To dlatego polscy górnicy tak chętnie zatrudniali się w czeskich kopalniach, bo u nas, razem z nadgodzinami wpadali w drugi próg, a tam nie. To się kończy, bo węgiel w zagłębiu karwińskim jest już na wyczerpaniu.

 • aqua7x

  Oceniono 10 razy 10

  szkoda, ze 2 prog od jakiegos czasu sie nie zmienia... a moze powiazac go z najnizsza krajowa?

 • kapitan_kloss

  Oceniono 10 razy 10

  Inflacja...

 • templogin

  Oceniono 8 razy 8

  Brak wzrostu progu podatkowego choćby o wskaźnik inflacji to kolejny przykład na to, jak państwo okrada tych lepiej wykwalifikowanych Polaków, żeby mieć na utrzymanie patol... [ekhm] elektoratu.
  Ile lat minie, żeby co drugi uczciwie pracujący obywatel załapał się na złodziejskie zabieranie 32% choćby z ostatniej pensji? Coraz bliżej tej radosnej chwili drodzy wyborcy, coraz bliżej. I jeszcze przyjdzie dzień, że to wasze 500 zł będzie warte tyle, co jedno wyjście do spożywczaka. Takie to wstawanie z kolan.

 • edek40

  Oceniono 6 razy 6

  Jakby ktoś miał wątpliwości dotyczące pensji minimalnej.
  Tą ta banda podnosi, ale progów nie waloryzuje.
  Proste?

 • excorporate

  Oceniono 6 razy 6

  Progi podatkowe powinny być ustalane jako odpowiednia wielokrotność średniej czy minimalnej pracy. Zresztą ogólnie progresywne opodatkowanie dochodów z *pracy* własnej jest niesprawiedliwe i demotywujące ludzi. Zamiast tego lepiej by opodatkować progresywnie dochody kapitałowe i inne "pasywne" źródła przychodów.

 • krzycho-60

  Oceniono 5 razy 5

  Chętnie bym brał pod stołem, żeby tylko tego dziadostwa nie finansować.

 • grubymisiek1

  Oceniono 4 razy 4

  Półtora tysia Euro brutto miesięcznie . Noż koorwa Kuwejt.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX