Getin Bank z dotkliwą karą. Chodzi o klauzule w umowach kredytów "frankowych"

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Getin Noble Bank karę w wysokości ponad 13,4 mln zł. UOKiK uznał, że bank niewłaściwie informował klientów o przeliczniku kursu walut w kredytach hipotecznych. Zgodnie z decyzją urzędu, bank powinien też poinformować klientów, że klauzule indeksacyjne w aneksach do umów kredytowych nie wiążą stron. Decyzja UOKiK jest nieprawomocna.

W opinii UOKiK, Getin Noble Bank stosuje klauzule niedozwolone we wzorcach aneksów do umów kredytów hipotecznych indeksowanych do euro i franka szwajcarskiego. Chodzi o przepisy dotyczące sposobu ustalania kursów walut, po których przeliczane są raty kredytów.

Klienci Getin Banku nie mogli sami za darmo sprawdzić kursu

Zgodnie z ustaleniami urzędu, Getin Noble Bank za podstawę do ustalania kursów przyjął "kurs rynkowy wymiany walut dostępny w serwisie Reuters". Zdaniem UOKiK-u, to nie jest precyzyjne sformułowanie, bo chodziło o profesjonalny, odpłatny serwis tej agencji. Tego jednak - zdaniem Urzędu - konsumenci nie wiedzieli i nie mieli do niego dostępu.

W efekcie kredytobiorcy nie są w stanie samodzielnie sprawdzić, czy bank prawidłowo ustala kursy walut i nalicza im raty. Pojawia się więc ryzyko, że GNB może je wyznaczać arbitralnie i w sposób nieprzewidywalny dla konsumentów

- mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Jak dodaje Urząd w komunikacie, w jednej z klauzul bank zastrzegł sobie także prawo do zmiany ustalonego kursu waluty w przypadku jej dużych wahań na rynku w ciągu dnia. Konsumenci - jak podkreśla UOKiK - nie mają możliwości zweryfikowania zasadności takich działań i zareagowania na nie.

Ponadto istnieje ryzyko, że bank będzie korzystał z tego uprawnienia tylko wtedy, gdy będzie to dla niego korzystne, czyli gdy kurs waluty gwałtownie wzrośnie

- czytamy w stanowisku UOKiK.

Analizowane klauzule zawierają pojęcia niedookreślone, niejasne. Rodzi to ryzyko, że kursy walut ustalane są przez bank w sposób dowolny i mogą opierać się o kryteria niemożliwe do zweryfikowania przez klienta. Postanowienia pozwalają bankowi wpływać faktycznie na wysokość świadczeń ustalonych w umowach. Zdaniem prezesa UOKiK takie postanowienia są niedozwolone

- tłumaczy decyzję prezesa UOKiK Monika Stec-Nowak z Departamentu Ochrony Zbiorowych Interesów Konsumentów urzędu.

>>> Banki chcą coraz więcej za kredyty mieszkaniowe. Marże najwyższe od 9 lat. Rosną już nie tylko ceny mieszkań

Zobacz wideo

Decyzja nieprawomocna

Poza karą pieniężną w wysokości ponad 13,4 mln zł, na Getin Noble Bank został także nałożony przez UOKiK obowiązek poinformowania wszystkich zainteresowanych konsumentów o decyzji Urzędu.

Z pisma powinno wynikać, że zakwestionowane klauzule niedozwolone należy traktować tak, jakby nie było ich w aneksie do umowy. Konsumenci mogą złożyć do banku reklamację i powołać się na decyzję UOKiK. Przy dochodzeniu roszczeń mogą skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego.

Na razie jednak klienci nie mają co oczekiwać takiej korespondencji z Getin Noble Banku, bo decyzja UOKiK jest nieprawomocna. Z oświadczenia przesłanego do naszej redakcji wynika, że bank się z nią nie zgadza. Planuje odwołać się od tej decyzji zgodnie z przysługującym mu prawem.

Decyzja prezesa UOKiK uprawomocni się dopiero w momencie zakończenia postępowania z odwołania banku.

Będzie więcej takich decyzji?

UOKiK prowadzi podobne postępowania wobec kolejnych 7 banków: Raiffeisen Bank International  (wcześniej: Raiffeisen Bank Polska), BGŻ BNP Paribas, Santander Bank Polska (wcześniej: BZ WBK), Bank Millennium, PKO BP, BPH i Pekao.

Rok temu decyzją UOKiK za podobne praktyki nałożono karę w wysokości 7 mln zł na Deutsche Bank Polska.

Więcej o:
Komentarze (15)
Getin Bank z dotkliwą karą. Chodzi o klauzule w umowach kredytów 'frankowych'
Zaloguj się
 • lkolesio

  Oceniono 16 razy 12

  Nie poddał się szantażowi jak Polsat i ,,rząd,, będzie wykańczał niepokornego.

 • kiesier

  Oceniono 17 razy 11

  Jeszcze kilkanście lat temu jak restauracja nie zapłaciła haraczu to miała wybite okna.

  Dziś Czarnecki nie zapłacił PIS i nie zatrudnił słupa-prawnika za 40mln w dodatku zgłosił fatkt przestępstwa więc dostał w ramach "ostrzeżenia" 13mln od OUKiK.

  Kiedy te patologie się skończą...

 • arkon4

  Oceniono 11 razy 9

  Kulawy chciał przejąć banki Czarneckiego za złotówkę. Nie wyszło, nagrany pionek poszedł siedzieć, ale zemsta mafii jest realizowana-niepokorny ma być bankrutem!

 • true_lysander

  Oceniono 9 razy 7

  Kasa pójdzie do budżetu, frankowicze jej nie zobaczą, a bank odbije sobie karę na bieżących klientach.

 • darek_w1

  Oceniono 1 raz 1

  Coś mi dziwnie brzmi to uzasadnienie. Zakwestionowano klauzule bo mogły być użyte niekorzystnie dla klientów banku ale nie pokazano, że rzeczywiście zostały tak użyte. Coś jak wyrok za posiadanie narzędzia gwałtu.

 • borman60

  Oceniono 5 razy 1

  Dla mnie ,najlepszy bank ,a zwiedziłem kilka .Szkoda ,żeby mu wyrządzili szkodę .Najlepsze lokaty od lat .A frankowicze ?Podobnie jak Amber Gold .Szkoda ich ,ale dużo winy po ich stronie .

 • kaczepieczone

  0

  A co dotkliwą karą dla emisariusza z KNF ?

 • nanorobot

  Oceniono 13 razy -5

  Gdyby ten bank miał jakiś związek z PiS, informacja o tym byłaby w każdym zdaniu. A tak, czytelnik sam musi dochodzić do tego, że za tym przekrętem stoi niejaki Leszek Czarnecki ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX