Niedziele handlowe w 2020 r. Zakaz handlu w niektóre niedziele tylko do 14:00

Niedziele handlowe w 2020 roku będą jeszcze rzadsze. Ponadto zakaz handlu w nowym roku staje się jeszcze bardziej restrykcyjny w dzień przed Wielkanocą.

Zakaz handlu w niedzielę w życie wszedł w marcu 2018 roku. Wtedy niedzielą handlową była pierwsza i ostatnia niedziela w miesiącu. Zgodnie z ustawą z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni z każdym rokiem zakaz handlu staje się bardziej  restrykcyjny. W minionym 2019 roku handel był dozwolony tylko w ostatnią niedzielę miesiąca z kilkoma wyjątkami. Z zakazu handlu wyjęte są restauracje, kawiarnie, cukiernie, kwiaciarnie, stacje benzynowe oraz sklepy posiadające status placówki pocztowej. Dzięki temu otwarta jest część sklepów sieci Żabka. Ten przepis sprawia, że zakaz handlu staje się fikcyjny:

Zobacz wideo

Zakaz handlu nie obejmuje także małych sklepów prowadzonych przez właścicieli. Na tej zasadzie są otwarte pozostałe sklepy Żabka, które działają na zasadzie franczyzy. 

>>> Zobacz też: Do kiedy w 2020 roku trzeba wykorzystać zaległy urlop z 2019 roku?

Niedziele handlowe w 2020 roku

W 2020 roku zakaz handlu w niedzielę zaczyna obowiązywać w swojej pełnej postaci. W ciągu roku będzie 7 niedziel handlowych:

  • 26 stycznia
  • 5 kwietnia
  • 26 kwietnia
  • 28 czerwca
  • 30 sierpnia
  • 13 grudnia
  • 20 grudnia

Kalendarz niedziel handlowych - 2020 rokKalendarz niedziel handlowych - 2020 rok Fot. Gazeta.pl

W kolejnych latach ta liczba się nie zmieni i w ciągu dwunastu miesięcy w nadchodzących latach zakupy w niedzielę będzie można zrobić siedmiokrotnie. Ponadto zakaz stanie się bardziej surowy w dni poprzedzające najważniejsze święta kościelne w Polsce. 11 kwietnia przed Świętami Wielkanocnymi oraz 24 grudnia w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia ustawa o zakazie handlu zabrania sprzedaży po godzinie 14:00.

Więcej o: