Państwowe spółki tracą majątek na giełdzie. Ich wartość od wyborów spadła o miliardy złotych

Po wyborach parlamentarnych nowy rząd Mateusza Morawieckiego został poszerzony o funkcję ministra aktywów państwowych, którym został Jacek Sasin. Ten ruch miał wzmocnić nadzór nad spółkami Skarbu Państwa. Na razie po wynikach giełdowych nie widać, aby ruch ten miał coś zmienić. Wyliczony przez serwis money.pl indeks PiS 2.0 stracił od momentu utworzenia nowego rządu ok. 9 proc., więcej niż prywatne spółki.

Indeks PiS 2.0 wyliczany przez money.pl uwzględnia 10 spółek giełdowych, w których państwo ma największe udziały. Każda spółka na też swoje wagi - w zależności od tego, jaka wartość akcji należy do Skarbu Państwa. W indeksie znajdują się (zaczynając od tych z najwyższą wagą): PGNiG, PKO BP, PZU, PKN Orlen, Lotos, PGE, KGHM, Enea, Energa i JSW.

Wyliczenia money.pl nie przynoszą zbyt krzepiących wniosków. Od 15 listopada, czyli zaprzysiężenia drugiego rządu Mateusza Morawieckiego, indeks PiS 2.0 stracił ok. 9 proc. Dla porównania, w tym czasie indeks WIG - obrazujący zmianę wycen wszystkich spółek na warszawskiej giełdzie - jest na podobnym poziomie co 2,5 miesiąca temu. 

Najgorzej przędą spółki energetyczne

Spadki w indeksie PiS 2.0 przekładają się na konkretne kwoty, o które spadła kapitalizacja spółek państwowych. Łącznie jest to kilka miliardów złotych. Przykładowo, tylko akcje PKN Orlen są warte o ok. 7 mld zł mniej niż jeszcze w połowie listopada 2019 r. Gdyby liczyć same udziały Skarbu Państwa (ok. 27,5 proc.) to państwu "wyparowały" blisko 2 mld zł. Akcje PGNiG straciły na wartości łącznie ok. 4,5 mld zł, w tym pakiet udziałów Skarbu Państwa (72 proc.) ok. 3 mld zł.

embed

To właśnie spółki z sektora energetycznego mocno ciągną indeks PiS 2.0 w dół. Na poważnym minusie sięgającym kilkunastu procent od startu drugiego rządu Morawieckiego jest nie tylko PGNiG, ale i PGE czy Enea. Rośnie wyłącznie Energa, co jest związane z planami przejęcia spółki przez PKN Orlen.

Kilka procent stracił także PKO Bank Polski czy Lotos, na plusie od początku kadencji są za to PZU, KGHM czy JSW.

>>> Porażające ceny prądu. "Jest jeden wielki bałagan"

Zobacz wideo

W pierwszej kadencji PiS nie było lepiej

Efekty nowej polityki wielu spółek Skarbu Państwa - koncentrującej się w znacznie mniejszym stopniu na długoterminowym rozwoju i zarabianiu dla akcjonariuszy, za to realizującej interesy polityczne PiS (w tym np. zrzucanie się na działalność Polskiej Fundacji Narodowej) - odbijała się na ich wycenie już w pierwszej kadencji PiS. Jak wówczas wyliczał money.pl, indeks PiS stracił przed całe cztery lata ponad 13 proc. W tym czasie na plusie były zarówno indeksy WIG, jak i WIG20.

Więcej o:
Komentarze (89)
Państwowe spółki tracą majątek na giełdzie. Ich wartość od wyborów spadła o miliardy złotych
Zaloguj się
 • marcus_210b

  Oceniono 46 razy 44

  To jest rzeczywiście dziwne, przecież są zarządzane przez najwyższej klasy specjalistów z kółek różańcowych, a decyzje bazują na oczekiwanych przyszłych zyskach

 • remo29

  Oceniono 33 razy 31

  Cała Polska jest jedną wielką stadniną w Janowie. Te bałwany są jak ten koleś w starym kawale, co jedną stalową kulkę zepsuł, a drugą zgubił.

 • bombadilwlocie

  Oceniono 33 razy 31

  Gdyby pozwolić rządzić pisowi na pustyni, to niebawem zabrakłoby tam piachu. I byłaby to oczywiście wina Tuska i opozycji.

 • Jan Kos

  Oceniono 28 razy 26

  PiSobolszewicka mafia kradnie na potęgę. Teraz wiadomo po co im są "swoi" sędziowie. Agent Tomek zaczął sypać kolesi, tylko kto ich osądzi?

 • spluwa-orginal

  Oceniono 21 razy 19

  Sasin , mial kiedys swoje " brudne lapy " w SKOK Wolomin .Jak to sie skonczylo wszyscy wiemy .

 • tempa-dzida2

  Oceniono 23 razy 19

  Pan Mateusz ciągle twierdzi, że "mamy jedną z najlepszych gospodarek na świecie ..."

 • eva_bramborova

  Oceniono 18 razy 16

  Skarb Państwa traktuje spółki w których ma udziały jak dojne krowy.Wymusza niekorzystne fuzje,przejęcia zgodne z politycznymi fobiami i interesami ignorując przy tym biznesowe racje.Do tego dochodzi drenaż spólek z kasy.Jak tylko spółce pojawia się ekstra zyski który należałobuy oddać wszystkim akcjonariuszom(dywidenda) to wprowadza sie ekstra podatek lub go podwyższa(np od kopalin).Czekam tylko jak jakiś mniejszościowy akcjonariusz zagraniczny,wykorzystując umowę o ochronie inewstycji pozwie Sasina i spółkę!

 • gordejuela

  Oceniono 15 razy 15

  Gielda Warszawska jest aktualnie najgorsza gielda i jest w stanie agonii.Nie ma jzu nowych IPO (wejsc nowych spoelk) a stare sa albo usuwane przez sama gielde,bo nei spelniaja kryteriow albo same wykupuja swoje akcje korzystajac z niskich wycen i wycofuja sie.Wszyscy,ktorzy maja cokolwiek w OFE i TFI stracili ogromne pieniadz ei anszym zdaniem jzu ich nigdy nei zobacza.Gdy zachodnie gieldy bija wciaz nowe,historycznie wysokie rekordy,polski Wig 20 wciaz traci do jesieni 2007 ,kiedy mail maksimum,az prawie 50 %.Teraz wycofaja walory z OFE ,zabiora sobei az 15 % a potem wrzuca jes znowu na te ginaca GPW.Trzymajcie sie od tego z daleka,to ansza dobra rada

 • zwierzoczlekoupior

  Oceniono 17 razy 15

  za co pisiaki sie nie wezma, to spiep...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX