PIT. Ulga na internet 2020. Kto może z niej skorzystać i jak można ją odliczyć?

Ulga na internet przysługuje każdemu podatnikowi, choć nie bez ograniczeń. Rozliczenia podatkowe można już składać, więc warto sprawdzić, jak uzyskać ulgę internetową.
Zobacz wideo

Początek roku to zawsze czas rozliczeń z Urzędem Skarbowym. W tym roku rozliczenia podatkowe będą rozpatrywane dopiero od 15 lutego. Dokumenty można złożyć już jednak wcześniej, ale trzeba liczyć się z tym, że rozpatrywane będą dopiero od połowy lutego. Od tego momentu będzie trzeba liczyć także 45 dni, jakie ma skarbówka na zwrot nadpłaty podatku. Zanim jednak złożymy dokumenty, warto sprawdzić, jakie przysługują nam ulgi. Można skorzystać m.in. z dofinansowania na docieplanie domu, czyli ulgi termomodernizacyjnej czy zerowego podatku PIT, tzw. ulgi dla młodych. Skorzystać mogą z nich jednak nieliczni, w przeciwieństwie do ulgi na internet, którą - po spełnieniu warunków - mogą odliczyć w zasadzie wszyscy.

Ulga na internet 2020 r. - kto może skorzystać? Jak odliczyć ulgę internetową?

Z ulgi na internet mogą skorzystać podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-37, PIT-36 oraz PIT-28, którzy w minionym roku podatkowym ponieśli wydatki na użytkowanie internetu. Każda taka osoba może odliczyć w roku podatkowym nawet 760 zł, a w przypadku małżonków kwota ta rośnie dwukrotnie do 1520 zł. Z ulgi można skorzystać jednak tylko dwukrotnie:

Ulga na internet przysługuje wyłącznie w dwóch kolejno po sobie następujących latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata podatnik nie korzystał z tego odliczenia.

Odliczyć można oczywiście tylko faktycznie poniesione wydatki, lecz należy mieć dokumenty potwierdzające transakcje. Na nich muszą znaleźć się konkretne dane:

  • odbiorca usługi (kupującego),
  • sprzedawca usługi (dane identyfikujące),
  • rodzaj usługi
  • kwota do zapłaty

Komplet faktur nie jest zatem konieczny. Do odliczenia ulgi na internet wystarczy potwierdzenie przelewu bankowego. Ważne też, by pamiętać o wyszczególnieniu konkretnych pozycji, jeśli płacimy za pakiet telewizja i internet.

Więcej o: