Spóźnione stypendia są już realizowane. Do wtorku wszystkie uczelnie będą miały już pieniądze

Studenci od dwóch tygodni czekają na państwowe stypendia. Część największych uczelni wypłaciło świadczenia ze swoich zapasów. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapewnia, że wpłaty są w trakcie realizacji.

Studenci z całej Polski na początku roku mają spore problemy, ponieważ Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie przesłało pieniędzy na stypendia uczelniom. W związku z czym, nie mogły one zrealizować świadczeń i studenci pozostali bez pieniędzy. Szczęście mieli Ci, którzy studiują na Uniwersytecie Jagiellońskim, Warszawskim czy Wrocławskim. Im uczelnie wypłaciły stypendia z zeszłorocznych zapasów na uczelnianych kontach stypendialnych. To jednak tylko kropla w morzu, ponieważ studenci innych wyższych uczelni cały miesiąc musieli radzić sobie bez dofinansowania państwowego. A to może być problem, ponieważ studenci wydają dużo pieniędzy na mieszkania i akademiki, nie godząc się na standardy sprzed lat. I o ile na niektórych rzeczach można zaoszczędzić, tak czynsz na mieszkanie jest stałym wydatkiem.

Stypendia dla studentów już są w drodze

Jak podaje portal rmf24.pl , Ministerstwo poinformowało, że powodem takiego stanu rzeczy jest nowy system informatyczny i system raportowania o zasobach finansowych uczelni. Do resortu mają cały czas spływać informacje o wypłaconych wcześniej zaliczkach na zapomogi, stypendia socjalne, rektorskie i stypendia dla osób niepełnosprawnych. Jako że jest to stały element w styczniu, to na uczelniach nikogo nie dziwi opóźnienie. Dla uczelni w zasadzie nic się nie zmieniło, bo taka sama sytuacja występuję co roku.

Ministerstwo zapewnia, że pieniądze są już w drodze. Uczelnie publiczne mają otrzymać wpłatę w poniedziałek 27 stycznia, a prywatne następnego dnia. Resort zapewnił także, że w lutym środki na stypendia dotrą już na czas, dziesiątego dnia miesiąca.

Więcej o:
Komentarze (7)
Spóźnione stypendia są już realizowane. Do wtorku wszystkie uczelnie będą miały już pieniądze
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 6 razy 6

  Pazerni studenci!

  a biednemu Ministrowi Gowinowi do pierwszego nie starcza z jego głodowej pensji i dodatków do owej.

 • hi2per

  Oceniono 6 razy 6

  Brakuje kasy w budżecie? A to dopiero początek.

 • ruter77

  Oceniono 5 razy 5

  Takie tłumaczenie na system informatyczny a teraz złotówka słabnie czy to tez wina systemu informatycznego?

 • ar.co

  Oceniono 3 razy 3

  Ciekawe, na czyich kontach te "zagubione" pieniądze przeleżały parę tygodni. Przy takich sumach nawet przy obecnym skandalicznym oprocentowaniu lokat parę złotych się zarobi...
  Bo oczywiście odsetki za zwłokę należą się tylko złodziejskiemu państwu, a nie obywatelom.

 • junk92508

  Oceniono 3 razy 3

  Wystarczy nie kraść?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX