Georges Duboeuf nie żyje. Był twórcą sukcesu wina Beaujolais Nouveau

Georges Duboeuf był jednym z najbardziej znanych producentów i handlarzy win w ostatnich dekadach. To on rozpropagował markę Beaujolais Nouveau, która podbiła światowe rynki. Francuz zmarł w wieku 86 lat.

Jak podaje "The Guardian", Georges Duboeuf zmarł w ubiegłą sobotę w domu we wsi Romaneche-Thorins, która znajduje się w okolicach Lyonu. Przyczyną zgonu był wylew. 

Twórca sukcesu Beaujolais Nouveau nie żyje. Jak stworzył potęgę?

Duboeuf określany był mianem "króla Beaujolais", gdyż to on odpowiadał za rozpropagowanie mało znanego lekkiego wina czerwonego. Francuz urodził się na farmie niedaleko Chaintré, miejscowości znajdującej się w środkowo-wschodniej Francji, gdzie jego rodzina od trzech pokoleń zajmowała się produkcją lokalnego wina. 

Georges Duboeuf w latach 50. XX wieku stworzył stowarzyszenie, które zrzeszało lokalnych producentów win w regionie Beaujolais, a 1964 roku otworzył własną winnicę Les Vins Georges Duboeuf. W 1993 roku powstał sklep firmowy i muzeum winiarstwa w starym dworcu kolejowym. 

Zobacz wideo

Największą sławę zyskał jednak w związku z wieloletnim promowaniem wina Beaujolais Nouveau, czyniąc go w latach 80. XX wieku jedną z najpopularniejszych marek na świecie. Dzięki jego koneksjom lokalne czerwone wino trafiło do najlepszych restauracji we Francji. Duboeuf odpowiadał również za organizację festiwalu Beaujolais Nouveau, podczas którego degustowano i sprzedawano pierwsze butelki z corocznych zbiorów. Obecnie odbywa się on w trzeci czwartek listopada

W 2018 roku producent wina przekazał firmę synowi Franckowi. Sprzedaje ona 30 mln butelek alkoholu rocznie. 

Był dużą postacią w regionie i szybko dostrzegł jego potencjał. Promował Beaujolais na całym świecie. Duboeuf zawsze miał nos, intuicję i był o krok przed wszystkimi.

- powiedział agencji AFP Dominique Piron, prezes Inter-Beaujolais, zawodowego stowarzyszenia producentów i promotorów Beaujolais. 

Więcej o: